20.0

#8
4.0

Opožděný zákon velkých čísel

Bežela 25. minuta, když z dálky napřáhl Roman Marko – a trefil první a zároveň poslední trojku Orlů na děčínské palubovce. Za stavu 48-35 se Válečníci ještě chvíli museli mít na pozoru. Avšak skutečně jen chvíli. Hosté následující čtyři minuty neproklestili cestu do koše ani jedinému míči a pozbyli i té poslední naděje na cokoli. V předehře 4. kola padli vysoko 74-51.

Zákon velkých čísel Hanáky na severu nakonec přece dostihl, byť až s denním zpožděním. Po pondělní trojkové kanonádě (30/14), rozložené do obou poločasů, tentokrát tu ideální trajektorii a směr měl jen jediný projektil zpoza velkého oblouku. Z celkových 17.

Oslabeni o hyperaktivního "králíčka Duracella" Tomance, zraněného v duelu v Ústí, se Orli Válečníkům museli postavit v základu s Novákem, zejména však už 22 hodin po pondělní bitvě museli od prvních vteřin čelit obrannému tlaku i útočnému kolotoči domácích. A bleskově létat za jejich dalšími a dalšími extra pasy po dalším a dalším napadení podkošového prostoru nebylo nejspíš tou vysněnou činností, kterou chtěli druhý den severního tripu podstupovat.

A Válečníci na nic nečekali. Z trojky udeřil Kroutil, vzápětí dvakrát Jelínek, pak z útočného doskoku Kroutila profičel celou obranou Stria, načež Vyoral (do půle 7 bodů, 6 doskoků, 5 asistencí za 13 minut) vystřihl "navarrovku" podél zadní lajny, a za 4 minuty svítil na ukazateli stav 13-0, když hosté dostali k dispozici buď jen nouzové, do přední obruče narážející odhody na konci limitu, nebo míjeli i zakončení zpod koše jako Šteffel, případně byli blokováni jako Novák anebo se dopouštěli kroků jako Roseboro.

Po čtvrté domácí trojce z ruky Strii (v poločase měl bilanci 4/3) Houška uzavřel úvodní smršť na 20-2 už po osmi minutách. Již první desítka v poměru 20-4 tak definitivně určila rozvržení zápasových sil, byť dílční povolení opratí Válečníků a rozproudění útoku Orlů zastavilo ve druhé části druhé čtvrtky ještě větší rozevírání bodových nůžek.

Prostějov už v první čtvrtce přistoupil k zóně s centrem Štefflem a čtyřmi malými kolem, měl pak ale potíže s podkošovými muži domácích. Úvodních 10 minut tak na na doskoku skončilo devastační diferencí 15-4.

Přes jednoznačnou první půli (skončila 39-26) bylo zajímavé, že na samotné střelbě z pole byste to skoro nepoznali. Jenže v poměru 33/15 ku 31/12 ve prospěch Válečníků byla zakuklená i trojková úspěšnost: 14/8 ku 7/0.

Střeleckými lídry vítězů byli v kulise 900 fanoušků MVP Stria (20) a Jelínek (16), Vyoral obtesával triple-double 9 body, 10 doskoky a 9 asistencemi. Z Orlů vynikl jen 18bodový Šteffel. Bilance jeho týmu poklesla před další těžkou bitvou v Pardubicích na 1-3. Ta děčínská se dnes překlopila do plusu.

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE PROSTĚJOV): "Bylo to podobné jako náš zápas v Ústí, akorát jsme byli na opačné straně. Začátek nám vůbec nevyšel. Vyšel Děčínu, který vsítil tři trojky v řadě. Velká euforie, sebevědomí - a tak už se to táhlo celý zápas, byť jsme to později stáhli na 13 bodů (ve druhé i třetí čtvrtině). Ale potom jsme zase dostali lehké koše, nebyli jsme vůbec takoví, jací jsme měli být v obraně. Nechali jsme se přeskákat, v situacích 1 na 1 kolem nás Děčínští chodili jako vítr. Prostě jsme nestíhali a navíc nám to nepadalo, protože jsme tam prostě neměli prostor. Děčín hrál velmi dobře v obraně a trefoval se z dálky."

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX DĚČÍN): "Pro nás bylo velmi motivující vidět výkon Prostějova v Ústí, kde samozřejmě jeho hra a útočná fáze budila v očích mých hráčů i respekt. Vlétli jsme ale do utkání raketově, měli jsme výbornou obranu, začali jsme trefovat střely a byla paráda se na to koukat. 20-2 byl velmi překvapivý začátek, proti Prostějovu z říše snů. Každopádně po prostřídání sestavy a po zpomalení tempa jsme taky měli hluché pasáže. Ale i ve druhém poločase jsme pokračovali v naší obraně. Střelci Prostějova měli těžkosti dostat se do střeleckých pozic, čemuž poté odpovídalo i procento. Skore jsme postupně ve druhém poločase navyšovali a nakonec vyhráli tři čtvrtiny – první, třetí a čtvrtou. V celkovém obraze na mě můj tým působil dobře, pracovitě, sebevědomě a byl to zatím nás nejlepší výkon, byť je jen začátek sezony. Musíme pokračovat dál."

6 23 29 2 11 6 18 18 17 44 51

Atraktivní duel se na dnešní večer chystá do děčínského Armex Sportcentra, kde hosty z Prostějova čeká druhý zápas během 24 hodin, navíc proti mnohem sehranější a odolnější jednotce Válečníků. Orli však v pondělí v Ústí minimálně naznačili, čeho letos budou schopni. Druhý večer za sebou už zřejmě nebudou mít trojkovou baterii snů (v Ústí 30/14), ale nějaké distanční trefy jejich čarostřelci zcela jistě do obruče pošlou a pak bude otázkou četnost pokusů stejně jako vyváženost hry mezi jumpy a podkošovými pozicemi.

Děčínští, ač stále bez křídelního dua Bosák (achilovka) - Bažant (rekonvalescence po operaci kolena), jako již tradičně ucpou své vymezené území a bude tak hodně na hostujících střelcích Palyzovi, Dokoupilovi a Slezákovi, kolik ostrých jim ze Slunety ještě zbylo v zásobníku.

Další důležitou proměnou bude stav kotníku v pondělí euforicky hrajícího power forwarda Tomance, bez nějž by Orli měli pod košem díru, kterou by musely látat dlouhé minuty Šteffela, Roseboroa, případně Nováka. A to by ve druhém zápase ve dvou dnech nebylo nic příjemného.

Jednoznačným cílem Válečníku bude soupeře uběhat. A na borcích Ariete bude, jak jejich hru zpomalit a nespadnout do zběsilého tempa, v němž by se nejspíš postupně utavili.

Domácí si přesto musí dát pozor na stoupající ofenzivní formu Prostějova, který po 60 bodech z Ostravy a 86 s Nymburkem vyskočil v Ústí už na 93 a disponuje velmi vyrovnanou sestavou 7 střelců v rozpětí 9-12 bodů.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX DĚČÍN): "Utkání s Prostějovem vždy patřila k zajímavým tahákům zejména pro fanoušky. Domnívám se, že by tomu tak mělo být i letos, neboť náš soupeř bude jistě patřit k týmům, jež se budou pohybovat na předních příčkách tabulky. Soupeř disponuje zajímavými a kvalitními jmény, jež dohromady tvoří tým, před kterým se musíte mít na pozoru. Víc než hra soupeře je však v tuto chvíli pro nás důležité, jakou hrou se budeme v dalším domácím utkání prezentovat my. Po úvodních dvou kolech je zřejmé, že nás čeká hodně práce - a to se dá očekávat i v tomto utkání. Pevně věřím, že se budou naši hráči snažit o kvalitnější a lepší defenzivu a konstruktivnější a nápaditější útočnou fázi."

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX DĚČÍN): "Čeká nás těžký soupeř. Minulou sezonu jsme s ním hráli vyrovnaná utkání a myslím, že to bude platit i nyní. Musíme si dát největší pozor na jeho perimetrové střelce a celkově střelbu z tříbodové vzdálenosti. Pokud hosty v této činnosti uhlídáme, cestu k vítězství budeme mít snazší."

Michal Müller (mluvčí ARIETE PROSTĚJOV): "Po úspěchu v Ústí před kamerami České televize se Orlům vrátilo sebevědomí, které Ariete hledalo především v prvním utkání v Ostravě. Dobrou zprávou pro prostějovské příznivce je, že utkání s Pandami bylo rozhodnuté už po třetí čtvrtině a trenér Zbyněk Choleva tak mohl šetřit síly na souboj s Válečníky. Minusem je zranění Jana Tomance. Podvrtnutý kotník jej tak zřejmě vyřadí ze sestavy na další zápas. Přitom to byl právě on, kdo hrál v Ústí výborné utkání a rozjížděl prostějovskou mašinu. Hanáky čeká v Děčíně řada ostrých soubojů a jako obvykle plná hala, která je šestým hráčem Armexu. My na to ale budeme připraveni. Cílem je hrát disciplinovaně a bez výkyvů."

Atrakce utkání: soutěž o pizzu od Trattoria Ciao Ciao & Good Life a také o drinky Bubble tea.