Užitečnost

#1
17.0

Medvědi už s Křivánkem vyloupili Hanou. Číž 17 asistencí!

Když vysoce produktivní kolínský generál Adam Číž zaznamená pouhých pět bodů, měli by mít Medvědi problémy. A na Hané je v pátém utkání v rozmezí deseti večerů skutečně měli. Ovšem převážně až v samotném závěru, když předchozí průběh i přes dílčí propady kontrolovali, i díky neuvěřitelným 17 asistencím (rekord této sezony a jeden z nejhodnotnějších výkonů dějin NBL) svého dirigenta. A také se už přidala nová posila, ještě nedávno svitavský forward Jan Křivánek, který 9 body s trojkami 3/3 pomohl k šesté výhře Kolína v řadě a také k už osmé za 9 zápasů (87-94).

Středočeši použili obvyklý scénář – za první čtvrtinu zasypali soupeře šesti trojkami a také řadou útočných doskoků a vedli 16-30. Po osmé trojce za stavu 19-40 ale přece jen polevili, přestali se trefovat a trojky i další arzenál naopak zaktivizovali domácí, kteří se ještě ve druhé čtvrtce dostali pod deset bodů a ve třetí pod vedením centra Bezbradici pro změnu ze 14 na 4. Wallace s Křivánkem ale čtyřmi trojkami i s podporou dlouhánů Jelínka a Petráše vytáhli nové 17bodové vedení Medvědů, jež se 5:30 do konce zdálo už nezvratitelné. Ovšem domácí, hrající čtvrtý duel v rozmezí 10 večerů, ještě jednou zabrali, ze ztrát hostů svázali šňůru 12-0 a Váňa už na začátku poslední minuty snižoval na 87-90. Medvěd Novotný pak sice proměnil jen jednu ze tří šestek, ale Bezbradica na druhé straně minul trojku a zbylé vteřiny si Kolín došestkoval.

Jeho střeleckými tahouny byli Novotný (23, trojky 13/6), Wallace (22, trojky 11/5), stále produktivnější Petráš (16) a Skinner (11+13 doskoků). Za Olomoucko kontrovali Bezbradica (29+15 doskoků), Váňa (21, trojky 10/4) a Pekárek (14+8 doskoků). Hosté přetlačili soupeře z trojek (35/11 – 44/16) a také body náhradníků (9-33).

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): „Z vítězství máme radost, bylo to pro nás těžké, protože soupeř rozhodně má lepší tým, než ukazuje tabulka. V prvním poločase jsme si vypracovali docela velký náskok, pak ale začaly problémy. Zvedl nás příchod Jiřího Jelínka, který nastoupil ve chvíli, kdy jsme měli menší krizi. Prosadil se v útoku a dokázal ubránit pod naším košem, což bylo důležité. Byl X-faktorem zápasu.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín):
„Tak si to umíme zpestřit jen my. Vedeme o hodně bodů a přijde nějaký propad. Jednou se nám to vymstí, ale doufám, že to ještě bude nějakou dobu trvat. Uspěli jsme díky dobré střelbě trojek, právě taková hra nás dostala tam, kde jsme, proto v tom chceme pokračovat.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Hosté vyhráli zaslouženě, protože prakticky po celou dobu vedli. Mrzí mě první čtvrtina, kterou se nám nepodařilo odehrát, jak jsme si přáli. Přitom jsme věděli, že Kolín má výborné vstupy do zápasů. Cením si, že se hráči dokázali vrátit a bojovali až do konce. Dělali, co mihli, na soupeře, který dá tolik trojek, se obtížně něco vymýšlí.“

František Váňa (křídlo BK Olomoucko): „Na soupeři bylo vidět, že je v pohodě, ale ani naše hra nebyla špatná. Tedy až na první část utkání, ve které se nám nedařilo. Zápas to byl docela hodně zajímavý, bohužel se špatným koncem pro nás. Třeba to vyjde příště.“

První vzájemné utkání: 85-98

Kolínští Medvědi uspěli už sedmkrát za posledních 8 zápasů v lize a s pohárem už dokonce devětkrát za 10 utkání, proto na Hané proti poslednímu celku tabulky nemohou mít před sebou jinou misi než pojištění třetí příčky. I když však ve středu v poháru ušetřili nějaké minuty opor, pátý duel v rozmezí deseti večerů už na úzké rotaci týmu musí být znát a veteránský celek tak v posledních desítkách hodin musí velmi dobře regenerovat, aby byl schopen dál nastavit nejen svou extrémní šňůru 14 utkání s dvojciferným počtem trojek.

Právě na tradiční úvodní kanonádu z oblouku v podání Kolína se musí hodně dobře připravit Hanáci, kteří už ve středu vrátili do hry s maskou hrajícího křídelníka Váňu, kvůli únavě naopak v poháru šetřili dva osové hráče Bezbradicu s Pekárkem, kteří by tak v sobotu mohli hostům řádně zatopit.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Ve skvělé formě jsou rozehrávač Adam Číž a Lee Skinner. Celkově se týmu soupeře daří, právem je v tabulce vysoko. Čeká nás hodně náročná prověrka. Hned čtyři hráči drží střelecké průměry nad deseti body. Pokusíme se favorizovaného soupeře zastavit dobrou obranou. Zápasy jdou za sebou v rychlém sledu, proto v předchozím pohárovém utkání odpočíval David Pekárek a Nemanja Bezbradica, kteří toho měli za poslední týdny opravdu hodně. Na ligu budou oba připraveni, věřím, že díky tomu budeme kondičně vyrovnaným soupeřem. V užší rotaci je dobře, že se po zranění rychle vrátil František Váňa, to vše by nám mělo pomoci.“