24.0

#44
11.0

Pandy po zázraku v play-off

Byl to tak bizarní duel, že v něm tenhle tým nemohl chybět. A když skončil, Slezané ještě dlouho museli kroutit hlavou. A maximálně udivení jistě byli i domácí sluneťané. Ač neměli k dispozici ani jednoho rozehrávače, ač spáchali děsivých 24 ztrát - šestý nejvyšší počet této sezony -, ač jim hosté sebrali 18 balonů - druhý nejvyšší počet této sezony -, ač Opava sama ztratila jen 11krát a měla o 13 střel z pole víc, přesto odjíždí ze severu s porážkou 78-75. A Ústí je po osmé výhře sezony už na místě zaručujícím play-off. Říci na jeho adresu po neděli 3. ledna, že dokázalo husarský kousek, by bylo hrubým podceněním situace…

Nejdříve předehra velkého finále – když Sluneta v úvodu vedla 17-10, sedmi ztrátami za pouhé tři minuty se propadla na 17-22. Bez playmakerů Deana, s nímž se klub už rozžehnal, a zraněného Čarneckého (bez něho tým vyhrál i druhý zápas v řadě) museli dirigentskou funkci suplovat Emerson s Kendridem, kteří nejvíc proztráceli prvotní náskok. Jejich tým za úvodních 13 minut přišel o 11 míčů, ale jakýmsi zázračným řízením osudu prohrával jen 25-26! A po 14 ztrátách za poločas držel výtečné skore 42-44.

Při hře v sedmi (proti 9 Slezanům) se musel vystříhat faulů (do půle pouhých 6) a ve svém vítězném dortu měl navíc už tady dvě klíčové ingredience – doskok (do půle 21-7 a celkem 43-23) a úspěšnost střelby (dvojky v utkání 32/15, trojky 20/10, TH 22/18).

Ve druhé půli však o rozehru se dělící Emerson s Barhamem buď vršili triviální chyby, nebo se pouštěli do zakončení bez jakékoli předchozí akce. Nejednou tak odpoutávali divoké pokusy přes několikery slezské ruce a mnohokrát tak dali soupeři laciné brejkové body (Opava ze ztrát 21).

Hosté si navíc trpělivěji připravovali pozice i v postupném útoku a na pohled vypadali jako páni situace. Skore tomu však vůbec nenasvědčovalo a po šesti minutách závěrečné čtvrtiny (ztráty v ní 5-5) mělo dokonce podobu 74-67 ve prospěch enormně bojujících Pand.

Jenže tři domácí ztráty za dvě minuty znamenaly obrat na 74-75, když Opavě tak jako častokrát v zápase stačilo jen trochu víc zatlačit na hráče s míčem. Pak ale svou třetí trojku v této čtvrtině a pátou v zápase posadil do obruče 21bodový Kendrid. Celkově šlo o čtvrtý 3-projektil Ústí v této desítce proti dvěma soupeřovým.

Šiřina, který v utkání zaznamenal pouhých 6 bodů při střelbě 12/1, byl vzápětí donucen zbavit se míče a Kvapil minul trojku, aby poté Ústí trojnásobnou držbou míče odkrojilo ze zbývajícího času velký díl. Šiřina potom minul dvojku a jeho tým už musel faulovat. Po jedné trefené šestce Jiříčka už se však Slezané nedokázali propracovat k potenciálně vyrovnávací trojce.

Do euforie se propadající domácí přežili i poměr ztrát z posledních 4 minut 4-1. Vedle Kendrida je v utkání drželi 16bodový Barham (TH 6/6) a Pecka svými 12 body (z pouhých 3 střel z pole, TH 8/8) a 11 doskoky. Opava (bez Zbránka, Kramného a Klečky, ale s guardem Lyčkou, který dosud hrál jen první ligu, a nastoupil v této sezoně v NBL poprvé) kontrovala 20 body Gniadka, který se však 4 minuty do konce vyfauloval, 17 body Cveka a jedenácti Jurečky.

Vzájemný zápas této sezony: 0-1

V jediném nedělním duelu může favorizované Slezany v úvodu trochu přibrzdit dlouhý přejezd přes celou republiku, jinak by ale jejich chytrá hra při dobré obraně měla slavit úspěch. Týmu bude možná stále chybět centr Kramný, o jehož stavu nejsou bližší informace, přesto by Opava, posílena čtyřmi výhrami z 5 posledních zápasů, měla na severu Čech uspět.

Na domácí straně panuje nejistota nad startem ústředního rozehrávače Čarneckého (kotník) a power forwarda Jiříčka (bolesti třísla). Zejména oslabení o Čarneckého by znamenalo výrazný problém. Sluneta jde aktuálně nahoru a může se již dotáhnout na pozice pro play-off, ale nesmí opakovat žákovské chyby například z utkání s Děčínem a soupeři nesmí dát body z brejků, ani snadná zakončení zpod koše po jeho umných kombinacích.

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Čeká nás hodně podobný soupeř, jako je Děčín, takže taktika je jednoduchá - hrát stejně týmově jako v zápase s Válečníky. Opava sice dokázala vyhrát i v Děčíně, ale my budeme opět bojovat a uvidíme, jak to dopadne."

Atrakce utkání: vystoupení Basta Cheerleaders i ústeckých trumpetistů, soutěž o nejhlučnější fanoušky, poločasová soutěž o ceny od partnera utkání.