20.0

#15
24.0

Po 9 konečně!

V rybníku Vajgar už nemohla zůstat žádná voda. Úlevný kámen, co do něj po vítězství nad Brnem spadl všem Lions, po tom obrovském žbluňknutí nemohl nechat na dně ani kapku. Od 9. ledna, tedy takřka skoro dva měsíce, čekali Jihočeši na slastný pocit vítězství. Pětkrát za tu dobu padli před svými fanoušky, 9krát v řadě celkově - a sklesali až na samé dno ligy. První březnová sobota ale v přímém souboji dvou aktuálně nejhorších týmů patřila jim. Mmcité skolili 90-80, přeskočili jej zpět do prvního podpalubí a dál tak mohou doufat ve vyhnutí se baráži.

Lions konečně našli soupeře, který překonal jejich střeleckou mizérii posledních kol. Zápas pro ně v první čtvrtině načal rozehrávač Lamar, který za stavu 10-9 11 body v řadě za pouhé 4 minuty posunul skore na 24-13.

Podobný rozdíl domácí v kulise 780 diváků drželi až do startu třetí čtvrtky, aby se pak za šest minut proztráceli a promíjeli z 55-41 na 57-57. Pak ale povstal mladý Lion Šoula a nastartoval nový trhák domácích, kteří už se z něj odrazili k celkovému triumfu.

Jihočeši proti 11 brněnským trojkám postavili vodopád svých 26 dvojek a především 48 bodů lavičky. Lídry týmu byli tři muži z pozic 1 a 2 White (20), Lamar (19) a Šoula (13). Za hosty produkovali především Ojo (20), Zachrla (18), Zeigler (17+9 doskoků) a Egwuonwu (11+11 doskoků).

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Nemyslím, že vyhrál lepší tým. Vyhrál tým, který prostě vyhrál. Bylo to specifické utkání, oba týmy věděly, o co jde. Bylo to v hlavách hráčů a já jsem strašně šťastný z toho, jak k zápasu naši hráči přistoupili. V první čtvrtině jsme se nadechli k rozhodujícímu náskoku, zápas se však vyvíjel ve vlnách. Ve 3. čtvrtině se Brno dotáhlo, získalo zónou půdu pod nohama. My jsme přecházeli pozice, špatně volili střely a vlastními chybami jsme se dostali dolů. Potom jsme prostřídali, ukázalo se, že američtí hráči moc do zóny hrát neumí a česká sestava odskočila na 6 bodů po 30 minutách. Děkuju hráčům za bojovnost. Děkuju publiku, které bylo naším šestým hráčem a ve 3. čtvrtině nás dokázalo dostat zpátky do hry. Za to mu patří strašně velký dík. Jsem rád, že jsme zlomili prokletí trojek. Hráli jsme s ohromnou energií, a kdybychom si pohlídali obranný doskok, tak to mohlo být jinak. Hráči to ubojovali, my jdeme dál a tohle je pouhý první střípek v tom, co chceme. Jdeme zápas od zápasu, máme pauzu a poté přijede Děčín, který možná přijede se 4 prohrami. Je to otevřené a je to náš další cíl – konečně porazit Děčín.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Nemohu říct, že to domácí chtěli víc. My jsme také chtěli, ale přijde mi, že domácí hráli jednoduše a víc zabojovali. Dostali jsme 90 bodů a to zápas těžko vyhrává. Měli jsme náročný zápas v úterý, emotivně i fyzicky. Poté jsme pokračovali v dost náročném tréninkovém rytmu a myslím, že jsem trošku udělal chybu. Měl jsem dát hráčům víc odpočinku a to se projevilo únavou a nekoncentrovaností v útoku. Jedeme dále, máme svůj cíl a budeme o něj bojovat. Děkuji hráčům, že to nevzdali a bojovali až do konce.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-1

Bojem o holý ligový život bude napínavý střet Lions a Brna, jež senzační výhrou nad Děčínem čerstvě odsunulo Jihočechy na poslední příčku. Víc než jakákoli taktika rozhodnou morálně-volní vlastnosti a úspěšnost obran, což poklade vysoké nároky především na domácí sestavu, jež se navíc při aktuální tíživé sérii porážek potýká i s nízkou produktivitou střelby.

Brno by případným úspěchem ještě vylepšilo svůj odstup od mmcité, navíc ve hře bude i vzájemné skore, aktuálně jen o dva body plusové pro Lions, kteří doma ztratili už 5 zápasů v řadě.

Hosté nastoupí bez rozehrávače Šotnara a křídla Šmída, kteří léčí zraněný kotník. Kouč Helbich však možná bude mít k dispozici novou podkošovou akvizici, 205 vysokého Američana Samuela Muldrowa. Otázkou také bude, zda nový rozehrávač Ojo bude schopen zreplikovat svou show proti Děčínu.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Rozhodne větší bojovnost. Brno sice vyhrálo nad Děčínem, tento zápas však bude jiný. Oba týmy si uvědomují důležitost zápasu a bude tedy zásadní, z koho dříve nervozita spadne.“

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Mohl bych říct, že Brno je po výhře s Děčínem favoritem, to samé však může říct soupeř, protože hrajeme doma. Tento zápas je ale naprosto otevřený a favorit zde není. Nám i Brnu jde o hodně a tento zápas bude velkým bojem. Já však věřím, že to doma konečně urveme a chci poprosit všechny fanoušky sportu v Jindřichově Hradci, aby nám v tomto zápase maximálně pomohli!“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Hrajeme s přímým soupeřem o záchranu ligy. Navíc u něj doma, což samo o sobě říká, jak těžký zápas nás čeká. Oni na své půdě nebudou chtít prohrát. Jindřichův Hradec má stejné ambice jako my. Chce se dostat výš v tabulce. My máme ale své cíle a plány v utkání. Pokud se jich budeme držet, měli bychom zvítězit.“