35

14
9

Tuří cizinecká legie vládla

Další super výkon lídra týmu Nicchaeuse Doakse s 23 body a 13 doskoky dovedl Tury k důležitému domácímu vítězství nad Kolínem 74-63, když rozhodl druhý poločas 42-29. S 11 výhrami se už Svitavy dotáhly na osmou NH a o dvě zaostávají za USK a právě Kolínem.

Ten sice těsně vyhrál poločas, ale během 5,5 minuty druhé čtvrtiny také vsítil pouhé dva body. Do půle ho držely trojky (17/5), domácí, kteří v utkání trefili jedinou trojku z 15 pokusů, měli silnější trestné hody (do půle 13/9, cekem 26/19), když sami faulovali jen pětkrát za celý první poločas.

Vedle toho mnohem víc než Kolín chodili na útočný doskok (18), díky němuž celkově ovládli lov odražených míčů 55-35, což utkání vedle hry do koše rozhodlo (body z vymezeného území 48-28).

Právě z útočných doskoků se domácí (po 11 bodech MVP utkání Doakse) vyšvihli po polovině třetí čtvrtiny k vedení 49-38, ale to ještě Skinner a dvěma trojkami Vocetka dokázali kontrovat a na startu čtvrté čtvrtiny Bakič svou jedinou trefou z pole plus šestkou za technickou chybu Turů srazil manko až na 58-57.

Pak už ale jeho tým jen míjel a útočně fauloval a zámořské opory domácích se postaraly z dvojek o klíčový únik na 67-57. Střeleckou bídu hostů vyjádřila 34procentní úspěšnost z pole, a to tým ještě částečně zachránily trojky 29/8.

Kromě Skinnera (16+9 doskoků), který se snažil i v defenzivě, a McEachina, jenž všech svých 12 bodů snesl na týmový stůl v první půli, už nikdo další nezapsal podstatná čísla. Tým mnohdy nechával najíždět Jonese a spol. beztrestně až do koše, nepomáhala ani zóna a po dvou dobrých výkonech si tak Medvědi opět vybrali slabší den.

Domácí, kteří zápas odehráli ponejvíce v šesti, vedle Doakse sytil i Barker (16+9 doskoků), 172 vysoký Jones vyšplhal ke 13 doskokům (12 bodů a 6 asistencí) a 15 bodů přidal Bruinsma.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Musím říct, že jsem nečekal takový přístup svých hráčů k utkání. Asi čekali, že se tu vyhraje lehce. Kolín není takovým favoritem, ani tak silným týmem, abychom si mysleli, že vítězství přijde samo. Tohle se nám už v letošní sezoně stalo hodněkrát - doma s Ostravou, s USK nebo s Jindřichovým Hradcem, a teď se Svitavami. Přístup některých hráčů byl pro mě nepochopitelný. Svitavy více bojovaly, více chtěly vyhrát. Měly víc energie než my. Soupeř měl 18 útočných doskoků, to dokazuje vůli a bojovnost Svitav. Věřily, že nás můžou porazit a nakonec to dokázaly. My jsme hodně energie dali do zápasu s Pardubicemi a tady jsme odehráli šílený druhý poločas. Velmi špatná střelba trojek, špatná volba střel, špatně zahráli hlavně naši podkošoví hráči, a výsledek nemohl být jiný, než jaký je."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Konečně se mně i hráčům mohl objevit úsměv na tváři, protože v předchozích zápasech, kde jsme prohráli vysokým rozdílem, naše hra postrádala hlavně vůli, nebo myšlenku, že můžeme vyhrát. Tenhle zápas byl spíš o bojovnosti. Jsem rád, že se nám právě bojovnost vrátila. Především na doskoku. Hráči šli za míčem, žádný pro nás nebyl ztracený, a to byl ten moment, který ukázal, jakým krokem máme jít, a že se dá vyhrát. Takové vítězství jsme potřebovali, jelikož jsme se zase vzdálili týmům pod námi."

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-2

Potenciálně velmi zajímavý zápas. Tuři se budou chtít doma zvednout po sérii 4 porážek a poprvé v sezoně skolit Medvědy. Kolín však začíná být velmi nebezpečným týmem, poslední 3 zápasy má průměr téměř 11 trojek, a i když v poslední době slevil ze své čtyřicítkové doskakovací normy, ztrátová disciplína a pestrý vějíř hráčů, kteří mohou v zápase vyniknout, mu dává velkou šanci uspět i na svitavské Střelnici.

Tomáš Teplý (forward Bohemilk Tuři Svitavy): "Kolín má formu. Zvládl velmi těžké zápasy, naposledy otočil zápas s Pardubicemi. My musíme podat dobrý výkon především v obraně. Budeme chtít zabojovat a pokusit se vyhrát, ale především se odrazit od dobrého výkonu."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Ve Svitavách budeme chtít zvítězit. Našim cílem bude navázat na dobrý výkon z domácího zápasu proti Pardubicím, i když naše trojková úspěšnost se může jen těžko opakovat. Soupeř se bude snažit zastavit nepříznivou sérii, ale my mu to neulehčíme."