25.0

#24
4.0

Mistr ještě dominantnější

Ve druhém duelu semifinále vystačily Pandy se silami jen poločas, a byť tentokrát udržely s Nymburkem krok na doskoku a nedaly mu ani mnoho brejkových bodů, zpod koše se favoritovi stále nemohly rovnat a při opět slabé útočné produkci i defenzivním uvěznění lídra Autreyho padly v Polabí i podruhé (100-72).

Domácí, poučeni z prvního utkání, si vzali pod patronát už první čtvrtinu, v níž po baterii 13 bodů dua Harding - Hruban vyskákali po pěti minutách do trháku 17-5, i díky čtyřem ztrátám severských nájezdníků, z nichž tři podepsal dnes neskórující power forward Johnson. Jeho druzi pak dvěma trojkami zastavili nejhorší pohromu a díky vyrovnanému doskoku, trojkám a procentu z pole (60-59) i vynulování nymburských brejků se ještě minutu do půle přichytili na pěti bodech, navíc při poločasovém manku 51-41 přežili i velkou díru zpod koše (30-12).

Hned od startu třetího dějství už ale domácí nenechali nikoho na pochybách, co se s utkáním bude dále dít. Soustředěným útokem pod koš i dvěma trojkami Palyzy při pevné obraně, jež nutila hosty ke ztrátám i minutým střelám, unikli v 27. minutě až do vedení 70-47.

Vítěze vedli Kříž (19+7 doskoků), Palyza (18), Harding (15), Hruban (13) a Gak (10). Hosté měli opět jen dva dvojcifery, Spencera (24) a Svejcara (12), když trio Autrey, Pecka, Johnson se složilo na pouhý tucet bodů. Mistr znovu kraloval zpod koše (62-24), tentokrát o něco méně z brejků (14-5), ale oproti prvnímu duelu byl napřed v produkci náhradníků (49-24, včera 27-34). Navíc se enormně přetočily budíky ztrát, ze středečních 17-11 na dnešních 7-21, přičemž domácí uloupili 13 míčů a k tomu ještě z pole pálili za 57 procent.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to od nás lepší zápas než ten první. Hlavně v útoku jsme byli více koncentrovaní. Ale i v obraně jsme měli dobré momenty, až tedy na druhou čtvrtinu. Je ale třeba ocenit i soupeře, který má hráče, kteří jsou schopni skórovat jeden na jednoho. Dnes jsem byl ale s naším výkonem mnohem spokojenější. Je důležité, že i když ztratíme větší náskok a výhodu a dovolíme soupeři se přiblížit jako dnes ve druhé čtvrtině, že hned umíme zapnout a znovu odskočit. Hrajeme týmově, dnes to ale byl večer Martina Kříže, který využil toho, jak soupeř brání. Skvěle to četl a dobře proměňoval své šance. A ta jeho trojka na konci poločasu nám dodala velkou vzpruhu do druhé půle. Vedeme 2:0, ale čekáme, že Ústí bude doma ještě nebezpečnější, proto nemůžeme polevit v koncentraci a myslet si, že teď už to půjde snadno. Je to play off a soupeř nás bude chtít alespoň jednou porazit.“

Alexandr Novák (asistent SLUNETA Ústí): „I když tomu výsledek neodpovídá, byli jsme dnes o něco lepším soupeřem. Ve druhé čtvrtině jsme se dostali do těsného bodového kontaktu, ale pak nám zase došly síly. Nepříjemná obrana a rychlý basketbal, co Nymburk dnes předváděl, nám dělaly problémy. Zápas se možná zlomil právě ve druhé čtvrtině. Když se s Nymburkem nehraje na sto procent celých 40 minut, pak dochází k takovým šňůrám. Já stále věřím, že doma potrápíme Nymburk daleko více. Atmosféra v Nymburce byla solidní, čekám, že nám domácí prostředí pomůže. Ale energii bychom měli dávat do zápasu stejnou doma i venku.“

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme předvedli o něco lepší výkon než včera. Našly by se v něm pasáže, jak bychom chtěli hrát. Ovšem našly se i chyby, a tak máme na čem pracovat. V neděli jedeme do Ústí a doufám, že to ukončíme v nejkratším možném čase, tedy už v pondělí. Možná to byl dnes po zranění můj nejlepší poločas v sezoně. Nejsem typ hráče, který by to nějak moc sledoval, já jsem hlavně rád za to, že to zvedne týmový výkon. Dnes jsem se snažil po doskoku rychle převézt míč na útočnou polovinu. Hra se tím hodně zrychlí. Jsem rád, že se to v semifinále trochu ve mně zlomilo. Ve čtvrtfinále jsem nehrál v útoku, co jsem chtěl a co umím. Doufám, že to bude pokračovat a bude se to jen a jen zlepšovat. Ten můj poslední bodový příspěvek v prvním poločase (dlouhá trojka v poslední sekundě – pozn.) je zajímavější než nějaký normální koš. Byla to střela, o které jsem nepřemýšlel a taková většinou bývá úspěšná.“

Kaleb Joseph (guard SLUNETA Ústí): „Byl to pro nás hodně těžký zápas, v první půli jsme hráli celkem dobře, ale pak nám chyběla trochu disciplinovanost ve druhé půli a tam nám zápas utekl. Musíme to ale hodit za hlavu a soustředit se na další zápasy. Už v závěru poločasu nám tam Nymburk utekl, poté co jsme ho začali stahovat. A když pak ve druhé půli přišlo několik našich ztrát, rázem z toho byl velký náskok domácích. A už bylo těžké se zase dotáhnout.“

• organizovaná hra

Ač Pandy první semifinálový duel svých 76letých dějin ztratily rozdílem 23 bodů, těsně před koncem třetího dějství byly zpět o stále hratelných 11 bodů a dávaly v Nymburce domácímu favoritovi tvrdý boj. To, kolik sil jim ze středy zbylo, se uvidí už dnes znovu od 18 hodin na palubovce mistra v utkání číslo 2.

Nymburk od druhé čtvrtiny úvodní duel dokázal kontrolovat, když hosté se drželi na dostřel zejména z šestek a občasných trojek. To, že se favorit definitivně a výrazněji utrhl až ve čtvrté čtvrtině, byl však skoro zázrak při vědomí toho, jak dominoval na doskoku (60-29), zpod koše (50-24) a z rychlých protiútoků (33-8), když navíc v obraně zavřel ústeckého lídra Autreyho. Nicméně na to, že téměř dva týdny nehrál, měl zápas pod kontrolou lépe než ve stejné situaci ve čtvrtfinále s Děčínem.

SLUNETA, která první zápas odehrála na osm mužů, a mimo Autreyho (30 minut) se Spencerem (téměř 32) nebyl nikdo extrémně vytížen, se v druhém utkání musí pokusit bodově rozstřílet více mužů, zejména úderněji zapojit přísně strážného Autreyho, a na doskoku a zpod koše nesmí dovolit takovou průrvu jako ve středeční bitvě.

Odehraný zápas v sérii: 93-70

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (oba dlouhodobě mimo kvůli operovanému kolenu)

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)