5.0
#24
5.0

Slezané dobyli Folimanku. S přehledem. I bez bosse

Těsně po dohrání druhého duelu, který pro sebe v Opavě uloupily Sovy, by si tuhle situaci jen těžko někdo představil. Že by do dalšího zápasu v Praze Slezané za stavu 1-1 nastoupili bez svého šéfdirigenta Šiřiny, který tým jako jeden z mála ve druhém utkaní výrazně podržel na útočné polovině. A ještě by zápas - i při trvající absenci krále FINAL 4 Klečky - ovládli naprosto jednoznačně způsobem start - cíl. Až k vítězství 69-85 a novému vedení v sérii (2-1).

Jenže právě tohle se dnes stalo. Opava se v úvodu z nájezdů utrhla na 7-15, když muziku kolem koše tvrdil obr Markusson. Domácí v prvním dějství (15-22) skórovali téměř jen z trestné linie a to bylo při spoustě těžkých střel z pole málo. Hosté pak rozhodli druhou čtvrtinou (14-35), v níž dál drtili Sovy zpod koše a po 14 minutách už vedli 24-43. Švandrlíkovy trojky pomohly odloučit Opavu až na skoro 30 bodů a korekce domácích ze závěru utkání, jež srazila manko z 27 na 13 bodů, už přišla příliš pozdě.

Vítěze před 1005 fanoušky obou táborů sytili Gumbs (18), Markusson (17+10 doskoků), Slavík (13), Kouřil (12) a Švandrlík (11).  Hosté kralovali z pole (v procentech 36-51, do půle 22-62), zpod koše (30-42), z brejků (9-18), v bodech laviček (18-46) i na doskoku (26-41). Za Sovy (bez Vyroubala, Bátovského) korigovali Farský, Mangas (po 14) a Štěrba (10).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Jsem rád za vítězství v poměrně hezké atmosféře. Chci poděkovat lidem z Opavy, kteří žijí v Praze, že nás přišli podpořit. Dobře jsme do zápasu vstoupili s českou pětkou, která si hezky rozdávala balon. Soupeř měl problém se dostat do pozic a v první čtvrtině byl velmi často na trestných hodech. Z toho domácí skórovali a v první čtvrtině to měli 9/9 a skončili na 18/18. To je moc pěkné číslo, ale naštěstí jim to nepadalo z trojek, tak jako v Opavě. To byl ten důležitý dnešní faktor. Pražané nebyli tolik úspěšní z tříbodového oblouku. My jsme přijeli bez Jakuba Šiřiny, kluci odvedli dobrý výkon po tři čtvrtiny a v té čtvrté jsme tolik fyzicky nestačili. Soupeř šel do rizika a měli jsme problém si udržet pozici. Naštěstí naší zkušeností v závěru jsme to pohlídali a připisujeme si cenné vítězství.“

Josh King (trenér USK Praha): „Věděli jsme, že to nebude jednoduché, protože Slezané jsou nejlepším týmem v lize z objektivního důvodu. Přijeli po porážce na vlastní palubovce a jejich zkušení hráči prostě ukázali, že si s tím umí poradit a vyhrát vlastně hned na začátku. Dobré je, že nad tím nemusíme příliš přemýšlet, protože hrajeme už zítra. Budeme více agresivní a hrát více náš styl. Dnes se hrálo podle hostů a využili toho.“

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Do Prahy jsme přijeli s cílem vyhrát oba zápasy po tom našem jednom zaváhání. Snažili jsme se do toho vstoupit s co největší energií, avšak USK dobře držel krok. I ke konci dobře presoval, snažil se zvrátit utkání. Ale oproti zápasům v Opavě USK nepadly trojky a podařilo se nám dobře pokrýt duo West - Mangas. Dali dohromady 20 bodů. Vyhráli jsme i celkem velkým rozdílem na doskoku. USK měl ale celkem dost útočných doskoků. To bude jeden z bodů, které musíme zlepšit do zítra.“

Radek Farský (křídlo USK Praha): „Nám se vůbec nepovedl start do utkání. Prohrávali jsme pak v poločase o třicet bodů. Nedařilo se nám vůbec střelecky, trápili jsme se. Nedávali jsme jednoduché pozice, naopak Opava trefovala snad ze všech možných pozic. To byl ten hlavní důvod. Byli jsme pozdě v rotacích. V druhém poločase jsme to zlepšili, ale to už nestačilo. Je to série, dáváme hlavu nahoru a zítra se začíná zase od nuly a chceme, aby to bylo 2-2.“

• trojková produkce

Pod dohledem Tomáše Satoranského bude na pražské Folimance pokračovat čtvrtfinálová série, již výškově poddimenzované Sovy učinily k údivu mnohých zajímavou už po dvou utkáních ve Slezsku. A to zejména nebývalou trojkovou palbou (31/17), solidním ustrážením obra Markussona a přes mládí týmu i kvalitnější péčí o míč ve srovnání se zkušenými Opavany ve druhém duelu.

Ti do něj nevstoupili pravou nohou a až do konce už nedokázali rozjeté Pražany stopnout, když i podruhé inkasovali nejméně 91 bodů. Právě na obranu se budou muset před třetím duelem v hlavním městě enormně zaměřit. V útoku pak tým bude muset ještě o něco lépe řešit soví systémy zdvojování Markussona, aby švédský obr měl po 40 minutách více asistencí než skromné 1 a 2 v domácích utkáních. A zcela jistě musí ovládnout doskok, který Opava dokonce prohrála v Utkání 1.

Sovy se budou muset znovu opřít o své trojky, rychlé protiútoky, maximální snahu na útočném doskoku a taky toho hodně oběhat při vypomáhání v obraně. A jistě budou opět potřebovat podporu své lavičky.

Odehrané zápasy v sérii: 91-110, 99-96

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění ruky), guard Bátovský (zranění kolena)

Absence Opavy: guardi Dragoun (zranění kolena), Klečka (potíže s hamstringem a kolenem)

Josh King (trenér USK Praha): „Opava je pořád stejný tým, který se nám podařilo porazit – to je mentalita, se kterou jdeme do domácích zápasů. Z šesti utkání sezony nás porazili pětkrát, my je jednou. Z tohoto hlediska mají nad námi jednoznačně převahu, do toho se však přimíchal náš skvělý výkon z posledního zápasu. Co tím chci říct, je, že bychom byli v kompletně odlišné situaci, kdybychom prohráli i náš poslední zápas. Hráli jsme skvěle, to ano, pořád si však myslím, že jsme nepředvedli perfektní výkon. Pokud je chceme porazit opět, musíme to jednoduše posunout ještě o kousek výše co se týče naší předvedené hry. Co je zdobí, je opravdu schopnost trestání všech hloupých chyb. Ve spojitosti s lídry si musíme dát mnohem větší pozor na Šiřinu a Markussona, o tom je však jednodušší mluvit než plnit na hřišti. To ovšem neznamená, že hrozbou nebude opět celý tým, nejen toto skvělé duo. Náš mladý tým se jednoznačně těší z toho, že jsme je zdolali i přes papírové předpoklady. Nyní se opět soustředíme hlavně na to, abychom to zopakovali, a ještě o něco zvýšili kvalitu naší hry, která nám může zajistit další vítězství.“

František Fuxa (power forward USK Praha): „Po velké bitvě v Opavě nás čeká další dvojice zápasů na naší domácí palubovce. Hlavně v druhém zápase jsme dokázali, že tato série nebude jednoznačná a že se budeme rvát za jakéhokoli stavu. Opava hraje velice fyzický basketbal, ve kterém využívá především kvalit Jakuba Šiřiny a Mattiase Markussona, kteří nám v posledních zápasech dělali největší problém. My chceme pokračovat tam, kde jsme skončili, a dokázat Opavě, že tato série bude ještě dlouhá.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po dvou domácích utkáních je stav 1-1. USK přijel s určitým plánem, který mu vyšel, a odvezl si z Opavy jednu výhru. Je teď na nás, abychom „chytili provaz za silnější konec“. Máme zdravotní problémy, ale to k play-off patří.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Nepodařilo se nám v domácím prostředí dvakrát zvítězit, což bylo povinné. Jestli chceme postoupit dál, musíme dokázat vyhrát na Folimance minimálně v jednom utkání. Doufám, že USK nezopakuje střeleckou smršť z druhého utkání na naší palubovce.”