36

28
18

Stovka pro Válečníky

Děčínský svátek skončil dřív, než pořádně začal. Zatímco domácí příznivci stále ještě stáli a rytmicky tleskali v očekávání první trefy domácích, s velkou energií bránící mistr většinou zpod koše navázal za první 4 minuty trhák 0-13, kterým rozhodl celý zápas. První body Děčína zařídil až poté centr Houška z šestek, ale to už se naděje jeho týmu na vyrovnaný průběh sypaly jako domeček z karet. Armex, který jen za první čtvrtinu spáchal 7 ztrát, i potřetí nastoupil bez rozehrávače Vyorala, ale ten by tentokrát nejspíš velký rozdíl stejně neudělal.

Válečníci se sice v úvodu druhé čtvrtiny dostali zejména díky aktivitě Pomikálka (9 bodů) na 18-26, ale další hluchá sekvence se ztrátami znamenala nový odskok Nymburka (18-38), tažený Dixonem a Welschem. Dva perimetroví muži tu navázali na kolegu Hrubana, který zajistil 12 z úvodních 22 bodů týmu.

Doslova v peklo se pro domácí proměnily první čtyři minuty druhé půle, kdy jim skore uteklo po 6 ztrátách z 30-46 na 30-64. Celkem za utkání zapsali obřích 28 ztrát (7 Šiška, 6 Kroutil), z toho 15 do půle. Hostům se v kulise 1050 fanoušků vyrovnali 8 trojkami, ale ve dvojkách zaostali o parník (12 ku 28).

Jediný výraznější hráč domácích byl respektem netrpící Pomikálek, který zapsal 20 bodů (TH 10/9), 10 doskoků, 4 zisky a 5F+. 12 bodů přidal Šiška, 10 Houška. Při konečném výsledku (62-100), který prakticky rozhodl o prvním místě po základní části pro mistra, byl husarským kouskem výkon podkošového Válečníka Landy, jenž za svých 15 minut skončil na +2!

Z 5 nymburských dvojciferných střelců vynikli Hruban (16+8 doskoků), Randle (15), Dixon (15) a MVP utkání Sant-Roos (11+8 asistencí, 6 doskoků, 5 zisků a 6F+). Jejich tým 100 nastřílenými body také významně přispěl do pokladničky letošní sbírky v rámci charity KKP. Domácí zase navýšili dohodnutý příspěvek na 500 korun za každého hráče, stejný obnos pak přidali i členové vedení klubu.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Jeli jsme sem jako na místo, kde se těžko hraje. Vždycky se zde hraje složitě, je tady skvělá atmosféra a fandit chodí hodně lidí. Začali jsme dobře a soustředěně v obraně, Děčín minul několik otevřených střel. Důležitou věcí také bylo, že domácím chyběl rozehrávač Tomáš Vyoral, což byl velmi podstatný fakt. Před zápasem jsme se také bavili o útočném doskoku Děčína, což bylo vidět, že bylo důležité téma. Zápas jsme zvládli.“

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Kdybychom měli hodnotit tohle utkání a zanalyzovat hru, tak bychom popsali asi tak tři role toaletního papíru. Pokud to mám zkrátit, tak myslím, že už v páté minutě bylo jasné, jakým způsobem se utkání bude odvíjet. My jsme nastoupili s příliš velkým respektem. Hrát s Nymburkem bez Tomáše Vyorala je samozřejmě dvojnásob složitější, nicméně jsme chtěli hrát s nějakou sympatií a svojí tváří. Celkově si myslím, že se to stalo, na druhou stranu musím říct, že ve všech aspektech hry to bylo (na straně soupeře) o úroveň nebo dvě výš. Rychlost, důraz, čtení hry, zakončování, to je bez diskusí – Nymburk jednoznačně ukázal, proč si umí nastavit hlavu na takovéhle zápasy. Pro nás může být ctí, že již poněkolikáté hrál Nymburk v Děčíně 40 minut opravdu s plnou sestavou, rotací a aktivitou. Pro naše hráče ve věku, jako je Filip Kroutil nebo Ondřej Šiška, je obrovská zkušenost, že mohou hrát proti takovému týmu a řídit své spoluhráče. Děkujeme divákům, že byli shovívaví a pochopili, že čelíme úplně jinému týmu, než jsme v lize zvyklí. Je škoda, že jsme s Nymburkem nemohli hrát (v sezoně) dříve, protože bychom se asi takhle dlouho neadaptovali na tuhle hru.“

„Zápas pro KKP“

Co by za to domácí tým dal, kdyby se mohl s Nymburkem poměřit ve své vrcholné formě této sezony. I v překonávání těžkostí lze ale najít zdroj síly a právě o to se musí v napjatě očekávané bitvě Armex pokusit.

Válečníci padli už pětkrát z posledních 9 utkání, když zejména minulé dva zápasy s nimi musely pořádně zacloumat. Nejdřív přišla domácí prohra s Kolínem a vzápětí poprava v Brně, trojkou Křemena dvě desetiny vteřiny před koncem.

V obou utkáních Děčínu chyběl ústřední rozehrávač Vyoral, který zřejmě kvůli problémům s kolenem nenastoupí ani proti svému bývalému týmu. To by opět znamenalo víc než citelnou ztrátu a zvýšený tlak na trio Šiška, Kroutil, Ježek, jež si tak nejspíš projde zkouškou ohněm.

Děčín proto musí hru maximálně zjednodušit, víc než kdy jindy zakončovat z přechodové fáze a co nejvíc – i s rizikem odkrytých zadních vrat – udeřit na útočném doskoku, což mistrovi v celé sezoně působí těžkosti. Všechno tohle bude platit dvojnásob na startu utkání, kde si Válečníci už kvůli svým skvělým fanouškům nebudou chtít soupeře nechat příliš uniknout.

V utkání už také nejspíš bude rozluštěna zápletka týkající se prvního místa po základní části. Válečníci by v případě vítězství ještě mohli pomýšlet na nejlepší post, ale už by pak nesměli ani jednou klopýtnout, aby si udrželi lepší úspěšnost, pokud by Nymburk už nezakolísal v Ostravě, ani v Kolíně. Vyhraje-li mistr, mělo by být vše stran jeho prvního místa jasné, protože již nelze předpokládat, že by Středočeši zaváhali v obou svých zbývajících utkáních, přičemž v jednom by mohli. Do hry by se teoreticky mohl ještě zamotat Prostějov, který je aktuálně o výhru za Děčínem.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Čeká nás extrémně těžké utkání, což je jasné všem, kdo sledují dění v NBL. Nymburk přijede v nejsilnější sestavě a určitě bude chtít ukázat svoje pohárové zkušenosti - a i způsob jeho koncentrace, přístupu a celkového výkonu bude na maximální možné úrovni. Pro nás to znamená jediné: srovnat si tato fakta v hlavě a pokusit se vzdorovat co nejdéle.“

Filip Kroutil (křídlo BK Armex Děčín): „I pro tým na druhém místě je souboj s nymburským gigantem svátkem. Soupeř určitě nic nepodcení, protože ví, že klopýtnutí v závěrečné fázi základní části by pro něj mohlo představovat komplikace, a proto očekávám sestavu, kterou nasazuje ve VTB lize. Nám nezbývá nic jiného než podat pekelně koncentrovaný výkon, vážit si každého míče, hrát zodpovědně, využívat dovedností jednotlivých hráčů a nabídnout fanouškům krásný zážitek z basketbalu.“

Lubomír Růžička (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Utkání v Děčíně je pro nás velkou výzvou. Soupeř je na druhém místě, jeho domácí prostředí je bouřlivé a nečeká nás nic snadného. My se samozřejmě budeme snažit na to hráče co nejlépe připravit. Hra Děčína se opírá o velkou týmovost, ať už na obranné, či útočné polovině. Ve svém prostředí je velmi agresivní na útočném doskoku, což je činnost, na kterou si musíme dát velký pozor. Chceme hrát svou hru, protože kvalita soupisky i jednotlivých hráčů by měla být naší výhodou. Je to zápas, ve kterém nám půjde o zajištění prvního místa po základní části. Chceme ho zvládnout v naší režii a použít zbraně, které máme. To znamená důslednou obranu, rychlou přechodovou fázi a dobrý pohyb míče.“

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea, losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, vystoupení nových roztleskávaček Děčína - Northern Girls.