Basket Brno

#14
20.0

Brno propáslo nemalou šanci

O parník vyrovnanější druhý semifinálový duel patřil před návštěvou ligové sezony, kdy se do opavského stánku dostavilo 1822 diváků, do velice speciální kategorie. Dalo by se o něm totiž říct, že Brno bylo poraženou domácími Slezany, stejně dobře, jako že se Brno porazilo samo. A to musí tým zpod Špilberku po pondělním 36bodovém výprasku mrzet o to víc, nemluvě o druhém ofenzivně tichém zápasu slezského lídra Šiřiny. Nic z toho už ale nezmění fakt, že po dnešní porážce 83-78 pojede domů k pokračování série s mankem 0-2 a bezpodmínečnou nutností zabrat.

Vlastně jen prvních pět minut utkání, do nichž hosté vtrhli s podkošovou trojicí Krakovič, Mickelson, Körner (jako power forward v obraně začal na guardu Gumbsovi), bylo skutečně vyrovnaných (12-12). Už tady byl ale udán ráz utkání, kdy domácí se trefili dvěma otevřenými trojkami Gniadka a dvěma snadnými zakončeními zpod koše Markussona. I dál získávali řadu mnohem snadnějších bodů, naopak hosté se jen ztěžka dostávali pod koš a mnohé útoky odbývali jen z jumpů, přičemž rozehrávač Marko byl často při driblinku zastavován už na půli hřiště.

Opavu už v první čtvrtině potáhl hrdina úvodní bitvy Gumbs, schopný opět trefovat trojky přes obránce stejně jako snadno obcházet své obránce. Když hosté téměř 4 minuty neskórovali, vytáhli domácí už v závěru úvodní čtvrtiny do minitrháku 24-17 s 12 body zpod koše.

Ve druhé části se obraz hry mnoho nezměnil a tak poločas 51-41 (za domácí 25 bodů dlouzí Gniadek s Markussonem) znamenal, že Brno se sice díky trojkám udrželo ve hře (7 ku 6 Opavy), ale i podruhé po 20 minutách inkasovalo přes 50 bodů, navíc si nepomohlo z brejků a z druhých šancí zaostávalo 13-2.

V poněkud unaveném třetím dějství domácí ztrátami i chřadnoucím útokem dali hostům největší šanci na zmrtvýchvstání, jenže ti se dostali nejblíž na 64-58, když zejména centr Puršl několikrát minul zpod koše. V úvodu čtvrtého dějství jej dokonce ještě „trumfl” znehodnoceným dunkem z brejku sám na koš Djuricic, který tak završil zmar hostů.

Ti se přesto ještě z 81-71 po trojce Bálinta dostali dvě minuty do konce na 81-76, ale dalšími promarněnými útoky už domácí ke zdi nepřitlačili. A Slezané se šestkami v samém závěru už definitivně uklidnili.

Vítěze (bez Klečky, Dragouna) vedli Gniadek (20), Gumbs (19, trojky 9/5), Markusson (18+13 doskoků) a Kouřil (10+6 asistencí), za hosty (bez Maddena, Půlpána) kontrovali Mickelson (16+11 doskoků), Mišula (12), Marko (11), Bálint (10+7 asistencí) a Körner (10). Na opavskou stranu převážily body zpod koše (34-26), šestky (17-11), útočné doskoky (17-12) a body z nich (16-6). Brno bylo těsně lepší z trojek (31/10 - 31/11).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Dnes bylo jasné, že se nebudou opakovat naše střelecké hody ze včerejška. Do patnácté minuty se nám dařilo střelecky a vypadalo to na druhý jednoduchý zápas. Pak se nám hra trochu zadrhla a Brno se udržovalo na dostřel. Dnes nás podržel Martin Gniadek, kterého včera Brno odstřihlo od balonu. Dnes dal 4 trojky a celkově 20 bodů. Opět zahrál velmi dobře Keenan Gumbs, který měl zase úspěšnost trojek nad padesát procent. I když Brno v konci dotahovalo, nepanikařili jsme a vyhráli. Důležité je, že jedeme do Brna za stavu dva nula. Doporučuji našim fanouškům strávit víkend v krásném městě Brně a přijít povzbudit naše chlapce.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Nejdůležitější je to, že máme dvě domácí výhry a jedeme do Brna uvolnění. Nebyla to dnes taková hitparáda jako včera, ale vedli jsme celý zápas. Ve čtvrté čtvrtině hosté neproměnili několik šancí a to rozhodlo. Byl to však naprosto vyrovnaný zápas až do konce.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Gratuluji domácím k vítězství a k vynikajícímu obecenstvu. Atmosféra v Opavě by měla být inspirací pro všechny týmy v NBL. Naše hráče musím pochválit. V okleštěné sestavě bojovali do poslední minuty a byli Opavě dnes vyrovnaným soupeřem. Doufám, že v Brně přijdou diváci a dokážeme společně srovnat nepříznivý stav série.”

Richard Körner (power forward Basket Brno): „Gratuluji domácím k vítězství, byli v koncovce šťastnějším týmem. My jsme v koncovce netrefili několik střel a vyrobili pár chyb a to rozhodlo. Určitě jsme dnes hráli lépe než včera.”

• rychlý protiútok

Dostat takovou ránu na solar hned v prvním zápase znamená pro Brňany složitou výchozí situaci do semifinálové série. I 36bodová porážka ale dává opavskému soupeři vedení jen 1-0 a tým zpod Špilberku je tak ještě daleko od knockoutu, který přijde až po čtvrté prohře jednoho z celků. A dnes v 18:00 je v Opavě na řadě teprve druhý zápas, v němž budou hosté jistě chtít soupeři první ránu vrátit.

Aby však mohli uspět, nesmí znovu dovolit rozjet domácí trojkovou mašinu, a to po první zkušenosti vyžaduje ještě přísnější srážení amerického guarda Gumbse. Ten se v prvním duelu senzačně postaral o trojkovou show sezony (13/10) a svými 37 body, což je vyrovnané ligové maximum celého ročníku, nechal zapomenout i na to, že jen 5 body se 6 ztrátami se zápasem ztěžka probíjel opavský lídr a kapitán Šiřina, který zřejmě zápolí se zdravotními limity, jež mu vzaly poslední tři čtvrtfinálová utkání.

Zvýšená pozornost směrem ke Gumbsovi by ovšem otevřela pozice ostatním domácím snajprům, a protože Američan je i v oboru asistencí velmi zběhlý, navíc umí i kvalitně najet, nebude vyvážení jeho zesílené obrany snadnou záležitostí.

Hosté budou samozřejmě doufat, že Opava nezopakuje 21trojkový rekord ligy (od roku 1999), ale sami se o to musí přičinit absolutním nasazením a rotacemi ke střelcům. Pokud tohle zlepší, v segmentu podkošové hry a na doskoku by na tom mohli být stejně jako v prvním utkání obstojně.

Odehraný zápas série: 121-85

Absence Opavy: guardi Dragoun (kolenní vazy) a Klečka (hamstring a koleno)

Absence Brna: rozehrávač Půlpán (zranění levé ruky), křídlo Madden (zlomenina kotníku)

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.