11

#4
14.0

Mistr kraloval zpod koše a na doskoku

Ač to nebylo drtivé vítězství způsobem start - cíl, Nymburk si na úvod semifinále se SLUNETOU poradil doma jednoznačně 93-70 a zvládl tak překlenout i téměř dvoutýdenní zápasovou pauzu.

Pandy na tom v prvním semifinálovém souboji svých dějin byly líp jen v první čtvrtině, v níž využily pěti ztrát domácích a v závěru třemi tříbodovými akcemi v řadě (dvě z rukou Faita) získaly vedení 17-19.

Zpod koše útočící Nymburk ale ve svém tlaku vytrval a především top skórer Harding jej sedmi body v řadě posunul v polovině druhé čtvrtiny na 31-21, když hosté tu přes pět minut neskórovali. Minimálně ztrácející Ústí se ale odmítlo vzdát a zejména z šestek se uchytilo na ještě hratelné půli 39-30. Už tady ale zaostávalo na doskoku (28-16) i z brejků (15-4).

V úvodních dvou minutách třetí čtvrtiny ovšem domácí znovu udeřili zpod koše a unikli na 49-30, načež hosté jen díky dvěma trojkám zažehnali to nejhorší a pak se až téměř do konce této části drželi opět díky trestným hodům na 11 bodech. Úvod poslední čtvrtiny ale patřil domácímu kapitánovi Hrubanovi, který osmi body v řadě nakopl pro Pandy již demoralizující odskok na dvacet bodů.

Vítěze táhl 16 body, Harding přidal 22, Hruban 16, Kříž 11 s 12 doskoky, Benda 10 se 14 doskoky a Ross 10. Hosté měli jen dva dvojciferné skórery Svejcara a Josepha (po 16). Mistr kraloval z pole (v procentech 47-32), zpod koše (50-24), z brejků (33-8) i na doskoku (60-29, útočné 21-8, body z nich 12-5).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Čekali jsme, že soupeř nepřijede s bílou vlajkou a vzdá se snadno. Určité části zápasu jsme hráli dobře hlavně v obraně. To bylo hlavně ve druhé čtvrtině a na začátku třetí, což nám dalo ten konečný rozdíl. V útoku to nebylo ono, nechci se vymlouvat na tu delší pauzu. Možná to bylo tím, že jsme se hodně soustředili na obranu a pak nebylo tolik sil do útoku. Také soupeř v obraně hodně přebírá a potřebovali jsme si na to zvyknout, i když jsme se na to připravovali. Naše zakončování nebylo tak přesné jako obvykle. Ale jejich přebírání v obraně nám zas pomohlo na doskoku, kde jsme dominovali a využili toho.  V dalším zápase už ale musíme být přesnější.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dneska jsme donutili domácí hrát na sto procent, což je vidět i podle minutáže nymburských hráčů. Před zápasem jsem říkal, že bychom chtěli vyhrát první čtvrtinu a pak se uvidí. To se nám sice povedlo, ale od druhé čtvrtiny Nymburk nás přitlačil, my jsme opustili náš obranný koncept a domácí se dostali do menší bodové šňůry. Tu jsme dokázali ještě zastavit. Já bych chtěl pochválit svoje hráče, protože jsme byli důstojným soupeřem. Největší statistický rozdíl je v doskocích. Prohráli jsme o 31 doskoků, to je absolutní destrukce. Musím se podívat, z čeho to pramenilo. Asi tady zítra doskok nevyhrajeme, ale nemůže se nám stát, že prohrajeme pod košem o tolik. Na obrazu utkání bylo znát, že se určitou dobu nehrálo. My jsme po základní části a play-off udělali jako tým hodně práce a ukázali jsme to dnes i proti Nymburku. Devadesát bodů možná není nějaká super vizitka, ale naše obrana nebyla špatná. Když ale soupeř má 28 dalších šancí po útočném doskoku, je těžké to bránit. Útok nám od druhé čtvrtiny začal trochu drhnout tím, že Nymburk hraje hodně agresivní obranu. Všichni jsme si vědomi toho, že jsme překročili všechna předsezonní očekávání, ale přesto já osobně nemám rád věty typu, že jsme si to přišli užít. My jsme přijeli do Nymburka vyhrát. Chtěli jsme domácí překvapit výsledkem i hrou. Máme hlavy nahoře a celou sérii, ať se bude dít, co se bude dít. Každý i dílčí úspěch pro nás bude super. Myslím si, že ani ve druhém zápase nebudeme na tom fyzicky špatně. Jsme dobře připravení, náš kondiční trenér Pepa Pokorný odvedl dobrou práci a abychom byli zítra dobře připravení, čeká tvrdá práce našeho fyzioterapeuta.“

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): „V obraně jsme dokázali soupeře zastavovat, ale v útoku jsme byli špatní. Oni hodně přebírají v obraně, my se na to v trénincích připravovali, ale stejně nám to pak v zápase nešlo. Ale hlavní je, že se vyhrálo a to je to, na čem záleží. Moje body nám dnes pomohly. Hlavně ty ve druhé čtvrtině, kdy jsme se trochu trápili v útoku, tak jsem věděl, že já musím být ten, kdo to vezme na sebe. To je moje práce. Vysoké číslo na doskoku je i proto, že jsme minuli hodně střel včetně těch jednoduchých z pod koše, z trestných hodů. Doskoky Petra Bendy a Martina Kříže nám proto hodně pomohly. Doufejme, že v dalším zápase budeme střílet mnohem lépe než dneska. Trenér byl hodně naštvaný, ale to vlastně všichni v kabině, takže zítra to bude určitě lepší.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dnešní utkání bylo do jisté míry podobné tomu prvnímu čtvrtfinálovému proti Děčínu. Rozhodovaly obrany, v útoku jsme se trochu hledali a trápili. Pauza v zápasovém rytmu je velká a musí se s ním poprat každý sám. I když se v tréninku snažíme takovým situacím předejít, je pravdou, že zápas tréninkem nenahradíš.  Na útočné polovině nám chyběl pohyb míče a taková lehkost. Prostě jsme se nemohli dostat do tempa. Věřím, že se to zápas od zápasu bude zlepšovat. Pro vývoj zápasu byly hodně důležité doskoky na obranné i útočné polovině. Moc jsme soupeři pod naším košem nenechávali druhých šancí na skórování, což nám v utkání pomáhalo držet deseti až patnáctibodový rozdíl. Dneska jsem doskočil 14 míčů, což se mi dlouho nepovedlo. Částečně to bylo dáno přebíráním soupeře a také tím, že se nám nedařilo tolik ve střelbě z delší vzdálenosti. Snažil jsem se odražené míče doskakovat a proti menším hráčům, kteří přeci jen o doskok tolik nebojují, je to snazší. Myslím si, že bojovnost je důležitý faktor, když se týmu v útoku tolik nedaří. Musí se to vybojovat na palubovce, snažit se mít všechny odražené míče, pokud je míč na zemi, být u toho první, získat ho. Krůček po krůčku, bod po bodu získávat nad soupeřem výhodu.“

Delano Spencer (guard SLUNETA Ústí): „Hodně jsme zapracovali na obraně a dokud jsme dodržovali detaily, tak jsme se drželi, ale pak nám to ve druhé půli už trochu uteklo. V útoku by to mělo být lepší. Ale celkově jsme makali jako tým a věřím, že to v dalších zápasech bude lepší. Trenér nám dal dobrý herní plán a toho jsme se drželi. Věděli jsme, na koho se jak připravit. Zítra budeme ještě připravenější a přijedeme bojovat. Věříme v naše schopnosti a určitě ještě něco ukážeme.“

• organizovaná hra

Už dlouhých 21 let domácí hegemon z Nymburka neprohrál s Ústím, celkem 55 utkání v řadě. Aktuálně drží i šňůru 27 ligových výher a k tomu domácí zápas v NBL neprohrál 12 let, už 235krát za sebou. Na tohle všechno ale musí dnes SLUNETA zapomenout. Jinak by do úvodního semifinále, které bude hrát poprvé ve svých dějinách, nemusela ani nastupovat. Začíná se v 18 hodin na nymburské palubovce před kamerami TVCOM.cz.

Polabané jsou v sérii výraznými favority už z pohledu vzájemných zápasů této sezony, v nichž dominovali a soupeři povolili maximálně 78 bodů. Utkání se navzájem podobala téměř jako vejce vejci, když mistr byl pokaždé lepší v bodech zpod koše, ve třech utkáních i na doskoku a rovněž ve třech utkáních udržel do 14 bodů i lídra Severočechů Autreyho. SLUNETA se také třikrát vyrovnala soupeři nízkým počtem ztrát, které jí ulétly na 20 jen na závěr nadstavby. A pouze ve druhém zápase základní části se Pandy držely doma až do konce třetí čtvrtiny.

Ústí může mít při své úzké opěrné rotaci potíže ve druhých poločasech a zejména ve druhých utkáních ve dvou dnech. Rovněž nemá takové možnosti pod košem, což bude muset dorovnávat z trojek a dlouhých dvojek. Jeho dílčí šance spočívá v tom, že Nymburk jde do série opět po skoro dvou týdnech pauzy, což bylo znát i v prvních dvou utkáních čtvrtfinále s Děčínem, kdy mistr pokaždé prohrával ještě ve druhé půli.

Vzájemné zápasy v sezoně: 101-74, 96-78, 92-78, 94-53

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (oba dlouhodobě mimo kvůli operovanému kolenu)

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to semifinále a oba týmy budou chtít postoupit do finále. Začíná se za stavu 0-0 a musíme být připraveni, že soupeř nám to nedá zadarmo. Musíme hrát náš basketbal, těžit z našich předností. Soupeř má pět cizinců, z nichž čtyři hrají v základní pětce, většinou spoléhají jen na sedm hráčů a hru mají založenou na schopnostech Lamba Autreyho, který rozjíždí akce. Ale není to jen o Autreym. Pecka také odehrál skvělé čtvrtfinále a hraje dobře celou sezonu. Také Johnson je nebezpečný pod košem. Ústí hraje jiný typ basketbalu než hrál Děčín, musíme s tím počítat a být připraveni. Ne náhodou si poradilo s Kolínem.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Ústí si za celou sezonu a za to, jak sfouklo Kolín, zaslouží hrát semifinále. Podobně jako my dlouho nevědělo, s kým bude hrát a mělo čas si odpočinout. Pro něj je to už teď historický úspěch, takže může hrát uvolněně, není na něj tlak. Se vší úctou k Ústí, asi nikdo nečeká, že tuto sérii může vyhrát, ale i tak se bude chtít ukázat a co nejvíce nám to ztížit. Ve čtvrtfinále hrál Děčín opravdu hodně agresivně, ani se nesnažil bránit čistě, bylo tam hodně faulů, aby nám nedovolil snadné koše. S Ústím si myslím, že to bude více o basketbale, má v sestavě více technických basketbalistů, ale to by nám mělo ještě více vyhovovat. Lamb Autrey byl jeden z hlavních kandidátů na MVP, je to hráč, který když hraje dobře, tak Ústí vyhrává, takže určitě bude hlavním cílem naší obrany. Oba týmy mají hráče, které předvádějí ty nejatraktivnější akce včetně smečů po nahozeních, takže určitě půjde o hezký basketbal, který stojí za to vidět. Teď se v lize návštěvy zvyšují, je vidět, že play-off fanoušky baví, takže věřím, že i k nám do sportovního centra si najde cestu ještě více fanoušků než obvykle. Pauza mezi čtvrtfinále a semifinále byla docela dlouhá, už se blíží konec sezony, tak kdy jindy jít na basketbal, než právě teď na play-off.”

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): „Moc se těším na souboje s Lambem Autreyem, se kterým jsem se spřátelil během Utkání hvězd. Od té doby jsme se několikrát viděli i mimo hřiště. Je to hráč MVP kalibru, který umí sám rozhodovat zápasy, takže si musíme pohlídat hlavně jeho. Jsem natěšený na semifinálovou bitvu, bude to zajímavý a atraktivní souboj a my uděláme vše pro to, abychom co nejrychleji postoupili do finále.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Čeká nás semifinále s Nymburkem, na které se všichni již těšíme. Jsme dobře připraveni a chceme udělat sérii zajímavější, než se na první pohled zdá. Po postupu ze čtvrtfinále jsme pořád v dobrém rozpoložení, a to budeme chtít přenést i na palubovku Nymburka.“

Dalibor Fait (power forward SLUNETA Ústí): „V semifinále nejsme favoritem, ale tohle je play-off a navíc semifinále, takže my si ho jdeme užít se vším všudy, nemáme co ztratit.“

Atrakce utkání: Nymburk podobně jako v předchozích domácích zápasech ponechal speciální akci, kdy děti do 12 let mají vstup na zápasy zdarma plus další vstupenku zdarma pro svůj dospělý doprovod.