4.0

#11
3.0

Luka šplhá k nebi

20, 25, 23. To jsou jeho poslední střelecké zápisy. Zápas od zápasu rostou výkony Luky Igrutinoviče v ostravském dresu. Vymýtil úvodní nůše ztrát a v domácím duelu s Tury svých 23 bodů dosáhl i bez jediné vystřelené trojky. Dvojky měl 11/8, šestky 9/7, k tomu 7 asistencí, 6 doskoků, 4 zisky a 6F+. Sečteno a podtrženo – pátý nejvyšší rating sezony celé ligy a jasný MVP zápasu.

17 minut mohli Tuři doufat v nadějný průběh. Do stavu 36-32. Pak ale domácí i pomocí trojek práskli do kočáru, v mžiku ještě do půle odskočili na 49-33 a po změně stran už nebylo co řešit. Druhou a třetí čtvrtinu domácí v souhrnu ovládli 62-26. Po 30 minutách vedli 83-46 a nakonec zvítězili 95-73.

Největším rozdílem v utkání byl poměr bodů zpod koše 50-26. Domácího top skórera nejvíc doplnili Bohačík (15), Bratčenkov (14, trojky 7/4) a Kerr (14). U hostů výrazněji vynikl jen Bruinsma (16), který byl ale také nejvíc v minusu (-29). NH se za osmé Svitavy přisála na rozdíl jediné výhry.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pro nás cenná výhra, aby nám Svitavy potažmo ty týmy, co jsou nad námi, moc odskočily. Začátek z naší strany byl nekoncentrovaný, když hlavně v obraně jsme spali a nedali jsme tam energii, co jsme potřebovali. Pak jsme se trápili a měli jsme špatný obranný doskok. S příchodem Igrutinoviče se hra zrychlila a zpřesnila a šli jsme do šaten za stavu plus 16, kdy jsme dali trojky, a mělo to hlavu a patu. Pak přišla super třetí čtvrtina, my jsme odskočili na 30 bodů, hráli jsme fantastický basketbal. Následně jsme do hry vypustili mládežníky a udrželi jsme to na 20 bodech. Konečně jsme zdraví, takže jsem spokojený, že to má hlavu a patu a hrajeme to, co máme hrát."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Věděli jsme, že v dosavadních vzájemných zápasech jsme Ostravu porazili vždy s dávkou štěstí. Věděli jsme, že se na nás připraví a bude nám to chtít vrátit. My jsme se koncentrovali na začátek zápasu. První čtvrtinu jsme zvládli, jak jsme potřebovali, ale v závěru druhé a na začátku třetí přišla zvýšená agresivita domácích v obraně. My jsme tomu podlehli, pak následovaly dva tři rychlé protiútoky, domácí si věřili i na trojkové střely a zápas odskočil na 15 až 17 bodů. Ve druhém poločase jsme si říkali, že chceme zachytit začátek druhé půle a bylo to 8:0 nebo 8:2, padly tam dvě trojky a naše obrana byla v té chvíli někde úplně jinde. Domácí se dostali do vedení o 20 a více bodů a zápas se jen dohrával. Bylo pak otázkou, o kolik to bude, nebo jestli se udržíme v nějaké koncentraci. Domácí nás jasně přehráli."

Vzájemná utkání v sezoně: 0-2

Svitavy v poslední době zvládají zápasy, které jsou v jejich moci, navíc s NH – byť pokaždé těsně – urvaly oba vzájemné duely této sezony. Ostravští však procházejí trvalou proměnou a při solidním výkonu všech opor s agresivním útočným doskokem i obranou by měli tentokrát na domácí půdě uspět. Musí se však vyvarovat většího počtu ztrát, jichž tým od poloviny prosince většinou sbírá nůše, a také si musí dát pozor na aktuálně hojně doskakující Tury i jejich novou křídelní posilu Bruinsmu, který za první tři zápasy sbírá průměry 11 bodů a téměř 7 doskoků.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Svitavám máme co vracet. Jdeme do utkání s jediným cílem - vyhrát! A věříme, že se nám to podaří."

Jan Špaček (křídlo Bohemilk Tuři Svitavy): "Čeká nás velmi těžké utkání. Doufám, že budeme mít v koncovce také štěstí, které jsme měli v Ostravě minule. NH posílila o dva hráče, na které si musíme dát velký pozor. Doma se poprvé představí pivot Milan Oluič, který se bude chtít ukázat v dobrém světle. My ale věříme ve vítězství!"