15

#18
3.0

57 bodů medvědí lavičky

Doskakovací demolicí (49-30, 17 bodů z druhých šancí) a více než dvakrát větším počtem trestných hodů (29/19 – 12/6) získali Medvědi první výhru sezony nad Lions (96-73) a při porážkách USK i Ostravy se osmou výhrou z 10 posledních zápasů opět o kousek přiblížili šesté příčce.

Lions ještě přežili úvodní nápor domácího Geosanu (9-0), když ale po 15 minutách došla za stavu 32-30 munice v tu dobu desetibodovým Wrightovi a Vošlajerovi, získali Medvědi po dvou trojkách Vocetky za pět minut náskok 44-32. A poté, co za prvních 8 minut druhé půle hosté nakupili 6 ztrát, domácí zpod koše a šestek nastavili už rozhodný náskok 68-48.

Ze 4 dvojciferů Geosanu, pro nějž 57 bodů zařídila lavička, před 590 diváky nejvíc vynikl autor 20 bodů, 8 doskoků a 4 asistencí McEachin. Lions sytili Wright (17), Vošlajer a Lamar (po 15).

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „Jindřichův Hradec vůbec není špatný tým, není to naivní tým. To, že se pohybuje na místě, kde se pohybuje, je shoda náhod, neodpovídá to jeho reálné kvalitě. Viděli jsme v prvním poločase zvrat z našeho vedení 9-0, kdy jsme pak museli nasadit zónovou obranu, která soupeře zabrzdila. Díky tomu jsme vyhráli první poločas o 10 nebo 12 bodů. Ve druhém poločase jsme si to zkušeně pohlídali, dobře jsme to ubránili, dobře jsme doskakovali, měli jsme 49 doskoků, 15 v útoku, hráli jsme týmově, nikdo nehrál na svoje čísla, ani cizinci, ani Češi. A to nás přivedlo k vítězství. Ještě bych chtěl říci, že trenér Forejt nejspíš šetřil své nejdůležitější hráče v závěru na příští utkání s Brnem, a proto je výsledek, jaký je.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Kolín je velmi silný tým, bohužel to je realita momentálně. Byl jednoznačně nad naše síly. Já se budu snažit najít něco pozitivního na našem výkonu. Bylo tam možná nějakých 10-12 minut v prvním poločase, kdy jsme byli schopni eliminovat ten obrovský tlak Kolína, který jeho kádr momentálně dokáže vyvinout. Na naše poměry jsme celkem slušně bránili a škoda trošku zpackaných posledních 4 až 5 minut první půle, kdy nám Kolín utekl, a my jsme nedokázali lépe hospodařit s těmi faulovými bonusy, které jsme měli. Bohužel ve druhém poločase jsme už tlak neustáli a naše hra sklouzla, teď mluvím o útočné hře, do individualistických akcí, kdy jsme přestali hrát týmově. To co se nám relativně dařilo v prvním poločase, že jsme ubránili Kolín zpod koše, to se ve druhé půli úplně zhroutilo. Kolín dal spoustu jednoduchých košů a další slova už jsou zbytečná.“

Karel Aušprunk (podkošový hráč BC Geosan Kolín, MVP utkání): „My jsme šli do zápasu s tím, že nepodceníme Jindřichův Hradec, doteď se nám ho ještě nepodařilo porazit, tak jsme chtěli vyhrát. Hráli jsme s obrovskou chutí, dařilo se nám v obraně, měli jsme doskoky a z toho pramenilo, že se nám hodně dařilo v útoku a dopadlo to, jak to dopadlo.“

Tomáš Vošlajer (pivot Lions Jindřichův Hradec): „My jsme hráli 15 minut vyrovnaný zápas, pak začal Kolín měnit obrany, dostal se na takových +15 bodů a to si hlídal až do konce. Měl širší rotaci hráčů a působil dominantněji.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-3

Rozjetý Kolín si hýčká bilanci 7-2 z posledních 9 utkání, v minulých třech kolech složil Prostějov i Děčín a stává se velkou hrozbou. Lions navíc už 8 zápasů marně vyhlížejí vítězství. Jenže – to poslední zaznamenali právě s Kolínem, který v sezoně porazili ve všech třech případech, přičemž sestavově se tato utkání na jedné či obou stranách velmi lišila od současné podoby kádrů.

Některé prvky však měla společné – Jihočeši zapsali pokaždé ohromná čísla na doskoku, dvakrát vyhráli díky dvojkám, jednou zásluhou šestek. Naposledy navíc soupeře výrazně předčili v limitaci ztrát. Dnes je však zejména po psychické stránce situace obou týmů zcela jiná a úspěch Lions proti mnohostranně nebezpečnému Kolínu by byl nemalým překvapením. Na druhé straně ovšem platí, že v posledních kolech o ně není nouze.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „I když se nám daří, nesmíme si myslet, že to půjde samo. Jindřichův Hradec je soupeř, proti němuž se nám letos nedaří. Teď má navíc špatnou sérii, kterou už bude chtít za každou cenu ukončit. Musíme se naplno koncentrovat a soupeře nepodcenit. Chceme utkání zvládnout vítězně a já věřím, že se nám to povede.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Kolín momentálně budí velký respekt, 10 vyrovnaných hráčů, kteří si půjčí míč i výborně brání. Musíme se snažit hrát co nejdéle otevřený zápas, poté máme šanci na výhru. Pokud však Kolín necháme odskočit, bude to náročný úkol.“

Atrakce utkání: dětská soutěž o stavebnice Lego, divácká soutěž ve střelbě o pizzy a tablet Lenovo, vystoupení dívčí hip-hopové taneční skupiny Freaks Crew.