17.0

#11
7.0

Závěr v režii Petra Bohačíka

Petr Bohačík spustil na startu svého ostravského comebacku jeden velký ohňostroj, a když ho po 37 minutách ve hře vypnul, stál na hřišti jako král. Vysázel 20 bodů, doskočil 9 míčů, hlavně ale 12 body včetně obou svých trojek prakticky sám obrátil v poslední čtvrtině zápas s favorizovaným Prostějovem, až k triumfu 67-60 jeho kompletně nového týmu.

Po dunku Orla Roseboro 7 minut do konce se vše zdálo být pro hosty v pořádku. Vedli 41-47, ale pak se něco zvrtlo. Vlastně úplně všechno. Po pěti bodech pro NH rychle zajistili Bohačík i rozehrávač Hooker, další dvacetibodový čaroděj domácích, a když Bohačík přiložil pod kotel dalšími sedmi, jeho tým vedl 1:40 do konce 60-54. A rozehrávač Číž, který jako jediný zbyl z loňských osových mužů NH, vzápětí trojkou zabil všechny naděje Ariete na zvrat.

Zápas rozhodla dvojková úspěšnost Ostravy (53 ku 37 procentům). Zatímco její hráči trefili 18 z 34 střel, Prostějov pouze 16 z 43! V sedmičlenné rotaci domácích, kteří minuli jedinou šestku (14/13), se vedle ústředního dua prosadil i playmaker Číž, který přes horší střelbu (11/2) k 8 bodům přidal i 7 asistencí a 6F+.

Prostějov neměl žádné výrazné střelce, nejlepší byli s 12 body centr Šteffel a s 10 rozehrávač Marko. Jak dopadly letní posily? Hyperaktivní Palyza stihl 9 bodů (z pole 8/1, z toho dvojky 7/0, -11) s 6 doskoky a 6F+ (TH 8/6), power forward Roseboro zapsal 8 bodů s 6 doskoky a 5 ztrátami a Dokoupil 8 bodů se 4 doskoky.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Zbyňa Choleva mi říkal, že to bylo z jejich strany nervózní. A já musím říct to samé z naší strany. Poločas jsme se trápili hlavně útoku. Za prvních 20 minut jsme ale dostali jen 25 bodů, což je proti tak ofenzivnímu týmu super. Já jsem klukům říkal, že se ve druhém poločase už musíme trefovat, ale ve třetí čtvrtce to tak vůbec nevypadalo. Tím, že jsme dobře bránili, se ale Prostějov nedostal přes 10 bodů a byli jsme pořád  kontaktu. V poslední čtvrtce jsme trefovali trojky, co jsme do té doby míjeli, a šli jsme přes Prostějov. V nastalé euforii jsme to pak uhráli. Super výkon jsme předvedli v obraně – dostat 60 bodů je výborný počin a klukům k němu gratuluju."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Byl to začátek sezony, takže ta nervozita z naší strany byla znát. V Ostravě se nehraje lehce, na to jsme byli připraveni a i jsme dokonce 23 minut vedli oproti 10 minutám domácích. Přesto závěr patřil jim, když nám dali střely, které předtím nedávali, a které v tom závěru rozhodly. Ať to byly trojky nebo nájezdy, tam nám rozebrali obranu a my jsme nebyli schopni v dobu, kdy jsme mohli jít do většího vedení, dát ani šoupáky zpod koše v situacích, kdy jsme mohli potrestat obranu. Z naší strany je 60 bodů málo. Málo jsme zaměstnávali obranu Ostravy, naopak jsme moc nechávali hrát Číže i Hookera, který byl hodně nebezpečný."

9 26 35 2 8 7 17 20 17 56 60

Favorizovaní hosté z Prostějova mají k dispozici rozhodně širší kádr ligou už otřískaných borců, navíc i přes odchod úderného kvarteta Nečas, Švrdlík, Talley, Mrviš zůstalo z osy týmu pospolu pořád dost kvalitních hráčů. Z šesti předpokládaných opěrných mužů Ostravy - Kerr, Hooker, Caldwell, Petr Bohačík, Bratčenkov, Číž - jen poslední jmenovaný odehrál v Ostravě minulou sezonu. Jak bude fungovat spolupráce zejména těchto borců, jež bodu dál doplňovat povětšinou už jen mladíci, je velkou neznámou. Orli svůj zmizelý kvartet nahradili Dokoupilem, Roseboroem a především reprezentantem Palyzou, který se v sobotu vrací na kdysi domácí půdu s touhou stát se opět univerzálně platným hráčem. Dost zajímavých momentů k tomu tenhle duel navštívit.

Michal Müller (mluvčí Ariete Prostějov): "V úvodní části soutěže nás čeká velmi těžké rozlosování - nejdříve velká neznámá na palubovce ostravského Tatranu, následně v Prostějově přivítáme českého giganta z Nymburka, který čerstvě skolil euroligový Lokomotiv Kubáň, a pak máme venku Ústí, Děčín, a Pardubice. Pro náš mladý tým to bude křest ohněm. Nezbývá nám ale než dát vše do úvodního duelu, který zvlášť v Ostravě nebývá jednoduchý."