4.0

#24
4.0

Sovy z jasné záležitosti málem udělaly drama

Ač to v Opavě dlouho vypadalo, že si domácí dojdou pro očekávanou a nutnou výhru v dostihu o druhé místo bez větších problémů, USK jim ve druhé půli dokázal zatopit a až v samém závěru vzniklo jednoznačné skore 97-80, jež pro Sovy naopak znamená už 13. porážku za 14 posledních utkání.

Úvod patřil Pražanům, ale čtyři trojky Jurečky se Švandrlíkem získaly v závěru první čtvrtiny vedení Opavě (25-20). Ve druhé části se USK pět minut držel na deseti bodech, ale pak jeho ztráty pomohly domácím k vedení o dvacet. V posledních třech minutách třetí čtvrtky ale pro změnu chyby Opavy nakopnuly stíhací jízdu Sov, jež díky trojkám snížily z 21 na devět a po dalších dvou trojkách 3:30 do konce utkání už na 85-79. Až tady se domácí plně vzpamatovali a za zbylý čas už soupeři povolili jediný bod.

Opavu (bez Dragouna) vedli Markusson (19+10 doskoků), Jurečka (19), Klečka (13) a Slavík (10), za USK (dál bez Vyroubala) odpovídali Mangas (21), West (15) a Macháč (11). Z pole o 13 procent lepší Slezané byli napřed i zpod koše (42-32), v trojkách (11-10) a na doskoku (43-29), ale tížil je veliký batoh ztrát (21-17).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Do utkání jsme vstoupili vlažně a soupeř se dostal rychle do vedení, naštěstí jsme trefovali trojky a tak jsme první čtvrtinu zvládli. Když jsme se dostali do vedení o dvacet bodů, tak jsme zase polevili a v průběhu čtvrté čtvrtiny jsme se báli o výsledek. Naštěstí jsme zaznamenali šňůru deseti bodů a utkání zvládli. USK i za nepříznivého stavu utkání neodevzdal a to se muselo divákům líbit.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Naše hra je založena na střelbě z dálky a ta nás dnes opět podržela. Soupeř se ve čtvrté čtvrtině také začal trefovat a téměř vyrovnal skore. V závěru rozhodla naše větší zkušenost.”

Joshua King (trenér USK Praha): „Začali jsme dobře, zejména v obraně, ale Opava nám do poločasu odskočila a vypadalo to na jednoznačné utkání. My jsme v závěru třetí čtvrtiny zlepšili střelbu a přinutili domácí k velkému výkonu. Celkově jsem s naším výkonem spokojen.”

Petr Macháč (pivot USK Praha): „Opava zaslouženě vyhrála Český pohár a i dnes dokázala, že je výborným týmem. Musíme zlepšit obranu a zejména doskakování, abychom se vyrovnali týmům jako Opava.”

• rychlý přechod

Slezané v Kolíně utnuli sérii tří porážek, a to v pravý čas, aby při dotírání Brna udrželi alespoň podíl na druhém místě tabulky. S USK, jejž dosud porazili, byť nijak vysoko, ve všech třech případech, by zejména doma neměli mít závažné problémy, ale tím se nesmějí nechat ukolébat. A musí využít zejména svou podkošovou výhodu.

USK se po 12 porážkách v řadě konečně dočkal prvního úspěchu v letošním roce, když doma zvítězil nad Sokoly, ale ti nezažívají příliš povedenou fázi sezony. Naopak Opava po triumfu v poháru srší sebevědomím a nadále oslabené Sovy budou muset napnout všechny síly, aby jim utkání neuteklo už v úvodních minutách, případně v dalším průběhu první půle.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 80-73, 74-65, 87-80

Absence Opavy: guard Dragoun (vazy kolena), power forward Štěpánek

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění ruky)

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Čeká nás nevyzpytatelný USK, který v minulém kole dokázal přerušit sérii bez vítězství. Nesmíme nic podcenit, stále bojujeme o druhé místo v A1. Chceme navázat na vítězství v Českém poháru a v Kolíně.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Chceme být po nadstavbě druzí a tak už si nesmíme dovolit porážky. Zvláště doma před našimi fanoušky. Pokud budeme pokračovat ve výkonech z minulých dnů, tak nebude problém. USK v minulém kole naložil Hradci, my musíme jeho ofenzivní basketbal ubránit.”

Josh King (trenér USK Praha): „Čeká nás obrovská výzva proti jednomu z nejlepších kubů v NBL. Konečně budeme do zápasu nastupovat po vítězství, je to na klucích znát, jsou ve skvělé náladě. S Opavou jsme hráli v sezoně již třikrát a zápasy si byly svým způsobem velmi podobné. V každém jsme se Slezany bojovali o každý bod, ale nebyli jsme schopni udělat ten závěrečný krok, který by nás dotáhl k výhře. V zápasech jsme byli ke konci vždy na docela hratelném rozdílu, koncovky nám však ani jednou nevyšly. Opavu máme samozřejmě načtenou, což platí i z druhé strany. Opavané mají skvělé hráče, jsou nebezpeční jak zpoza perimetru, tak zpod koše. Šiřina je osobnost týmu, na kterou se prostě musíte soustředit, ale opět to nebude jen o jednom hráči. Kouřil, Klečka, jsou jednoduše postaveni na více hráčích, kteří dokážou změnit celý zápas. Budeme muset opět odehrát celistvých 40 minut, žádné herní výpadky. Jednoznačně se na tuto výzvu těšíme!“

Radek Farský (křídlo USK Praha): „Změříme síly s vítězem Českého poháru. Víme, že to bude velmi těžký soupeř, protože bude hrát po turnaji ve velké pohodě. My však musíme být agresivní po celých 40 minut a ani trochu nepolevit. Trochu z nás díky poslednímu zápasu s Hradcem spadla nervozita, protože jsme vyhráli a konečně prorazili šňůru porážek. Pokud chceme v Opavě pomýšlet na vítězství, musíme předvést ještě mnohem lepší a koncentrovanější výkon než s Hradcem. Bude nesmírně důležité, abychom si pohlídali doskok, rychlý protiútok a neztráceli lacině míče. Pokud zvládneme plnit všechny pokyny na sto procent, můžeme pomýšlet na vítězství.“

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky a ukázka dovednosti opavských přípravek.