29.0

#11
8.0

1350 a velký obrat Nymburka v Opavě!

Ze šatny hostů v opavské hale vyběhl do druhé půle zcela jiný tým než do té první a mistr po galakticky zpevněné defenzivě uchvátil druhou dvacetiminutovku 33-60, čímž rozhodl o své 16. výhře v řadě (88-102) i o odplatě Slezanům za porážku na stejném kurtu ve 13. kole. Zatímco ale pro Nymburk je výsledek především vítanou vzpruhou před pohárovým FINAL 4, pro druhý tým tabulky znamená, že jej počtem 20 výher už dorovnalo v nadstavbě mocně finišující Brno.

Očekávaný magnet 8. kola A1 vykazoval parametry play-off lepší evropské soutěže a tomu odpovídala i podle všeho rekordní návštěva této sezony, kdy 1353 fanoušků představuje po posledních dvou zavirovaných letech cifru z říše pohádek.

A domácí celek v první půli vyhecovala, jak se patří! Když v úvodní pětiminutovce za hosty skóroval pouze Kříž, bylo to po čtyřech opavských trojkách už 19-7. Až od stavu 26-13 Nymburk začal na čele s Rossem kritickou situaci zastavovat, a to až k obratu na 30-32. Jenže to už začal startovat svou motorku domácí boss Šiřina, který 15 body ve druhém dějství prakticky sám sfoukl mistra až k poločasovému trháku 55-42 (Šiřina 23), který ovšem při děravé nymburské obraně vznikl z většiny až v posledních třech minutách.

Do druhé půle však nastoupil už docela jiný Nymburk, který nedal domácím ani jeden koš zdarma, s vypětím všech sil odstavoval od zakončení obra Markussona, šplhal proti všem trojkovým pokusům a důkladně zavíral vnikové zóny Šiřinovi. K tomu si dokázal hlídat obranný doskok a v útoku trefoval velké střely, jež hosty ještě před poslední čtvrtinou přitáhly na 77-76, když o 38 bodů se tu podělili američtí guardi Harding (25) a Ross (13).

Druhý jmenovaný dokázal neúnavně napadat a rozvracet domácí obranu, a když na druhé straně hřiště nahánění Slezané přestávali trefovat i trojky (ve druhé půli bilance 19/5), Polabané už stíhali utíkat i do brejků. A po trojce Kováře 8:30 do konce se už dostali do vedení, které pak již nepustili. Šiřina ke svým 29 bodům po 30 minutách (trojky 10/6) už nepřidal žádný další a ostatní jej nedokázali zastoupit. Hlavně ale domácí tým nestíhal účinně bránit a propadl se do více než desetibodové jámy.

Z pole (v procentech 45-54) a zpod koše (26-34) lepší Středočeši (bez Palyzy, Gibbse) byli dvojciferně syceni Hardingem (30) a Rossem (19), za trojkově lehce plodnější domácí (37/13 - 22/11) odpovídali vedle Šiřiny i Markusson (20+8 doskoků) a Kouřil (11). Opavě nakonec z důležitých hráčů chyběl jen guard Klečka.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Velmi zajímavé utkání, ve kterém jsme po tři čtvrtiny vedli. Po špatném výkonu v Ústí jsme se dokázali zvednout za vydatné pomoci fanoušků. Ve čtvrté čtvrtině už nám chyběla energie a Nymburk dotáhl utkání k vítězství.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava):
„Děkuji fanouškům, že přišli v tak hojném počtu. Myslím, že to bylo zajímavé utkání z obou stran. Ve čtvrté čtvrtině jsme udělali několik špatných rozhodnutí v útoku a zkušený soupeř toho dokázal využít.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jako vždy v Opavě, domácí za podpory fanoušků spustili útočnou smršť a my jsme se dostávali do problémů. Ve druhé polovině jsme zlepšili obranu a to rozhodlo o našem vítězství. Obdivuji Jakuba Šiřinu, který táhne opavský tým a hraje, jako by mu bylo o mnoho let méně. Z naší strany odvedl výborný výkon Harding a také hráči z lavičky. Cenné vítězství nad Opavou!”

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Dnes to byl souboj Šiřiny a Hardinga. V závěru nás podržel náš střelec, kdežto opavskému už došla energie. Pěkné utkání od obou celků.”

• evropské zkušenosti

Hlavní pozornost osmého kola A1 se soustředí na opavskou palubovku, kam míří obhájce trofeje, který tu v základní části utrpěl svou jedinou porážku sezony, a to s rovnou stovkou inkasovaných bodů, což je pro něj velká motivace k odplatě. I proto, že šlo o jedinou porážku Nymburka z posledních 59 ligových duelů.

Utká se druhá s první ofenzivou ligy (Opava - 88,3, Nymburk 99,8) a také nejlepší obrana s tou druhou (Opava 76,1, Nymburk 78,1), což jen dodává atraktivitu utkání, v němž se mistr bude enormně snažit vyhnout svým letos častým několikaminutovým výpadkům.

Zásadní bude, jak se Opava vyrovná s porážkou v Ústí, která přišla hned po reprezentační pauze a po šesti výhrách v řadě. Velkou otázkou je, jaký je stav lídra týmu Šiřiny, který z duelu na severu Čech musel kvůli zranění odstoupit už po 13 minutách. Ve hře jsou i absence Slavíka s Klečkou a to už by pro domácí tým byla doslova pohroma. V každém případě platí, že na Nymburk se Slezané doma umějí vyhecovat v jakémkoli složení, nyní navíc půjde i o nastavení se na možný střet v blížícím se pohárovém FINAL 4.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 89-91 PP, 100-98

Absence Opavy: power forward Štěpánek (zranění kotníku), rozehrávač Šiřina (svalové zranění z utkání v Ústí, start nejistý), křídlo Slavík (problémy se zády, start nejistý), guard Klečka (poraněné tříslo, start nejistý)

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (zranění kolena), křídlo Palyza (svalové zranění)

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Výkonem a výsledkem v Ústí jsme chtěli pozvat diváky na Nymburk. Místo toho jsme si ušili z ostudy kabát . Musíme rychle na utkání v Ústí zapomenout a odehrát úplně jiný zápas proti nejsilnějšímu týmu v lize. Doufám, že bude plná hala a požene nás k výbornému výkonu a výsledku.”

Martin Gniadek (pivot BK Opava): „V Ústí jsme chvílemi vypadali jako vyplašení dorostenci. Bohužel jsme opět, po delší pauze v soutěži, nedokázali na severu Čech vyhrát. V neděli musíme zabrat, aby si nás soupeř nenamazal na chleba. Věřím, že doma podáme mnohem lepší  výkon s vydatnou pomocí fanoušků.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Očekávám, že to bude opět velmi těžký zápas. Bude to fyzická bitva na hranici faulů a s velkou energií. Pokud se tomu dokážeme vyrovnat, tak by to mělo být dobré. Libí se mi, že se proti nám teď všichni snaží, protože mám rád, když je to pro nás výzva, a nikdo nám nedá nic zadarmo. Pak je i pro nás prostor se zlepšovat. Jedním z našich cílů je skončit na prvním místě tabulky. A je jedno, jestli se nám to povede teď, nebo později, pro nás je nejdůležitější nejbližší zápas, takže chceme Opavu porazit, ale ne kvůli tomu, že už nám to může zajistit prvenství, ale protože chceme vyhrát a předvést co nejlepší výkon.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Opava je náš největší konkurent, je to souboj prvního s druhým. Máme jí co vracet a jedeme tam vyhrát, ale rozhodně nás nečeká nic lehkého. Hala bude plná, budeme tam pod tlakem, ale měli bychom to zvládnout. Nad tím, že si tam můžeme pojistit první místo pro play-off, teď nikdo nepřemýšlí, protože šance, že bychom teď všechno prohráli a o první místo přišli, je hodně malá. Spíše by to bylo symbolické, kdybychom si to první místo vybojovali teď na hřišti druhé Opavy a ukázali tak, že jsme pořád dominantní. Určitě nechceme být s nějakým týmem v záporné bilanci. A také se s Opavou můžeme za týden potkat v poháru, tak výsledek tohoto ligového utkání může mít psychologický efekt na pohárový duel.“

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.