4.0

#17
5.0

10 válečnických trojkařů

Poločas Tuři díky zónové obraně a 12 domácím ztrátám drželi v Děčíně naději (38-31), když i díky 8 útočným doskokům týmu a 14 bodům křídla Bruinsmy zdatně maskovali oslabení o ústředního rozehrávače Jonese. Domácí sice trefili 9 trojek, prvních 6 minut utkání dokonce nedávali koše žádným jiným způsobem, ale nic moc dalšího nepřidali, a proto rozdíl nebyl vysoký.

Start druhé půle ale měli Válečníci drtivý a přes smršť svitavských ztrát unikli nejdřív na 48-33 a po krátkém nadechnutí až na 65-42. Druhý poločas skončil jasně 50-31 a zápas celkově 88-62.

Tuři při velmi podobném počtu ztrát (19-21), doskoků (včetně svých 15 útočných) i trestných hodů fatálně zaostali v přesnosti střelby – z 51 dvojek posadili do koše 18, z 21 trojek 4. To domácí z 32 pokusů vysázeli hned 14 trojek, a to z rukou 10 různých mužů!

Jedním z úspěšných distančních snajprů byl i nový americký muž v severním dresu Nathan Carter, který při premiéře za 20 minut stihl 12 bodů, 5 doskoků, 4 asistence a 5F+, aniž ztratil jediný balon. Ze čtyř dalších dvojciferů byl lepší už jen 14bodový křídelník Stria, Hráč utkání Landa před 950 diváky přidal 12 bodů.. Tuři se více opřeli jen o Bruinsmu (21+17 doskoků) a Doakse (13).

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „Děčín je lepší tým než náš a gratuluji mu k vítězství. Na palubovce byla jednoznačně vidět agresivita, která je v týmu Děčína úplně jiná, než kterou se snažíme hrát my. Rozdíl v obranné fázi a dohrávání situací je velký. Snažili jsme se ten rytmus změnit střídáním obran – osobní, zónovou, vytaženou. Na začátku to vypadalo, že by to mohlo nést úspěch, ale postupně se hráči Děčína na perimetru chytli, o čemž svědčí 14 proměněných trojkových střel. Je těžké do zápasu jít, když víte, že soupeř je tady lepší, žene ho domácí publikum. Nám navíc ještě onemocněl ústřední rozehrávač Jones, což by ještě nebylo tak nejhorší. Šanci mohl dostat jeho kolega Petr Andres, ale co jsme nechtěli, tak došlo ke zranění. Potom už se nám koncepce hry bohužel rozpadla, jelikož na rozehrávce se střídali hráči z jiných postů – a hra už nebyla taková, jaká by měla být. Ale není to výmluva, protože Děčín je jednoznačně lepší.“

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Za výhru jsem rád, ale jsou ve mně trochu smíšené pocity, protože už je to několikáté utkání, kdy se snažíme v prvním poločase vstoupit do zápasu dobře na obranné polovině, což se nám celkem zadaří. Ale pak z nepochopitelných důvodů akumulujeme nevynucené ztráty, které jsou až fatálního charakteru a umožňují soupeři, aby se proti nám každý dostal do jednoduchého zakončení z dvojtaktu. Někteří z různých důvodů panikaří a zmatkují, a jakmile má někdo něco tvořit ve volné hře, tak ostatní nejsou schopní toho hráče přečíst, na čemž budeme muset pracovat. Dvanáct ztrát za první poločas bylo důvodem, proč jsme vedli pouze o 7 bodů. Druhá věc je, že jsme prohráli souboje o odražené míče v útoku. V poločase se vždycky nějakým způsobem vrátíme k tomu, co nás zdobí – hrajeme agresivně – a vstup do druhého poločasu se nám vydařil. Třetí čtvrtina byla důvodem, proč jsme nakonec vyhráli. Nebyl to úplně přesvědčivý a dominantní výkon, ale když chceme, tak umíme zjednodušit kombinační hru a dostáváme se do otevřených střel. Nad vodou nás držela dobrá úspěšnost za tři body a z čáry trestného hodu, jelikož se můžeme spolehnout na to, že si volné střely budeme vytvářet.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-0

Už s novou podkošovou posilou, zkušeným dvoumetrovým Američanem Nathanem Carterem, který přišel po odchodu Kaši vyztužit podkošovou sestavu, by měl nastoupit tým Válečníků do bitvy s Tury, kterým by se už do sestavy po čtyřzápasovém trestu měl vrátit křídelník Špaček.

Hosté se budou muset vyrovnat s širokou rotací domácích a dokázat vytočit více hráčů, aby udrželi vysoké děčínské tempo. Trio Doaks, Barker, Bruinsma musí maximum odvést na doskoku v útoku i obraně, aby nedalo soupeři nadměrně vyšší počet držeb míče, a také spolu s Jonesem a dalšími bleskově rotovat v obraně, aby pokrylo domácí přihrávkový kolotoč. V útoku pak musí individuálními schopnostmi svých zámořských hráčů otevírat obranu a těžit z uvolňování spoluhráčů. Nedají-li Tuři soupeři mnoho brejků, otevřených trojek a druhých šancí, mohou se zvedajícím se Armexem myslet na nadějný průběh.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Hra Svitav stojí či padá s výkony zahraničních hráčů. To je zřejmý fakt, se kterým lze skálopevně počítat. Přidá-li se k nim kdokoliv z českých hráčů, vzniká kombinace nebezpečného týmu, jenž už letos získal několik cenných skalpů. Proto musíme k utkání přistoupit velice zodpovědně a s plnou koncentrací, neboť si všichni musíme uvědomit, že soutěž začíná nabývat na atraktivitě, každý může porazit každého a jakékoli domácí selhání může mít v závěrečném účtování fatální důsledek.“

Robert Landa (podkošový hráč BK Armex Děčín): „Útočná produktivita Svitav stojí v letošní sezoně na kvartetu Američanů, kterému sekundují křídla Teplý a Špaček. Zejména vzhledem k jejich útočné aktivitě se stejně jako v posledním utkání musíme opřít o týmovou, fyzickou, aktivní a chytrou obranu. Ve středu chceme přidat pětadvacátou výhru sezony.“

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „Musíme si poradit s agresivní a tvrdou obranou Děčína, který je na domácí palubovce velmi silný. Chceme určitě navázat na bojovný výkon jako proti Nymburku a chceme překvapit.“

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea a losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, během utkání vystoupí taneční skupina Her Majesty Dance Company.