3.0
#24
2.0

Kolín na dosah čtvrtého místa

Medvědi v bodově bohaté přestřelce zvládli i druhý souboj se Sovami během čtyř dní a po domácím skolení Pražanů 113-99 se už dorovnali páté Bekse a zaostávají jedinou výhru za čtvrtým Ústím. Naopak USK nabral už 11. porážku v řadě a také třináctou za posledních 14 utkání, čímž se už téměř zpečetila jeho účast v předkole play-off.

Domácí se na ramenou slovenského podkoškového dua Petráš - Lošonský vynesli po 7 minutách do trháku 20-5. A při rozdílu 31-16 po deseti minutách musel být USK rád, že jej při životě udržel guard Mangas. A od stavu 37-20 se hosté opět začali vzmáhat a trojkami, útočnými doskoky i podkošovými zakončeními se před poločasem probili na remízu 51-51.

Ve třetí části se ale přihlásili ke slovu Lošonský s Marešem a jejich tým po třech trojkách v řadě vystoupal do vedení až 74-57 v polovině třetí čtvrtiny. A i když se hosté ještě dostali na 89-81, Lošonský s Petrášem vrátili ve čtvté části Medvědy až na dvacetibodový rozdíl.

Vítězové se při třetí výhře v řadě opřeli o Lošonského (30), Mareše (30, TH 15/14), který i podruhé za čtyři dny svému bývalému týmu nasypal třicítku, Petráše (15+11 doskoků a 9 asistencí), Křivánka (12), Číže (11+11 asistencí) a Novotného (10). U hostů (bez Vyroubala) se prosadili Mangas (33, trojky 8/6), Švec (17, trojky 6/5), Farský (15) a West (11). Medvědi soupeře předčili z šestek (27-12), z druhých šancí (21-14) a na doskoku (40-28). Hostům patřily trojky (10-15) a body zpod koše (17-40).

Radek Farský (křídlo USK Praha): „Zápas se mi hodnotí těžko. Prohráli jsme rozdílem dvaceti bodů. Soupeř nám v první  čtvrtině utekl a to byl hlavní důvod. My jsme se sice dokázali vrátit a vyrovnali, ve třetí čtvrtině nám ale soupeř opět dal 32 bodů a poté jsme to dotahovali horko těžko. Už nám nezbyly síly a hlavním důvodem, proč nám domácí takto odskočili, byl doskok a já jsem si navíc nepokryl střelce v rohu. My se teď musíme zvednout.

Jakub Petráš (pivot BC GEOSAN Kolín): „Pro nás dneska velmi náročný fyzický zápas. Po čtyřech dnech opět se stejným soupeřem. Museli jsme se znovu připravit naplno. Dneska nám zápas vyšel. Rozdělili jsme body mezi mnoho hráčů a jsme samozřejmě rádi za výhru.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): „Zbytečně jsme si zkomplikovali utkání. Musím sice říct, že jsme byli po tři čtvrtiny lepším týmem. Díky tomu jsme zvítězili, ale jak jsem řekl, zbytečně jsme si to zkomplikovali. Vedli jsme o nějakých 18 bodů a  bylo to možná i prostřídáním... Musím se na to podívat, jestli tam nebyla (nevhodná) skladba hráčů, ale v druhém poločase jsme se vrátili zpátky k tomu, k čemu jsme měli, a když nás USK bránil po celém hřišti, trestali jsme trojkami Michala Mareše. Když se podívám na Michala, tak většinu svých bodů má zase z vymezeného území. Velice dobře se zapojili do hry také Lošonský a Petráš.”

Josh King (trenér USK Praha): „Kolín byl dnes lepším týmem. Ztratili jsme zápas v první čtvrtině, kdy jsme neměli doskoky stejně jako v předešlém zápase. Získali jsme několik útočných doskoků. To je důvod, proč jsme ztratili kontrolu nad zápasem. Nehráli jsme příliš dobře v útoku, proto jsme dostali tolik bodů.”

• hra jeden na jednoho

Medvědi se po třech porážkách nabili dvěma venkovními výhrami v Hradci Králové a na Folimance, a aby nevyšli ze cviku, Sovy je čekají hned vzápětí i na domácí půdě, neboť na programu je dohrávka 2. kola skupiny A1. Kolín by případná sobotní výhra už srovnala s pátými Pardubicemi a zavěsila by jej jediné vítězství za čtvrté Ústí.

Tým nyní už čtyřikrát v řadě dal dvojciferný počet trojek, třikrát za sebou sebral nejméně 43 doskoků. A na Folimance uspěl i s pouhými osmi body nejplodnějšího skórera ligy Adama Číže, jejž 36 body zastoupila ex-Sova Mareš.

Číž nyní vede pořadí střelců o jediný bod před křídlem Mangasem z USK (585-584) a po posledním utkání je také až druhý v počtu trojek, opět za oporou USK, tentokrát ale za guardem Westem, který se jako první v sezoně dostal na 100 zásahů a má jich už 103. Číž je na 99.

Sovy dál zažívají trudné období sezony, když porážka s Medvědy byla už jejich 10. v řadě a také 12. za posledních 13 utkání. Tým už poněkolikáté byl blízko ke zlomení černé série, ale s Kolínem naposledy nezvládl čtvrtou čtvrtinu a nechal soupeře vrátit do hry a v koncovce prodloužení i zvítězit. V rotaci USK dál schází rozehrávač Vyroubal, s Kolínem navíc absentoval křídelník Farský.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 95-88, 93-97, 90-88 PP

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění ruky)

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Čeká nás veledůležité utkání, USK Praha jsme ve středu sice porazili, ale nepředvedli jsme dobrý výkon. Musíme se poučit a v sobotu předvést lepší výkon, abychom dokráčeli k dalšímu vítězství.”

Josh King (trenér USK Praha): „Výsledek posledního zápasu nedopadl tak jak jsme si představovali. Vyústil až do prodloužení, kde jsme opět těsně prohráli. Byli jsme velmi blízko, celý tým se opravdu velmi snažil, ale opět to nestačilo na výhru. Co musíme změnit v sobotu, je jednoznačně obrana Mareše, i když má Kolín hned několik hráčů, kteří nás mohou ohrozit zpod koše nebo zpoza perimetru. Michal měl proti nám prozatím kariérní výkon, toho se musíme v sobotu vyvarovat. Ve středu jsme vedli po 35 minut ze zápasu, byli jsme opravdu blízko, ale nevyšla nám koncovka. Jednoznačně musíme zvýšit naši aktivitu pod košem, soupeř měl až příliš mnoho ofenzivních doskoků a následně nás trestal jednoduchými koši. Opět budeme bojovat o vítězství, věřím, že se opravdu stále zlepšujeme, musíme to však potvrdit i vytouženým vítězstvím. Pokud nastoupíme v sobotu se správně nastavenými hlavami, věřím, že se nám podaří zápas dotáhnout k vítězství. Už jsme k tomu opravdu blízko!“

Nate West (guard USK Praha): „V sobotu pojede opět o velmi zajímavý zápas. Budeme mít šanci bojovat o další vítězství proti týmu, který nás zdolal ve středu. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát náš domácí zápas, ale udělali jsme až příliš chyb v závěru, což nás stálo vítězství v napínavém prodloužení. Na druhé straně máme šanci tuto prohru odčinit, a to opravdu v krátkém časovém rozhraní. S Kolínem se známe velmi dobře, oba týmy mají soupeře velmi dobře načteného. Rozhodujícím faktorem bude to, kdo bude hrát tvrději a efektivněji v útoku.“