Užitečnost

#8
7.0

Šiřina zavelel ke klíčové třetí výhře

Když lídr Slezanů Jakub Šiřina funguje alespoň ve verzi z posledních dvou utkání, a nemusí ani doručit 30 bodů s nůší asistencí, cítí se jeho tým mnohem pevněji v kramflecích. A pokud se navíc vyšvihne k výkonu sezony i forward Zbránek, může z toho vypadnout i nejspíš stěžejní triumf semifinálové série. Koš z brejků i v postupném útoku neúnavně atakující Šiřina vyskládal 19 bodů a byl s +26 za 28 minut jasně nejlepším z hostů, Zbránek díky téměř bezchybné střelbě z pole i z šestek (v obou kategoriích 7/6 a celkem 19 bodů) zaknihoval svou nejvyšší užitečnost ligového ročníku a Opava dobytím Brna (81-87) zvýšila v sérii na 3-1, takže už v úterý si doma může zajistit svůj další postup do finále.

Hostům v hlučné kulise 1421 diváků patřila už úvodní čtvrtina, kdy od pětiztrátového soupeře dostávali dárkem otevřené trojky a také snadná zakončení pro obra Markussona a po 14 bodech zpod koše a 16 bodech dua Zbránek - Kvapil unikli na 16-27.

Domácí strádali při pomalém návratu proti bleskovým výpadům Šiřiny i při nedůrazu na doskoku pod oběma koši, přesto se během druhé čtvrtky dokázali zakousnout a z manka 16-30 otočit těsně před poločasem na 40-39. Stalo se tak díky slepeným ztrátám Opavanů i jejich dočasně zamrzlému útoku a také zásluhou nejsilnějšího úseku podkošových Brňanů, kteří tu vedle bodů dokázali sbírat i asistence.

Při vyrovnaném poločasovém skore (40-41) zaujalo, že ani na vteřinu neviděl zblízka palubovku důležitý opavský power forward Gniadek, který byl vysazen až do druhé půle, a do půle také nestihl ani bod guard Gumbs, který se rovněž rozjel až po změně stran.

Do třetí čtvrtiny měli díky Gumbsovi s Markussonem opět lepší vstup v obraně aktivnější hosté (42-50), když si ale spousty šestek dokázal vynucovat na rozehře specificky zaskakující domácí guard Mišula, který každým dalším získaným faulem rozčiloval stále více hostů i jejich fanoušků, začínalo se v závěru třetí čtvrtiny za stavu 60-60 od nuly.

A byla to opět Opava, kdo se v utkání místy rušeném úzkostlivými hvizdy arbitrů dostal ještě jednou a nadobro do čela. Při domácím ofenzivním výpadku se na přelomu posledních dvou čtvrtin vyšplhala šňůrou 0-13 za vedení Šiřiny do vysokého sedla (60-73) a domácí už pak neměli dost času, ani sil na další stíhací jízdu. A rozpumpovaný Seveřan Markusson se v závěru po svém dopichu pustil do až nebývale jižanského hecování početného sektoru opavských tifosi, což mu před dalším průběhem play-off získalo zcela jistě plusové body.

Právě on byl třetím do party dvojciferných střelců Slezanů (bez Klečky a Dragouna), když k 18 bodům přihodil i 10 doskoků. Za domácí (bez Maddena, Půlpána) kontrovali Mišula (19, TH 13/12), Bálint, Puršl (po 13), Körner (12) a Marko (11+7 asistencí).  Vítězové se na půdě Brna nečekaně výrazně opřeli o body zpod koše (28-46), lepší byli i v útočných doskocích (7-13, body z nich ale 12-11) a více zaostali jen z brejků (18-10).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„Bylo to vyrovnané a těžké utkání, rozhodla bodová šňůra Opavy na začátku čtvrté čtvrtiny, kdy nám utekla na 13 bodů. Probral se Šiřina, který zahrál velmi dobře, ale pokud chceme postoupit, stejně musíme v Opavě vyhrát, takže nic nebalíme a pojedeme do Opavy zvítězit.“

Tomáš Jansa (rozehrávač Basket Brno): „Prohra nás mrzí, oproti včerejšímu zápasu jsme zlepšili obranný doskok, bojovali jsme celé utkání, chybělo štěstí. Věřím, že v Opavě to zvládneme.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Nezačali jsme úplně dobře, ale nakonec první čtvrtina patřila nám. Dostali jsme se do hry hlavně díky Filipu Zbránkovi. Brno se dostalo zpět na konci druhé čtvrtiny. V první půli nezahrál Gumbs, který se ale chytil ve druhé půli. Dobře zahrál Gniadek, hlavně v obraně, trefil pak i nějaké důležité střely. Výborně hrál Šiřina, pobyt na hřišti s plus 26 body je neskutečný. Rozhodli jsme týmovým výkonem. Děkuji fanouškům, stav 1-1 po dvou zápasech v Brně je spravedlivý.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Výhra se nerodila lehce, byly tam situace, kdy jsme mohli odskočit, ale Brno se přitáhlo zpět. Dnes jsme dělali méně chyb a vezeme si domů vítězství.“

• útočný doskok

Zdá se, že v sérii třetího Brna s druhou Opavou, kde v sobotu nadejde v Brně čas Souboje 4 (18:00), se ještě můžeme dočkat lecčeho zajímavého a hlavně dramatického. Třetí utkání se snížením Brňanů na 1-2 totiž ukázalo, že stát se může téměř cokoli.

Slezané měli tento duel dlouho zdánlivě pod kontrolou, když zejména na útočném doskoku si dělali, co chtěli. Jenže ani 33 druhých šancí je nakonec k úspěchu nedovedlo, neboť z nich získali v poměru k jejich množství jen 34 bodů, což dělá bod na jeden doskok. I z tohoto poměru plyne, že jejich střelecké procento nebylo závratné (34), a jelikož domácí byli o 16 procent lepší a zejména byli úderní zpod koše a z protiútoků, dokázali obří díru na útočném doskoku nejen zalátat, ale ještě hosty přetlačit.

Nejde očekávat, že by se něco takového mohlo opakovat i v Duelu 4, už proto, že už v pátek bylo s velkým podivem, kolik toho na doskoku silná podkošová sestava Brňanů soupeři povolila. Útočný doskok Opavy mohl být ovlivněn i častým brněnským přebíráním hráčů na perimetru pivoty, kteří pak chyběli na doskoku, kde se naopak museli s dlouhány Slezanů rohovat domácí rozehrávači a křídla.

V opavském dresu se ve třetím utkání extra neprosadil americký guard Gumbs (12), který na „Vodovce” proměnil jen 1 trojku z 9 pokusů. Naopak 16 body se poprvé v sérii zvýraznil lídr Šiřina. Víc ovšem musí zabrat mnozí jiní včetně opěrného podkošového dua Markusson - Gniadek. Opět zřejmě bude rozhodovat až druhá půle, v níž Brno jako by soupeře fyzicky dokázalo v pátek přetlačit, a to hosté nebudou chtít podruhé dopustit.

Odehrané zápasy série: 85-121, 78-83, 95-88

Absence Brna: rozehrávač Půlpán (zlomenina na levé ruce), křídlo Madden (zlomenina kotníku)

Absence Opavy: guardi Klečka (koleno) a Dragoun (kolenní vazy)

Atrakce zápasu: poločasové vystoupení aerobic klubu OneClub Brno, třetího nejlepšího v republice, soutěž ve střelbě na koš o voucher v hodnotě 500 korun do obchodu Candy Store Brno.