BK Opava

#24
20.0

Opavská pevnost se otřásala v základech: 1-1!

Byla to od samého počátku otázka číslo 1 - jak dlouho domácí super hrdina Jakub Šiřina vydrží se silami proti posupně stále rostoucímu tlaku nymburské obrany, když povede svou už o pět mužů kratší jednotku do zdánlivé mission impossible. Vydržel do svého jediného kratšího oddechu na konci třetí čtvrtiny. Až pak si vybral slabší chvíli, když v úvodu čtvrtého dějství několika ztrátami dal hostům naději na zvrat.

Poté už ale znovu zabral. Nechtěl zklamat více než tři tisícovky fanoušků v po střechu našlapané domácí pevnosti. A vyburcoval v sobě i zbytku stěží sedmičlenné rotace své družiny poslední zbytky sil. A na konci byl velký triumf jeho týmu, který i bez Klečky, Gumbse, Dragouna, Kouřila a Švandrlíka triumfoval 78-76 a způsobil tak polabským hegemonům první finálovou porážku po 11 letech a 29 výhrách v řadě! Hlavní ale je, že Slezané mají nyní za stavu 1-1 ke trofeji stejně daleko jako favorizovaný protivník.

Kombinace ohromující kulisy startu utkání, úderného domácího útoku i oživených defenzivních šachů Opavy z pohárového finále měla na obhájce trofeje devastující efekt - po 10 ztrátách (Harding 4, Hruban 3, Ross 2), často velice ledabylých, se za prvních 7 a půl minuty propadl do 17bodového manka (25-8), když hned v úvodu byl v díře 14-0.

Opava se po nabytí prvního náskoku zadrhla 4 ztrátami během minuty, ale po timeoutu se uklidnila a při Šiřinou precizně řízeném útoku a Markussonově řádění pod košem včetně doskoku se domácí vytáhli k dokonce 19bodovému vedení (31-12, zpod koše 16-6, z druhých šancí 8-2, z brejků 9-2), z nějž měli šanci vytěžit velmi nadějný další průběh utkání, byť i je už po deseti minutách tížilo 7 ztrát.

Ještě v úvodu druhé čtvrtiny hosté pokračovali v přihrávkách, z nichž kouči Sekuličovi vstávaly vlasy hrůzou, ale pak už i oni chtěli dokázat, že první utkání nevyhráli o 27 bodů jen shodou náhod.

Po pár dobrých obranách se zejména díky individuálním schopnostem svých hráčů v útoku začali bod po bodu přibližovat. Své proplétání přelidněnou šestkou zvládal Harding, i když mu v cestě stál domácí totem Markusson. A domácím, jež dlouho táhlo především trio Jurečka, Šiřina, Markusson (spolu do půle 31 bodů), postupně docházela střelecká přesnost, takže v půli vedli už jen 45-36.

Ve třetí čtvrtině už na Slezanech i přes neutuchající podporu z tribun byla znát rostoucí únava, jež se projevovala na přesnosti z pole, na trestné linii i při přihrávkách. V obraně ale dál systematicky nechávali střílet z dálky volného forwarda Kříže a do pastí nájezdů lákali amerického rozehrávače Rosse, který sice v obraně odváděl hodně práce na Šiřinovi, ale v útoku strhával hru hodně na sebe, kdy pak zcela volní spoluhráči pod košem či na trojkovém oblouku marně mávali rukama. A stejně jako ve finále poháru se dopouštěl pro tým zalamujících ztrát, jichž nakonec nabral 8 z 19 celého mužstva, a plně jimi dorovnal stejný počet svých asistencí.

I tak se ale hosté při ztrátovém úvodu čtvrté části v podání Šiřiny z původního manka 62-51 prokousali z brejků a trojek k velkému obratu ba 62-65, po tříminutové šňůře 0-14. Po timeoutu ale zvedl domácí prapor trojkou Jurečka a po dvou ztrátách Rosse byli domácí na koni 70-65. Halou tou dobu znělo mohutné „Heja Opava, heja Opava”, přičemž domácí fanoušci v jednom útoku sílícím řevem stihli i upozornit na trojce příliš váhajícího power forwarda Gniadka, že jeho týmu dochází poslední vteřiny na útok.

Nymburk se ještě trojkou z útočného doskoku Hrubana, který do té doby měl pouhé dva body, a nájezdem Rosse dostali na 74-74, a to už se vstupovalo do poslední minuty, kdy celá hala povstala. A domácí ji nezklamali - Zbránek tu po útočném doskoku Markussona zasadil rozhodnou trojku a po snížení Bendy ze snadného nájezdu Šiřina jednou šestkou upravil na 78-76. Hostům pak zbylo deset sekund na poslední střelu, jenže Harding se v klíčové chvíli dopustil kroků.

A pak už opavský stánek zachvátil zvuk vzlétajícího letadla, což způsobuje dosažení maximální hlukové hladiny. Jedno skandování střídalo druhé, až se dostalo i na klíčového muže, který se na sváteční zápas hodil do gala slušivého obleku - kouče Slezanů Petra Czudka, který se za skandování svého jména klaněl celé hale.

V jeho oslabeném týmu vynikli Šiřina (20+6 asistencí na 7 ztrát, 4 zisky), se zakrváceným nosem po zásahu od spoluhráče zápas končící Jurečka (18, trojky 7/4), dále Markusson (13+13 doskoků), Slavík (11+7 doskoků, 5 asistencí a 4 zisky) a Zbránek (11). Za hosty odpovídali Ross (17), Harding (15, 5 ztrát) a Benda (11). Domácím patřily šestky (12-3), trojky (8-7), body zpod koše (38-34) a útočné doskoky (16-14, body z nich 17-12).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Úžasné vítězství. Dnes nám chybělo pět hráčů ze základní rotace. Věděl jsem, že bude plný dům, a tak jsem si jen přál, ať to není s ostudou. Ale celý tým dnes předvedl fantastický výkon, který byl korunován zaslouženým vítězstvím. Fanoušci dnes nebyli šestým hráčem, ale snad sedmým i osmým. Hnali nás dopředu celou dobu a dočkali se odměny.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Hodně to ovlivnil nepovedený začátek. Ale teď není čas hledat výmluvy, musíme se zvednout a ukázat v dalších zápasech naší sílu. Rozhodně jsme soupeře nepodcenili kvůli tomu, že je oslabený. Z mé zkušenosti vždy oslabený tým bojuje ještě více a to se dnes ukázalo. Na začátku jsme nereagovali dobře, neodpovídali jsme na jejich agresivitu a ztráceli jsme hodně míčů. tyto zápasy rozhoduje obrana a první čtvrtinu tam nebyla. To rozhodlo zápas. Pak jsme se sice vrátili do hry, šli jsme do vedení, ale těžká trojka Jurečky znovu domácí nakopla. Ale problém nebyla ta trojka, ale to, co se dělo předtím. Opava je dobrý tým a dnes hráli opravdu dobře a zasloužili si vyhrát.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Velkou roli v tom sehrál nepovedený začátek. Nevím, čím to je, al pokaždé zde začneme takhle a dovolíme domácím šňůru a nevíme, jak se chytnout. To se nesmí stávat, aby nám začátek utekl 14:0. Všichni víme, jak to tu funguje, ale bohužel se to zas opakovalo. Za první tři minuty jsme měli snad šest ztrát, to je hrozné. Oni byli vždy ti, kdo šli do souboje jako první. To musíme změnit a být ti, kdo začnou souboje. Atmosféra jim dodala energii. Říká se, že fanoušci jsou šestý hráč na hřišti a u nich to platí trojnásob. Byla radost hrát v takové atmosféře a velký respekt k opavským fanouškům, že je takto povzbuzují. Byla škoda, že když jsme šli přes ně, do čehož jsme dali hrozně moc energie, tak že pak s trefil Larry (Luděk Jurečka) a vrátil Opavě sebevědomí. Následně další trojka Jakuba Slavíka, která byla přímo před naší lavičkou, to se nikdy nestřílí lehce. Bohužel to zas šlo na jejich stranu a znovu se chytli fanoušci.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Začátek dal Opavě vítr do plachet, začali si věřit a hráli s energií, která nás trápila celý zápas. Já bych vůbec oslabenou sestavu Opavy nepodceňoval. Často to funguje tak, že zbytek týmu začne bojovat ještě více. Jejich tlak v obraně nás pak nutil k chybám a ztrátám a začalo se to nabalovat jako sněhová koule. Oni si připravili taktické tahy, které v prvním zápase u nás vůbec nedělali a šetřili si to na dnešek. Opavě pomohlo i to, že ve chvíli, kdy byl Kuba Šiřina hodně unavený a trochu se schoval, tak se trefili jiní a nepustili nás do trháku. Luděk Jurečka tam dal těžkou trojku, Kuba Slavík. To byly momenty, které je podržely. Kdyby jim tam tohle nepadlo, tak bychom jim utekli a měli by to těžké. Takhle se chytlo třitisícové publikum a zas je začalo hnát. Celkově Opava dnes podala velmi dobrý výkon.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Utkání se rozhodovalo hned v úvodu, kdy jsme kupili ztrátu za ztrátou. Opava za podpory fanoušků toho využila a srovnala stav série na jedna ku jedné. Dnes jsme si nezasloužili vyhrát.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „To, co dnes náš tým a fanoušci dokázali, to bylo skvělé. Pod taktovkou Kuby Šiřiny to byl heroický výkon.”

• duo Hruban - Harding

V Opavě se budou v neděli přepisovat rekordní statistiky letošního ligového ročníku, protože už nyní je jasné, že bude utvořeno nové návštěvnické maximum, přinejmenším atakující cifru 3000 diváků. Ti budou samozřejmě zvědaví na to, jak si Slezané povedou ve druhém finálovém duelu s obhájci trofeje z Nymburka. Startuje se v 17 hodin, přičemž od 16:55 bude zápas přenášen na webu ČT Sport Plus a od 17:45 na stanici ČT Sport.

Domácí Slezané se před očekávanou domácí bitvou nacházejí ve zřejmě ještě svízelnější situaci, neboť po utkání v Nymburce jim hrozí další dvojnásobná absence v podobě druhého rozehrávače Kouřila, který byl hodně znát v první půli úvodního duelu, a také forwarda Švandrlíka. O jejich startu se rozhodne až před utkáním a celý tým si bude moc přát, aby se je lékařskému týmu Slezanů podařilo nahodit do provozuschopného stavu, neboť bez této dvojice by rotace celku už poklesla na nebezpečně nízké hodnoty a zejména lídr týmu Šiřina by za sebe neměl adekvátní náhradu.

Už v Nymburce se musel ve druhé půli po zranění Kouřila ujmout tvorby hry veterán Jurečka, který je sice schopen zastat lecjakou pozici, ale obrana Polabanů by s ním na pozici 1 neměla tolik práce jako s Kouřilem.

V domácím utkání, hnáni tisíci hrdel svých tifosi, si Slezané zřejmě lépe pohlídají, aby jim Nymburk neulétl tak rychle jako v prvním duelu, a aby se nerozhodlo už v úvodu druhé půle. Budou k tomu ale potřebovat extratřídní výkony všech svých zdravých mužů na čele s duem Šiřina - Markusson. To se v Nymburce vůbec nedostalo ke slovu v první půli a bude otázkou, zda se z tlaku obrany soupeře dokáže vymanit na domácí palubovce.

Opava si bude muset v obraně ještě víc posvítit na klíčové úderné duo mistra Hruban - Harding, aby tak soupeři maximálně omezila hlavní bodová zřídla. Jako vždy v souboji těchto celků bude zásadní doskok, v případě domácích i výtěžnost z trojkového oblouku a po zkušenosti z prvního duelu bude faktorem i puštěný metr sudích. Pokud bude povolena řežba z druhé půle Utkání 1, může být na palubovce opravdu velké horko, což v kombinaci s ohromnou návštěvou může způsobit zajímavou výbušnou směsku.

První zápas série: 72-99

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (zranění kolena), křídlo Váňa (zraněné koleno z prvního utkání finále)

Absence Opavy: guardi Dragoun (koleno), Klečka (koleno), Gumbs (zlomená ruka), křídlo Švandrlík a rozehrávač Kouřil (oba zraněný kotník z prvního utkání finále, start nejistý)

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Na domácí zápas se těšíme, protože i když i v Nymburce byla dobrá atmosféra, u nás tři tisíce lidí bude něco neuvěřitelného, tedy na české poměry. My se na to těšíme a budeme se snažit odvést maximum, abychom sérii vyrovnali. Taky doufám, že se doma víc opřeme o trojky, protože my když je nedáváme, tak naše hra jde do kytek. Naopak s trojkami jsme silnější, věříme si a i naše hra vypadá jinak. Soupeř k nám musí přistupovat blíž, otevře se prostor pro nájezdy. Naopak když to procento není takové, ten prostor se neotevře a není ve hře tolik možností. Doufám, že doma nás fanoušci podpoří a to „žluté peklo” nás vybičuje k co nejlepšímu výkonu.”

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „V Opavě to bude nový zápas, začíná se od nuly. Všechno, co se stalo v prvním zápase, musíme vzít a hodit za hlavu. Jenom se podívat na nějaké naše chyby. Já myslím, že Opava bude hrát doma úplně jinak. Bude to zápas, který bude chtít vyhrát, a budou k němu vzhlížet fanoušci i tým, takže my musíme zase hrát náš nejlepší zápas, aby to dopadlo jako doma.”

Atrakce utkání: pro finálové zápasy je připraven bohatý doprovodný program. O hudbu se bude starat profesionální DJ. Za koši budou dva sloupy Vesuvia, z nichž bude po každé úspěšné střele v zápase vypuštěna efektní mlha. A dojde i na dvě velké divácké soutěže.

Ta první bude interaktivní o poukaz v hodnotě 15.000 korun od partnera NBL, společnosti Louda Auto, na produkty a služby z jejího portfolia. Soutěž bude probíhat skrze aplikaci Slido. Do té se diváci dostanou po naskenování QR kódu, jenž bude zobrazen na plakátech v příslušné hale, do svých mobilů. Na každý zápas bude v aplikaci nachystána jedna soutěžní otázka, na kterou bude třeba odpovědět do konce prvního poločasu. V závěru poločasové přestávky pak bude ze správných odpovědí vylosován šťastný výherce.

Další soutěž představuje „Kooperativa Lucky Shot”, v níž se bude každý zápas soutěžit o dvě vstupenky na zářijový EuroBasket mužů v Praze. Vždy během první půle utkání budou mezi fanoušky do hlediště vhozeny tři míčky a jejich majitelé si to pak v jednom z timeoutů druhého poločasu rozdají o výhru v soutěži na hrací ploše.