21.0

#7
13.0

61 doskoků, ale smutek v prodloužení

Jako již mnohokrát v minulosti i dnes z některých brněnských čísel až přecházel zrak – 61 doskoků, z toho 25 v útoku. Nebo 77 střel z pole a 10 trojek. Bohužel pro mmcité také 20 ztrát. Když se tohle všechno smíchá dohromady a přidají se čísla hostů od Vajgaru, vychází z toho triumf Lions 79-84 v nastavení.

Ač v drtivé většině zápasu Jihočeši vedli, ve třetí čtvrtině až o 13 bodů, nikdy nesetřásli soupeře definitivně. A úsilí mmcité korunoval osm vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny vyrovnávací trojkou Zachrla. Lion Lamar už pak šanci na výhru nevyužil a šlo se do druhého prodloužení sobotního večera.

V něm byla po trojce domácího Cumberbatche na 77-79 stěžejní stejná odpověď centra Vošlajera. Egwuonwu ještě stihl snížit na tři, ale jedna šestka Noffleta dala hostům 17 vteřin před koncem důležité 4bodové vedení a minutá trojka Zachrly už měla osudovou hodnotu.

Lions, kteří si hodně pomohli 20 body z brejků a minimální ztrátovostí, sice zaostali v trefených trojkách (4 ku 10), ale to i proto, že jich pokoušeli mnohem méně a víc se zaměřili na dvojky, jichž posadili do koše 29 proti 20 soupeře. Jejich šiky vedli Nofflet (18) a Lamar (17), nicméně MVP byl vyhlášen Jiří Šoula, který mimo jiné hosty dvěma důležitými koši v závěru čtvrté čtvrtiny udržel v zápase. Brňany, kteří nakonec měli na rozehře alespoň Kozinu, táhli Zachrla (19, 9 doskoků, 5 asistencí, trojky 8/3) a Prášil (18, trojky 5/3).

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Jsem strašně šťastný, protože jsme věděli, že v Brně bude velmi těžká lopota. Ale že bude až takhle těžká, to mě překvapilo. Brno se s absencí prvního rozehrávače vyrovnalo poměrně dobře, ale to je na Tomášovi Pětivlasovi. My jsme v první půli hýřili aktivitou, takhle jsme se chtěli prezentovat a domácí měli brzy čtyři fauly, takže jsme si ulevili na čáře trestných hodů. Bohužel ve druhém poločase, nevím, jestli nám došly síly, se to úplně obrátilo. Brna bylo plné hřiště, my jsme nestíhali a poměr faulů byl úplně obrácený, a to samozřejmě i v součtu s útočnými doskoky Brna. To číslo je úplně neuvěřitelné! My se dostávali do velkých problémů a už jsme nad zápasem neměli kontrolu. Naštěstí se projevila morálka týmu, jednu chvíli to s námi vypadalo velice zle, vypadalo to, že se přes nás Brno přežene jako uragán, ale našli jsme zbytky mentální sil a zápas jsme dovedli do vítězného konce."

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Mně se to těžko hodnotí. Hradec přece jen měl k výhře maličko blíž, protože většinu utkání vedl. Z tohoto pohledu tomu šel naproti. Osobně jsem si myslel, že jakmile to dostaneme do prodloužení, už zápas zvládneme, což se bohužel nestalo. Nás absence rozehrávače především svazuje v jedné věci, a to jsou ztráty. Ty nás trápí celé utkání a my jsme v těch situacích navíc strašně hloupí. 18 ztrát doma je strašně moc. To byl hlavní problém, proč jsme utkání nedovedli do vítězného konce, protože když máte tolik útočných doskoků a soupeře tak přeskáčete, je škoda utkání nevyhrát. Na tom budeme muset zapracovat. Rozehrávač Kozina se vracel po zranění, prakticky netrénoval, začal v pátek večer, takže na jeho výkonu to bylo znát. Během utkání jsme navíc přišli o Jardu Prášila, který by nám v koncovce strašně pomohl. Je to další zraněný hráč, bez kterého už to bylo strašně těžké. I přes ty absence jsme se neukázali ve špatném světle, což se týká Radka Pumprly i Honzy Koziny."

Stanislav Zuzák (power forward LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "My jsme se po prvním poločase dostali do osmibodového vedení, ve třetí čtvrtině a na začátku čtvrté jsme ho i potvrdili, ale potom soupeř disponoval obrovskou aktivitou a hrál hodně agresivně v obraně a to přineslo to, že se dotáhl nejen výsledkově, ale my jsme byli chvílemi i trošku bezradní. A na konci mi připadalo, že jsme skoro nevěděli, co dělat. Jirka Šoula to tam ale vzal na sebe, pár košů dal a udržel nás v zápase. Pak už to bylo o tom, kdo bude šťastnější v prodloužení."

Filip Šmíd (křídlo MMCITÉ BRNO): "My jsme na začátku byli ospalí. Nebo nás možná svazovalo, že hrajeme doma, ale nelíbilo se mi, že jsem tam neviděl zapálení pro hru, které ve druhém poločase bylo. Hrát první poločas jako ten druhý, vůbec nemuselo dojít k prodloužení, a my bychom převzali kontrolu nad zápasem. Na konci byla smůla, že vypadl Jarda Prášil, protože v koncovce by to jako zkušený hráč dokázal zklidnit nebo nám říct, co máme hrát. V pár důležitých útocích jsme se pak na ně vrátili, protože tam Roman Zachrla dal dvě tři trojky. Pokud by tam byl zkušený rozehrávač, který by zahrál systém, rozhodně bychom měli i lepší střelecké pozice. Ke konci jsme se ve hře už ztráceli a dopomohli soupeři, aby nám zase odskočil na těch pět bodů a dotáhl zápas do vítězného konce."

3 27 30 1 13 11 7 22 20 85 84

Na brněnskou Morendu se dnes půjde poprvé v sezoně a hned z toho může být pořádná bitva. Při absenci zraněného playmakera mmcité Šotnara (otazník navíc visí i nad dalšími hráči na pozici 1 Kozinou a Líčeníkem) mají nespornou výhodu hosté, ovšem Brno už v Děčíně ukázalo, že nebude odevzdaným protivníkem ani při aktuálním oslabení. Stále má ve svém středu několik zkušených hráčů, jen musí někdo obstarat to hlavní – řízení hry. Lions nadále postrádají forwarda Melskiho a nejistý je start power forwarda Faita (kotník), nicméně osoví muži jsou v pořádku a připraveni v Brně uspět. I v tomto duelu budou chtít získat útoky navíc díky četným útočným doskokům, navíc se budou moct opírat o svou šestičlennou baterii střelců na úrovni deseti a více bodů. Až nad očekávání jede zatím guard Šoula, doručující 11 bodů a 5 doskoků za 25 minut při 53procentní střelbě z pole.

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Zranění hráčů nás oslabuje na střední rozehrávce, kdy nám vypadli rozehrávači, což je nepříjemné, a budou je muset zastoupit hráči z pozice dva. Bude důležité, abychom první domácí utkání vyhráli a uděláme pro to maximum. Pokud si poradíme s obranou amerických hráčů a bráněním útočných doskoků, můžeme Jindřichův Hradec porazit. Také záleží na tom, jak se bude dařit našim hráčům, protože úspěšnost střelby v minulém zápase nebyla uspokojivá."

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Brno je nevyzpytatelný soupeř – má dva kvalitní cizince, zkušenost v podobě Prášila či Prachaře i dravé mládí. Musíme se vyvarovat výpadků, protože Brno je známé tím, že zápas nikdy nevypustí. Jedeme si ale pro výhru."

Stephon Lamar (LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Chceme navázat na dobrý výkon proti Kolínu a Brno přehrát naším týmovým pojetím hry. Hru soupeře jsme důkladně analyzovali a věřím, že jsme dobře připraveni."

Radim Valcha (sportovní ředitel LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Brno je pro mě zatím nečitelný soupeř. V přípavě však dokázalo porazit silné týmy a je tedy jasné, že v prvním domácím zápase bude velmi nebezpečné. Kádr soupeře se výrazně obměnil, smolně se však zranil rozehrávač Šotnar. Čeká nás běhavý soupeř, já však věřím, že naše týmová souhra bude slavit úspěch."