32.0

#12
2.0

Palyzova show první půle

Prosincový MVP Lukáš Palyza doskočil v útoku a okamžitě zvedl svou další trojku. Když prolétla obručí, svítilo na tabuli několik těžko uvěřitelných čísel. Ve šlágru 26. kola mezi sedmkrát v řadě neporaženými vedoucími Válečníky a dokonce 9krát za sebou nepokořenými domácími Orly skore po 25 minutách ukazovalo ohromující vedení Hanáků (52-28), přičemž u hráče s číslem 23 zářila ještě sedmadvacítka!

MVP utkání Palyza od první vteřiny naplňoval touhu svého týmu ještě do konce základní části dostihnout dosavadní vládce ligového pelotonu. A když v kulise 920 diváků zahřál svou pravačku proměněním těžkých nájezdů v úvodu, přestěhoval svou palebnou pozici na tradičnější perimetr, odkud zasazoval hostům jednu ránu za druhou. Už na konci poločasu (43-21) měl na kontě 22 bodů. 45centimetrový průměr koše pro něj tou dobou představoval vrata od stodoly, a když zápas skončil, Palyzův účet ukazoval 33 bodů s trojkami 10/5, dvojkami 10/7 a šestkami 4/4. Vedle 16 bodů Tomance už Orlové žádného dalšího výrazného skórera nepotřebovali.

Po vzepětí hostů ve čtvrté čtvrtině triumfovali nakonec jen 79-68, ale o jejich vítězství, desátém v řadě a 18. v 19 posledních zápasech, nikdy nebylo pochyb. Válečníkům, kteří před sebou mají ještě zápas s Nymburkem a doma i poslední bitvu s Prostějovem, se tak přiblížili na pouhé 2 výhry. Děčín má teď tři porážky, a chtěl-li by udržet vedení před Nymburkem i po skončení základní části, musel by jej nejspíš v březnu doma porazit. Pokud totiž obhájce už nezaváhá a uspěje i v Děčíně, získá první místo s bilancí 10-1 on. Pokud by ale ještě jednou padl, přičemž z nejtěžších soupeřů už jej čeká právě jen tým Válečníků, mohl by si Děčín dovolit spadnout až na 34-7 a pořád by vyhrál základní část. Totéž se ale stále týká i Prostějova (nyní 19-5).

Hanáci od prvních minut vstoupili do magnetu kola s ohromným odhodláním, hráli strojovým tempem a drtivou většinu útoků prováděli precizně až k zakončení zpod koše, když za stavu 18-12 nastřádal už 11 bodů Palyza.

I Válečníci se pokoušeli ztékat koš zblízka, ale body jim při těsné a přesné obraně domácích tolik nepršely a z dálky do poločasu minuli skoro vše (trojky 15/2, dvojky 21/6). Alespoň nějak je udržovaly ve hře jen útočné doskoky, což z pohledu Orlů byla vedle několika technických nedostatků jejich jediná slabina za první půli.

Děčínu nefungovali rozehrávači a vyjma poločasové produkce Pomikálka a centra Houšky (oba shodně 8+5 doskoků) neměli nikoho, o koho by se opřeli.

Jakmile se k trojkobití Palyzy ve druhé čtvrtině přidal i Slezák, vysunuli domácí svůj náskok až na 43-21, když Děčín stihl – při 6 ztrátách perimetrových hráčů - za druhou čtvrtinu pouhých 5 bodů!

Na domácí straně silné minuty odehrál mladý playmaker Kouřil, který se nebál vystřelit hned za clonou, v brejku poslal parádní přihrávku o zem "skrz" kotníky protihráče a na hřišti byl i v úvodu druhé půle, kdy musel odolávat očekávanému tlaku hostů. Jako by postupně chtěl naplnit letní slova kouče lvů U20 Petra Czudka, že se i v Prostějově musí prosadit do role hlavního dirigenta. Zápas končil na 5 asistencích a 3 ziscích (bez ztráty) za 21 minut.

Ještě řadu minut druhé půle se zdálo, že bezradní hosté si odvezou velký výprask, ale Válečníci nesložili zbraně a celkem 21 útočnými doskoky a 22 body z nich se ještě částečně do utkání vrátili. Domácí, kteří i za vysokého vedení odbývali mnoho útoků střelbou z dálky, se v závěrečné čtvrtině hodně čertili, že se v obraně nesměli soupeře ani dotknout a v útoku stejné fauly nedostávali, ale za stále dvojciferného vedení se v žádný moment neocitli pod jakoukoli hrozbou.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Když se nám nevyvede jedna čtvrtina, jako se nám dnes nevyvedla druhá, tak utkání postrádá náboj. Nehráli jsme úplně špatně, byť na to měl vliv vývoj utkání. V první čtvrtině jsme hráli dobře, dokonce jsme měli asi o 8 střel víc než domácí. Ale bohužel někteří hráči neměli svůj den, například Jirka Jelínek minul prvních pět střel. Ve druhé čtvrtině nás Prostějov rozebral, Lukáš Palyza proměňoval, k němu se přidali další. Při naší sterilitě v útoku jsme se rozklížili v hlavě a nefungovaly nám ani nohy, ani hlava, ani ruce. Ve druhém poločase se nám podařilo zvednout i díky náhradníkům, třeba Filip Kroutil přinesl oživení na rozehrávce. Nepomohlo nám ale ani našich 21 útočných doskoků. Deficit byl příliš velký, takže jsme neměli po tom prvním poločase nárok uspět."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsme rádi za tu lehkost, se kterou jsme v prvním poločase Děčín přehrávali. Samozřejmě se hraje líp, když to padá, a na tom měli velkou zásluhu Lukáš Palyza a Pavel Slezák, kteří si rozdělili 5 trojek ve druhé čtvrtině, a tím jsme dostali Děčín do kolen. Mrzí mě ztráta koncentrace ve druhém poločase a také 21 útočných doskoků soupeře. Doufám, že si celkově dobrý výkon přeneseme do Pardubic."

Vzájemná utkání v sezoně: 0-2

Jedno je jisté – Válečníkům, nebo Orlům skončí jejich báječné vítězné série, čítající v případě lídrů 7 zápasů v řadě a také 21 z posledních 22, u domácích pak 9 utkání za sebou a 17 z posledních 18! Lepší mač než souboj dvou kompletních komand, které se nadále perou o nejhůř druhé místo po základní části, si nelze přát a půjde o jednoznačný super tahák nejen 26. kola.

Orli stojí před povinností uspět, neboť jinak už by se jejich šance na předstižení Válečníků do konce základní části odsunula do oblasti teorie. Co rozhodne? Možná jeden útočný doskok, jedna ztráta anebo jedna závěrečná střela, tak jako minule. Největší opory budou maximální měrou stráženy, proto body Palyzy či nyní rozpáleného Slezáka na jedné straně a Houšky nebo Vyorala na druhé budou mít cenu zlata. Zásadním faktorem bude, kdo komu povolí kolik trojek, jež jsou důležitou součástí hry obou soupeřů.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Něco podobného jako závěr minulého domácího utkání nechceme opakovat. Soupeř je výborný, ale my jedeme na vítězné vlně a tu chceme prodloužit. Navíc je to možnost přiblížit se soupeři v tabulce. Půjdeme za vítězstvím, musíme hrát s maximálním nasazením, agresivně a přitom bez zbytečných chyb. Pak můžeme uspět."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Prostějov si stejně tak jako my drží výsledkovou stabilitu, a proto právem dlouhodobě okupuje špičku tabulky. Myslím si, že třetí utkání se ponese v duchu toho předchozího, kdy si všichni dobře pamatují dramatickou koncovku, ve které jsme Orlům doslova ukradli výhru střelou v poslední vteřině. Takže scénář je dle mého názoru jasný: Prostějov abnormálně motivovaný a připravený v plné zbroji udělat pro vítězství cokoliv. S tím všichni počítáme, proto se pečlivě připravujeme a chceme rozhodně předvést kvalitní výkon, kterým bychom zvýšili naši šanci na druhou výhru v Prostějově."

Tomáš Pomikálek (křídlo BK Armex Děčín): "V Prostějově nás čeká jedno z nejtěžších utkání ve druhé polovině soutěže. Od posledního zápasu s námi ještě neprohrál, takže se bude bojovat o ukončení něčí série výher. Prostějov je hodně útočně laděným týmem, což dokazuje hned šest hráčů, kteří mají dvouciferný počet nastřílených bodů na zápas, takže důležitá bude hlavně obrana. Nesmíme jim nechávat otevřené střely a musíme odstavovat všechny jejich hráče na doskoku. Už jednou jsme dokázali, že i na půdě Orlů se dá vyhrát, i když střelou v poslední vteřině, takže věřím, že se nám to podaří znovu, a tentokrát s větší jistotou."