4.0
#1
5.0

Medvědi v prodloužení dobyli Folimanku

Naneštěstí pro Sovy sport leckdy víc než ty, kteří jsou lepší po většinu zápasu, odmění ty, kteří se až do konce nevzdávají. Tak jako v posledním souboji USK s Kolínem, který po prodloužení uchvátili hostující Medvědi 88-90. A Pražané tak přidali už desátou porážku v řadě a také dvanáctou za 13 posledních utkání.

Po vyrovnané první čtvrtině se domácí v té druhé mírně utrhli a poločas vyhráli 51-44, když o 40 bodů se postaralo trio West, Mangas, Bátovský, a naopak majitel největšího počtu bodů v lize, rozehrávač Kolína Číž, byl za 20 minut na nule. Rovnou dvacítkou jej ale zastoupila ex-Sova Mareš.

Když ve třetím dějství hosté v jednom úseku nedali čtyři a půl minuty ani bod, domácí guard Švec zavelel k úniku až na 66-53. Jenže Medvědi se ještě do konce této části přitáhli na osm a ve čtvrté čtvrtině je Mareš tlačil až za vyrovnáním na 78-78 po 39 minutách. A když se oba týmy v koncovce předháněly v chybách, muselo se do prodloužení.

90 sekund do jeho vypršení pivot hostů Petráš skóroval s faulem na 85-88 a Mareš vzápětí proměnil dva trestné hody z třetí šance na 86-90. To už chybělo jen 14 sekund, jenže Kolín pak při úspěšném dvojkovém zakončení fauloval Štěrbu, a po jeho minuté šestce Mangas z útočného doskoku ještě mohl zajistit druhé nastavení. Jeho dvojka ale cíl minula.

Kolín sytili Mareš (36, trojky 15/8), Petráš (21+12 doskoků), Lošonský (15+9 doskoků) a Číž (8+10 asistencí a 10 doskoků za 45 minut). Jejich tým byl napřed zpod koše (32-40) a na doskoku (39-57, útočné 12-24, body z nich 12-17). Sovy (bez Vyroubala, Farského), jež si pomáhaly trojkami (14-10) a brejky (11-2), těžily z produkce Westa (32, trojky 12/6), Mangase (22+7 doskoků) a Bátovského (10).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pro nás samozřejmě velmi těžký zápas a ohromně důležitá výhra. Domácí byli lepší v trojkách a měli méně ztrát, my jsme jich měli až 17. Je to o tom, že USK daleko více tlačí, než jsme zvyklí. Jinak si troufám tvrdit, že jsme byli lepší, akorát jsme to neuměli bodově vyjádřit. Když se podíváme na útočné doskoky, byly 24-12 pro nás, celkem jsme měli 57 doskoků. Udělali jsme to dramatické hlavně neproměňováním jasných šancí a jasných košů, to nás téměř stálo výhru.“

Michal Mareš (křídlo BC GEOSAN Kolín):
„To shrnutí je opravdu obtížné. V závěru rozhodovaly detaily. Celý zápas jsme tahali za kratší konec, ale během čtvrté čtvrtiny se nám podařilo náskok USK zredukovat. Těsně před koncem jsme se dotáhli, což pokračovalo až do prodloužení. To jsme začali velmi dobře, dali jsme dva koše a na konci jsme nedovolili USK doskok po šestkách. Štěstí tam dnes opravdu bylo, ale zasloužili jsme si to.“

Josh King (trenér USK Praha): „Během prvních tří čtvrtin jsme hráli opravdu dobře. Ty byl opravdu naší hrou. Problémem je to, že musíte hrát celé čtyři čtvrtiny. Koncem třetí čtvrtiny jsme vedli o 13 bodů, Kolínu se to ovšem podařilo snížit na 8. Následně nám nevyšlo několik akcí, je to vlastně stále stejný příběh. Musíme přeměňovat naše útoky, nesmíme ztrácet míče, proměňovat střely. Někteří hráči se musí více ukázat v takových situacích. Číž dnes nestřílel moc dobře, Mareš naopak úžasně, ale Číž měl 10 doskoků. Tím velmi napomohl svému týmu k vítězství. My jsme proměnili 14 trojek, oni 10. Dnes jsme se opravdu trefovali, ale nedařilo se nám bránit. Jednoznačně jsme do toho dali víc srdce a touhy po vítězství. Už jsme opravdu téměř přetrhli tu sérii, na to však musíme proměňovat důležité útoky a ubránit soupeře.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Je to několikáté prohra v řadě. Letos jsme ještě nevyhráli, což nás moc mrzí. Na druhou stranu Kolín ukázal kvalitu. Kredit patří hlavně Marešovi, který dal 36 bodů, nepodařilo se nám ho ubránit. Nezbývá nám nic jiného než věřit, nevzdat se a vyhrát v sobotu v Kolíně.“

• útočné schopnosti

Zápas druhého a třetího nejplodnějšího střelce ligy (Mangas 562, West 503) s tím nejlepším (Číž 577) se odehraje na pražské Folimance, kde se bude soupeřit i o to, kdo první dosáhne v této sezoně milníku 100 přeměněných trojek. Nejblíž je kolínský šéf Číž (98) a hned v závěsu číhá guard USK West (97).

Hlavně však půjde o to, zda se nadále oslabené Sovy dokážou zvednout z devíti porážek a také z úseku s 11 porážkami v 12 posledních utkáních. Medvědi po třech porážkách zabrali v Hradci Králové, ale i je tíží 6 proher z posledních osmi zápasů, takže mají co zlepšovat.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 88-95, 97-93

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění ruky)

Josh King (trenér USK Praha): „Po další neúspěšné snaze o zisk plného počtu bodů se momentálně musíme soustředit na náš nadcházející zápas. Je jasné, že se momentálně nacházíme v herní krizi, nic to nemění na tom, že jedeme za vítězstvím. V posledních 3 zápasech jsme tomu byli opravdu velmi blízko, ale očividně to nestačilo. Máme před sebou dva zápasy proti velmi silnému soupeři. Kolínské vede Číž, který je nejlepším střelcem NBL, ale jsou určitě víc než týmem postaveném na jednom hráči. I když Číž aktuálně vede tabulku střelců, je zde několik kvalitních hráčů, kteří dokážou skórovat proti každému týmu. Novotný bude chtít navázat na svůj poslední zápas, ve kterém skóroval 25 bodů. Reprezentant Mareš, který se umí dostat do tempa, patří jednoznačně k nejlepším střelcům ligy. Jelínek, jeden z hráčů, kteří umí skórovat jak zevnitř šestky, tak i zpoza trojkového perimetru. Další nebezpečný reprezentant pod košem, Petráš, který vede sérii zápasů s vysokým průměrem ať už bodů nebo doskoků. Z lavičky bude nastupovat efektivní a rychlý rozehrávač Rožánek, který nám v předchozích zápasech dělal obrovský problém, co se týče jeho šikovnosti v útoku. Nesmíme zapomenout ani na další silné duo Lošonský a Křivánek, kteří jsou na svých pozicích opravdu dominantní. Kolín opravdu není v žádném případě tým o jednom hráči a budeme s ním mít plné ruce práce hlavně v obraně. V této situaci musíme opravdu ukázat náš hlad po vítězství a udělat cokoliv, abychom tuto sérii porážek ukončili.“

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Hlavním faktorem, abychom mohli pomýšlet na vítězství, bude jednoznačně obrana, především na rozehrávače Číže. Také musíme zlepšit úspěšnost střelby. Musíme si věřit a přerušit šňůru porážek.“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Po reprezentační přestávce máme náročný program, čeká nás třetí utkání v šesti dnech, po nedělní výhře musíme rychle zregenerovat. USK Praha je mladý tým, u kterého hrají prim bodově výrazní Mangas s Westem. Pokud se nám podaří eliminovat produkci této dvojice, výrazně se přiblížíme k případnému úspěchu.”