4.0

#11
6.0

7 ran čarostřelce Bratčenkova

Měsíc a půl byl mimo. Jen se však vrátil, začal řádit jako černá ruka. A hned v jeho třetím zápase po comebacku to odnesla Sluneta. Křídelník Vojtěch Bratčenkov vysázel 7 trojek z 15 pokusů a nečekanými 21 body vedl domácí Ostravu jako MVP k dorovnání Pand v tabulce, kde nyní NH zaostává o jedinou výhru za play-off. Rozehrávač Igrutinovič přerušil přívaly ztrát a přidal 20 bodů. Forward Kerr nezahálel rovněž (12+10 doskoků) a hlavně už se i přes zřejmě stále nedoléčený kotník vrátil do akce hlavní dirigent Číž, který si odkroutil dokonce 38 minut s 13 body a 6 asistencemi na 6 ztrát.

Rostoucí důležitost situace donutila nastoupit i s kotníkem laborujícího jediného rozehrávače Slunety Michala Čarneckého, který za 33 minut zapsal především 6 asistencí (na 5 ztrát). Pandy střelecky drželi až téměř do konce Barham (16), Pecka (15+13 doskoků, ale i 7 ztrát) a opět dvojciferný Abercrombie (12).

NH se v zápase několikrát pokusila odskočit, ale hosté vždy dokázali reagovat. Definitivní rozhodnutí tak padlo až v posledních 3 minutách. Za stavu 68-64 zvýšil Igrutinovič a po ztrátě na každé straně vsítil Číž zpod koše už klíčovou trefu na 72-64. Po trojce Pandy Emersona Číž šestkou zvýšil na šest a další ústecké minuté rány zpoza oblouku už na skore nic nezměnily.

Nová huť při výhře 77-67 dominovala trojkami (11 ku 3) a šestkami (16 ku 8), z útočných doskoků vytěžila 19 bodů a také méně ztrácela (16-21). Na straně Slunety byly jen body zpod koše (40 ku 18).

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "My jsme sem nepřijeli prodat svou kůži lacino. Ještě jsme tu nevyhráli, série tak po dnešním zápase dále pokračuje.  Zápas byl vyrovnaný až do konce, Ostrava nám vždy utekla na dvojciferný rozdíl, tak jsem rád, že jsme se dovedli vrátit do zápasu a domácí trochu znervóznět. Rozdíl byl v jednom hráči. V takových zápasech většinou rozhodnou takoví hráči, kteří zahrají nadprůměr. My jsme takového neměli, Ostrava ano. Byl to Bratčenkov, který dal 7 trojek. V momentu, kdy k němu došel balon, tak my ač jsme u něj měli být, jsme u něj ani po třetí čtvrté trojce prostě nebyli. To byl rozhodující faktor, který v kombinaci s tím, že my jsme se z trojek netrefili, dal rozdíl deseti bodů."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pro nás to byla obrovsky důležitá výhra po tom výprasku od Prostějova, kdy jsme hráli trapný basketbal. Bylo na nás vidět, že jsme nervózní. Věděli jsme, o co hrajeme, protože by nás další porážka dostala dost dolů. Vsadili jsme na to, že to odehrajeme se zkušenými hráči v úzké rotaci a myslím si, že se to vyplatilo, i když jsme už ke konci trochu pletli nožičkami. Nicméně jsme vyhráli a já klukům gratuluji. Speciálně Adamu Čížovi, který týden netrénoval, kousl se, ukázal srdce, s tím kotníkem hrál a byl dost klíčovým hráčem. Jak ale řekl Martin, mužem zápasu byl Vojta Bratčenkov."

Vzájemné zápasy této sezony: 1-1

NH hrozí třetí domácí porážka v řadě. Pandy, které výhry u Vajgaru a nad Opavou nepotvrdily doma s USK, už jsou skoro tři celé zápasy bez rozehrávačů, navíc start ústředního dirigenta Čarneckého (kotník) je nejistý i v Ostravě. Stejný kloub ale nejspíš ještě udrží mimo hru i domácího šéfa Číže, proto bude především na novém rozehrávači Igrutinovičovi, aby ukázal, že je schopen zápas zvládnout i bez nůší ztrát.

Na druhé straně Ústí s Emersonem a Barhamem na rozehře zvládlo i proti tvrdé obraně USK duel na 9 ztrát, proto právě počet chyb "vodičů míče" může dnes rozhodnout. A důležitou roli může mít i výkon ústeckého obra Abercrombieho, který se výrazně prosadil s USK.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Budeme bojovat o výhru, která je pro nás důležitá."

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Stále nás trápí rozehra, v zápase s Opavou jsme ještě dokázali vybojovat výhru, ale nedokázali jsme ji potvrdit proti papírově slabšímu soupeři z USK. Na Ostravu se musíme tedy dobře připravit, a když už pojedeme takovou dálku potřetí, tak ať to stojí za to!"