20.0

#8
7.0

Orli létali a dorovnali 21 Děčína!

Ještě nedávno se to zdálo jako sci-fi, k prvnímu únoru už je to realita. Orli po velmi snadno dobytém vítězství ve Svitavách (67-87) v tabulce už dorovnali 21 výhrami lídry z Děčína! Po předehře 29. kola navíc už jen o 2 procenta úspěšnosti zaostávají za druhým Nymburkem. Počínaje 28. říjnem uchvátili už dvacáté z 22 utkání a směle mohou začít uvažovat o druhém místě pro play-off.

Naopak Bohemilk po čtvrté porážce v řadě a s nijak růžovým programem zápasů před sebou už musí mít nemalé obavy o naplnění snů o prvním play-off, do nějž se při nastalé absenci křídelníka Špačka tým bude probíjet jen velmi ztuha.

Unaveně působící a málo běhající i minimálně střídající základ Turů neměl v TV duelu na létající Orly od prvních minut. Hosté oproti původním informacím měli nakonec k dispozici i centra Šteffla s jeho zraněným prstem. Rotaci týmu rozšířil o svých 16 minut s 9 body.

Hlavní práci ale odvedlo základní demoliční komando vedené dirigentem Marko (5 bodů, 7 asistencí, 7 doskoků, 2 zisky), který rozebíral obranu precizními pick-and-rolly, jež volnější domácí obrana nebyla sto pokrývat. Orli se tak snadno dostávali do koše, a co nedali napoprvé, to si častokrát doskočili napodruhé i napotřetí. Na rozdíl od předešlého utkání s Lions jim pršely otevřené trojky, jichž trefili 12 z 29 pokusů. Další body přidávali z brejků, jež domácí i přes nabádání kouče nezastavovali včasnými fauly.

Tuři se jen v první čtvrtině drželi seběhy ke koši, ale brzdily je ztráty a ve druhé části už se hosté dostávali do dvojciferného vedení. Až vydařená sekvence ze závěru poločasu dala většinou individuálně postupujícím Turům menší naději (36-45). Tu však hned v úvodních šesti minutách třetí čtvrtky sežehla opět elitní sestava hostů, jež únikem na 42-58 už definitivně zavřela zápas.

Orli vyhráli doskok 33-43, lepší byli z trojek a hlavně se mohli opřít o svou širší lavičku, jež k výhře přispěla 35 body. Ze čtyř dvojciferných střelců byl nejlepší Tomanec (15+10 doskoků, MVP utkání), další power forward Roseboro přidal k 7 bodům i 12 doskoků. Na domácí straně 17 bodů zařídil Jones, 15 s 10 doskoky Doaks a 14 Barker.

Vzájemná utkání v sezoně: 0-2

Před pondělní televizní bitvou Turů s Orly (od 20:00 vysílá ČT Sport) ve svitavském táboře ještě doznívají emoce ze sobotního incidentu, který se odehrál při derby v Pardubicích. V jeho důsledku navíc nebude k dispozici kouči Petrovi křídelník Špaček. Ten byl ve třetí čtvrtině sobotního zápasu při výjezdu do protiútoku seslán k zemi nesportovním zákrokem domácího kapitána Kotase, jejž vzápětí sám postižený udeřil do obličeje. Na to reagoval pardubický power forward Nečas, který vzal Špačka do klinče, a stejně jako svitavský křídelník obdržel diskvalifikující chybu.

Vzhledem k tomu, že tresty budou vyneseny až po pondělním televizním utkání, nemůže Špaček do zápasu podle disciplinárních regulí zasáhnout. Větší prostor tak zřejmě dostane další křídlo a trojkař Bašta.

Orli po dvou porážkách v lize a poháru (v Pardubicích a Kolíně) nabrali znovu pozitivní kurz a na Střelnici budou chtít navázat na dvě vítězství nad Svitavami z první půlky sezony. První souboj na palubovce soupeře však skončil jen těsně, a proto domácí celek s vydatnou podporou hlediště nemusí být bez šance.

Musí se však vzchopit z aktuální série porážek, z nichž zejména ta poslední 44bodová z Pardubic se nebude setřásat snadno. Tuři se musí odrazit od nyní silného doskoku, zároveň budou potřebovat ztrácet méně než v posledních utkáních a také musí co nejvíc sdílet míč, aby playmaker Jones neusnadňoval Orlům defenzivu. Tým také musí najít cestu, jak zvýšit poslední utkání prachbídnou úspěšnost střelby, jež spadla už pod 40 procent.

Bohemilk určitě zkusí využít i absenci orlího centra Šteffla, který si odnesl zranění ze sobotního duelu s Lions.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Protože jsme hráli v sobotu, byla jako první klíčová regenerace. Teď se musíme poctivě připravit na Svitavy, protože doma jsou velmi houževnatým týmem. Navíc posílily, tak to musíme nastudovat. Pod košem jsou velmi silné, rychlé a zkušené. Jejich pivoti mají doskoky i body. A nemůžeme zapomenout na Teplého, který je nebezpečný z perimetru."