9

#4
5.0

Sešívaní s první výjezdní!

Slávisté už v Hradci Králové nemohli změnit svůj osud jménem A2, přesto pro ně má vydřená výhra 62-73 dva psychologicky důležité efekty. Vůbec poprvé v sezoně, ve 20. kole, dokázali uspět venku a navíc se na desátém místě oddálili Sokolům a Olomouckou na rozdíl dvou výher, což je výhoda z hlediska lovu pozic pro předkolo play-off.

Pražané měli i bez rozehrávače Rožánka lepší nástup, když po pěti trojkách vystřelili na 12-24. Sokoli se ale ve druhé části i díky zásahům nového rozehrávače Soleviče zvládli dotáhnout na poločasových 35-35. Měli tu náskok 16 procent z pole, ale také jedinou trefenou trojku proti pěti Slavie. Ta se ve třetím dějství opět z trojek odpoutala na deset, ale domácí jí stejnou mincí opláceli i s vyrovnáním skore. Pak ale nastala pro Sokoly krizová poslední čtvrtina s pouhými 9 body a hosté v posledních pěti minutách rozhodli.

Tlačili je Dworsky (19), Pavel Pumprla a David Jelínek (po 15). Slávisté dali víc trojek (24/4 - 29/8) i bodů z druhých šancí (6-12) a také méně ztráceli (14-9). Za Hradec (bez Autreyho, Mandaliniče, Škrance, Kábrta, Svojanovského) odpovídali Solevič (17+7 doskoků za 35 minut), Šturanovič (17+10 doskoků), Goga (12) a Peterka (10), nový power forward Prskalo stihl 4 body za 21 minut.

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Se Slavií jsme chtěli vyhrát, ale z hlediska naší marodky to bylo moc těžké, i když jsme měli dva nové hráče. S 62 body se v nejvyšší soutěži těžko vyhrává. Moc radosti nemám. Naši noví hráči měli s týmem dva tréninky a uvidíme, jak se s ním sehrají dále. Musíme čekat, až se uzdraví David Škranc, aby nás posílil. Po dlouhé době jsme vyhráli na doskoku, měli jsme více útočných doskoků. Bohužel trojky 4/24 hovoří za všechno, hosté měli 8/29, což je 27  procent. Jinak 11 asistencí je asi málo. Tam jsme si ten balon nepůjčili, je vidět, že ten tým není sehraný. Noví hráči hráli hodně minut a bylo to takové kostrbaté.”

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha):
„Já jsem svým hráčům vtloukal do hlavy, že sice toto utkání je důležité, ale není životně důležité, protože máme dalších 14 kol do konce soutěže. Utkání bylo svázáno taktikou z obou stran, moc hráčů se nerozeběhlo, aby nebyla šňůra šesti osmi bodů v kuse. My jsme rádi, že jsme tady uspěli, bylo to pro nás těžké utkání. Dnes byli opravdu výjimeční Adam Dworsky, David Jelínek a Pavel Pumprla. David nemá úplně dobré statistiky proti vysokým pivotům, ale dnes se opravdu vytáhl a hrál velmi dobře. Pavla musím pochválit, protože se mu v poslední době moc nedařilo, ale dnes i když měl velké problémy se zády a natržený zadní stehenní sval, odvedl fantastickou práci během celých 40 minut.”

Pavel Pumprla (forward SK Slavia Praha): „Na jednu stranu bylo důležité vyhrát, prohrát jsme nechtěli, ale když se koukáme, jakým systémem se potom hraje skupina A2, tak těch zápasů, které můžou rozhodnout, je spousta. Věřím, že tímhle zápasem jsme se nejen v tabulce, ale v hlavách oddělili od té spodní dvojice a že budeme koukat více nahoru než dolů. A mých 15 bodů? Měl jsem takovou tendenci, tak jsem hledal, čím bych mohl přispět abychom odskočili. Šel jsem tam dvakrát do risku pro získání balonu, což mohlo dopadnout špatně, ale naštěstí to dopadlo dobře. A jak jsme odskočili na těch šest až osm bodů, tak jsme získali trošku klidu, naopak domácí už to trošku hráli na sílu.”

• útočný doskok

Zásadní duel dvou chvostových celků, který bude sledovat i Studio Basketbal, nabídne zajímavou podívanou i proto, že nadále multioslabení Sokoli už nejspíš představí dva nové hráče, chorvatského power forwarda Prskala a srbského rozehrávače Soleviče, který byl top skórerem i top asistentem minulé sezony ve švédské lize.

Sokoli už jistě skončí s nejmenším počtem domácích vítězství v základní části za své působení v NBL, když zatím na Třebši skolili jen Olomoucko, které ještě ani jednou neuspělo venku, což platí i o sobotním soupeři Slavii. Tu navíc Hradec, který počítá už 8 porážek za 10 utkání, dokázal složit i na jejím kurtu. S aktuální sestavou to ale bude mnohem těžší zopakovat.

Slávisté, kteří jsou na tom o jednu výhru lépe, padli ve čtyřech z pěti posledních utkání, když nadále se jim daří výhradně doma a v drtivé většině jen proti silným. Na Třebši budou mít šanci toto prokletí zlomit, ale oproti poslednímu duelu s Beksou (47 bodů) budou muset radikálně pozvednout svůj útok.

Absence Sokolů: guardi Mandalinič (dlouhodobé zranění kotníku), Autrey (zranění kotníku na zhruba měsíc), Svojanovský (rovněž zranění kotníku), křídla Kábrt (zranění třísel), Škranc (chřipka)

První vzájemný zápas sezony: 87-81

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Někdy se to tak v basketbale stává, když tým přichází o lídry, nebo jsou určitá zranění, že někteří hráči přeberou tuto roli. U nás to platí zejména u Tomáše Dvořáka. Větší množství zranění a užší rotace tým více stmeluje. Většinou pomůže, že si toto hráči uvědomí, že nesmí ztrácet a že mají zodpovědnost.”

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha): „V utkání s Hradcem chceme prolomit naši sérii porážek na soupeřově hřišti. Věřím, že pokud udržíme intenzitu a disciplínu v obraně a přidáme v útoku na úspěšnosti střelby, můžeme pomýšlet na úspěch.”

Adam Dworsky (rozehrávač SK Slavia Praha): „Hradec nás porazil na domácí palubovce, tak doufám, že jim tuto laskavost oplatíme. Bude to pro nás výzva, ale věřím, že pokud s sebou přineseme energií a budeme hrát dle našich schopností, tak získáme naše první vítězství z venkovní palubovky.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž o vstupenky do hradeckého Bia Central na koncertní film s Billie Eilish a na animovaný film Úžasný Mauric.