16.0
#24
18.0

Opava po dvou a půl letech dobyla Kolín

Slezané v Kolíně naplno poděkovali za absenci lídra Medvědů Číže, opřeli se o obranu a i přes jeden kritický úsek na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny si po dvou a půl letech vezou z pěkné roviny cenný lup (67-87), který je v tabulce zarovnal s druhým Brnem. Medvědi naopak porážkou přišli o možnost dorovnat čtvrté Ústí.

Hosté si hned od prvních minut vybudovali náskok, který po několika trojkách činil už 13 bodů. Když jim však posledních 6 minut první půle došly trojky, domácí se z 20-34 probili na poločasových 30-39 a v závěru třetí části už je podkošová aktivita Petráše a trojky Jelínka s Novotným přiblížily na 50-54.

Když však za stavu 57-60 devět minut do konce Petráš ztratil míč v útoku na vyrovnání, Slezané sdruženým úsilím pláchli na kolínské ztrátové vlně na 59-73 a pět minut do konce tím předešli jakékoli větší zápletce.

Vítěze táhli Šiřina (13), Markusson (11+10 doskoků), Zbránek a Slavík (po 11). Jejich tým vytěžil víc zpod koše (30-38), z trojek (5-9), na doskoku (31-46, útočné 5-13, body z nich 3-19), ze své lavičky (25-43) a také méně ztrácel (12-7). U Medvědů byli vidět Petráš (16+8 doskoků), Rožánek (15), Novotný (13) a Jelínek (10).

• trojková palba

Dva a půl roku nevyhráli Slezané na kolínské palubovce a aktuálně s GEOSANEM mají navíc negativní bilanci, když právě Medvědi vedle Nymburka a Brna jako jediný další tým v lize dokázali uspět i na půdě vicemistra. Ten je však nyní nabit sebevědomím z triumfu v Českém poháru a i přes únavu míří do pěkné roviny za vítězstvím, jež nutně potřebuje k dorovnání druhého Brna a jež by ukončilo i sérii tří ligových porážek Slezanů.

Tým opět potáhnou úderní rozehrávači Šiřina, Klečka a Kouřil, jež bude pod košem jistit úřadující MVP měsíce Markusson. Bude otázkou, zda v posledních dnech více zatížená Opava vydrží své vysoké strojové tempo po celých 40 minut. Její výhodou bude, že aktuálně už zase vítězící Medvědi se příliš nehoní do protiútoků a preferují rozvážnou hru, jejíž středobodem je režisér Číž. Je možné, že i na něj kouč soupeře Czudek aplikuje v pohárovém FINAL 4 úspěšný obranný systém box-and-one, aby tak domácím narušil útočný tok. Z pohledu Medvědů bude zásadní, jak se vyrovnají s prezencí Markussona, trojkovou palbou Slezanů a také s jejich hladovým útočným doskokem.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 92-81, 94-89, 70-115

Absence Opavy: forwardi Mička a Štěpánek (oba zranění), guard Kavan (po úrazu se rozehrává za rezervu)

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Opava bude jasným favoritem tohoto utkání, zvlášť poté, co se jí podařilo porazit Nymburk ve finále Českého poháru. Naším cílem je nadále zlepšovat náš herní projev a připravit se tak na blížící se zápasy play-off.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po fantastickém úspěchu v Českém poháru musíme rychle zpět na zem. Pokračuje NBL. Zajíždíme do Kolína, kde jsme již dlouho nevyhráli, s Medvědy jsme se navíc loni trápili v play-off. Pokud však chceme pomýšlet na druhé místo po A1, je vítězství nutností.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Chceme konečně překonat prokletí kolínské palubovky. Jsme si vědomi důležitosti  každého utkání do konce nadstavby. Doufám, že setřeseme únavu, protože v neděli v Lounech jsme si všichni hrábli až na dno sil.”