7.0

#1
3.0

Medvědi přemohli oslabenou Hanou

Ani dvě neproměněné šestky v poslední minutě základní hrací doby nakonec nemusejí mrzet kolínského kapitána Adama Číže, jehož tým bitvu s Olomouckem urval po prodloužení v poměru 102:94. Vítězný půst Hanáků na kolínské půdě, jenž před utkáním narostl už na tři roky, tak trvá dál. Právě Číž, Hyundai MVP měsíce října, měl na něm lví podíl, když si za 41 minut na palubovce připsal skvělých 35 bodů včetně pěti trojek, sedm asistencí, pět doskoků a trefil 16 z 19 trestných hodů.

Zmíněná kolínská ikona si necelé čtyři sekundy před koncem čtvrté části za stavu 86:86 vzala míč, aby zkusila duel rozhodnout ještě před nastavenou pětiminutovkou, její driblinkové manévry ale nevyšly podle představ, a tak se ke trojce z nouze dostal s klaksonem Jiří Jelínek. Ten ovšem v časovém presu minul, a tak se rozhodovalo v prodloužení, kde už si Kolín vítězství relativně hladce pohlídal.

Čížovi při výhře sekundoval s 16 body, byť trefil jen pět ze 17 střel, právě veterán Jiří Jelínek, po 10 bodech nastřádali také Michal Mareš, Pavol Lošonský a Filip Novotný. Kolín v duelu, kdy se příliš nečinili střelci (oba protivníci stříleli se 40, respektive 41procentní úspěšností), spáchal jen 18 faulů ku 28 soupeře, Hanáky přeskákal 54:48 a připsal si také 18 finálních přihrávek ku 13 hostů.

Olomoucko, jež po odchodu dvou hráčů základní rotace a konci kouče Skibniewského vedl provizorní trenér a především generální manažer klubu Michal Pekárek, dokázalo v základní hrací době stáhnout náskok domácích 17 bodů, na víc mu však nezbyly síly. Jeho nejlepším hráčem byl rozehrávač Lukáš Feštr s 22 body, šesti doskoky a šesti asistencemi, jenž navíc tři sekundy před koncem čtvrté části trojkou srovnával skóre. Arsenije Vučkovič přidal 16 bodů, po 12 si připsali Erik Klepač a Filip Halada.

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): ”Věděli jsme, že k nám do arény přijíždí poslední tým ligy.  Řekl bych, že jsme i takto k tomu přistoupili, soupeře podcenili a vypadalo tak jak to vypadalo. Poločas jsme sice vyhráli o 20 bodů, ale pak našimi hloupými chybami a nekoncentrací nám to soupeř vrátil. Kredit Olomoucku hráli výborně, snažili se a díky bohu to dneska na nás nestačilo. Byli jsme dneska šťastným týmem.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín):
”Za výhru jsme nesmírně rádi. Potvrdila se stará pravda, že povinné vítězství se rodí hrozně těžce, což se tady jednoznačně stalo. Olomouc hrálo s větším nadšením, bojovalo, přesto když se podívám, tak vlastně nevedl ani jednou v zápase i přesto stejně se šlo do prodloužení. Chyba je samozřejmě na naší straně. Hráče jsem na to samozřejmě upozorňoval, bavili jsme se o tom, aby nedošlo k žádnému podcenění. O poločase o sedmnáct a nastalo to, co každý viděl. Zaplať pán bůh dokázali jsme na poslední chvíli zmobilizovat své síly a povinnou a důležitou výhru prostě získat.”

Michal Pekárek (předseda BK REDSTONE Olomoucko): ”Dneska byli domácí lepší v prvním poločase, kdy jsme nehráli dobře v obraně. Něco jsme si v šatně řekli, změnili jsme obranu a mělo to ten efekt, že jsme dotáhli zápas do prodloužení. Bohužel jsme nezvládli posledních pět minut prodloužení a bohužel nám zase utekl zápas, ve kterém jsme hráli, dá se říct vyrovnanou koncovku. Věřím, že když takhle kluci budou bojovat a takto přistupovat ke každému zápasu, tak ten zvrat přijde a vítězství se dostaví.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”V prvním poločase jsme trošku hořeli na pick-and-rollu a udělali jsme tam, myslím si, hodně chyb. V poločase jsme to změnili, trochu jsme ho jinak řešili, v útoku nám i padlo a stáhli jsme náskok sedmnácti bodů a dotáhli to do prodloužení. Pak zkrátka jsme v prodloužení jsme udělali více chyb a Kolín vyhrál. Nám nezbývá nic jiného než se sebrat, poučit se z chyb a bojovat. Musíme začít ty výhry sbírat, protože nikdo nám je zadarmo nedá.”

• perimetrové opory Halada a Feštr

Už bez trenéra Roberta Skibniewskiho, odvolaného po desáté porážce týmu v řadě (s GBA), přijíždí poslední Olomoucko do pěkné roviny, kde tým dočasně povede dosavadní asistent Michal Pešta s šéfem klubu Michalem Pekárkem. Ti už nebudou mít v sestavě ani v posledních utkáních málo výrazného rozehrávače Carpentera a jen chvíli zkoušeného guarda Davise, s nimiž se klub kvůli nenaplněným očekáváním rovněž rozloučil. Nový trenér by měl převzít mužstvo v příštím týdnu.

REDSTONE má nyní k dispozici šest opěrných hráčů a v Kolíně může jen překvapit. Bude tak především na domácích, jak se jim k utkání podaří přistoupit a udržet maximální koncentraci po celých 40 minut.

První vzájemné utkání této sezony: 98-87

Absence Olomoucka: power forward Štěpán

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”V utkání s Olomouckem nás nečeká nic jednoduchého, soupeře, který je na posledním místě tabulky a nemá v tomto utkání co ztratit, rozhodně nemůžeme podcenit. Soustředit se budeme především na obrannou fázi a eliminaci zahraničních hráčů soupeře.”

Michal Pekárek (předseda BK REDSTONE Olomoucko): ”Přes několik změn v sestavě se hra Kolína od minulé sezony příliš nezměnila. Hlavním tahounem je pořád Adam Číž, je to tým plný kvalitních střelců z dálky, kteří obvykle doma hrají dobře. Čeká nás těžké utkání, v němž po předchozích změnách nebudeme v plné sestavě. To ovšem neznamená, že pojedeme na výlet. Do každého zápasu chceme jít s odhodláním odvést maximum pro dobrý výsledek.“

Atrakce utkání: soutěž ve střelbě trestných hodů o elektrospotřebiče věnované OC Futurum Kolín, soutěž o poukazy na pizzu zdarma od Pizza na Královský, soutěž o poukazy do KFC v hodnotě 150 korun.