9.0

#1
3.0

Skvadru "Oscarů Schmidtů" nejde zastavit

Současné sebevědomí kolínských Medvědů už zvedá střechu jejich skromného stánku, a to i bez přítomnosti fanoušků, kteří by za jejich současné formy v běžných dobách pěchovali středoškolskou tělocvičnu k prasknutí. Když světelná tabule ukazovala po 15 minutách domácího duelu s USK skore 44-20, guard Devante Wallace v obraně schválně odstoupil ke koši před ex-Medvědem Martinem Kolářem a rukou mu několikrát naznačil – „Tak vystřel!“.

Můžete si o takovém gestu myslet leccos, přesto i tohle ukázalo, jak obrovsky si nyní Američanův tým věří. I když Sovy po propadu na minus 24 v dalším průběhu ještě několikrát zkusili kontra atak, na menší rozdíl než na 12 bodů se nedostali. A o všem tak rozhodla střelecky vybroušená úvodní čtvrtina v podání domácího týmu (35-15), který po 20 zápasech už dokonce překonal kótu 13 trojek na utkání.

V první čtvrtce z velmi dobrých, ale místy i z velmi odvážných pozic proměnil 6 z prvních 7 trojkových pokusů a s trojkami 9/7, body z brejků 7-2 a poměrem ztrát 2-8 ovládl toto dějství 35-15. V obraně navíc v této sekvenci stíhal účinně zdvojovat až ztrojovat nájezdy rozehrávače Ondřeje Sehnala, sahal do jeho příher skrz vymezené území, a to hlavní – dokázal po výpomocích rotovat i ke střelcům na perimetru. I když už v pozdějším průběhu tak precizní práci neodváděl, těch deset minut mu stačilo.

Sehnal hrál po velkou část zápasu prakticky sám proti všem a nejednou už vysílal ke spoluhráčům gesta zoufalství, když nedokázali zachytit jeho přihrávku do dobré pozice pod košem. Sám ale při spoustě překážek před sebou také neztrácel v malém množství a při 9 asistencích měl na kontě i 10 ze 17 ztrát hostů (všichni domácí 13).

Kolín za vysokého vedení místy zalamovaly jen laciné chyby už na vlastní polovině, kdy se hráči včas nedokázali zbavit míče před zdvojením a dopouštěli se pak pasů na neznámé adresáty.

Kouč Sodoma je ale většinou včas srovnal timeoutem a chybová sekvence nikdy netrvala déle než dva tři útoky v řadě. A když tým ve druhé čtvrtině posadil do obruče jen dvě trojky, a v poločase vedl „jen“ 51-47, ve třetí části už to byly zase čtyři projektily a k tomu spousta šestek, neboť na maximum vyhnaný tlak soví obrany znamenal už v čase 3:20 čtyři týmové fauly. Kolín se srovnal i se zónou USK a jeho zesíleným tlakem na útočném doskoku, který ve druhé půli málem přinesl i snížení na hranu deseti bodů.

Kolín si pátou výhrou v řadě (93-77) upevnil třetí příčku a Sovám naopak zarovnal bilanci s pátým Brnem. Jeho lídry byli Wallace (23+7 asistencí, trojky 10/5), Číž (22+9 asistencí a 9f+, trojky 12/6), Skinner (18+11 doskoků a 7 asistencí) a Petráš (11+7 doskoků). Hosty držel především Sehnal (27, 8f+), následován Proletou (13) a Marešem (10). Medvědi kralovali trojkami (39/17 – 30/10), šestkami (23/16 – 10/5), brejky (16-4) i doskoky (43-31) a USK si tak hýčkal jen převahu zpod koše (22-40).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Další z těžkých utkání v osmi dnech. Je to strašlivě těžké a myslím, že se to i na výkonu projevilo. Do utkání jsme vstoupili velice koncentrovaně a v obraně jsme do puntíku plnili to, co jsme chtěli. Díky tomu jsme si vybudovali náskok a od toho se vyvíjelo celé utkání a jeho průběh. Nebudu říkat, že jsme si ho slušně pohlídali, to vůbec ne. Ale je pravda, že jsme po celou dobu byli dostatečně vpředu a dokázali jsme reagovat na jakékoli snahy USK. Byly tam chvilky, kdy třeba Adam Číž z důvodu faulů i únavy odešel ze hřiště, a měli jsme problém s organizací hry, ale nakonec jsme se se vším vypořádali a o tom svědčí i výsledek, za který jsme velmi rádi, a potvrdili jsme tím skvělé třetí místo.“

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Začali jsme přesně tak, jak jsme chtěli. Na začátku jsme trefili těžké střely a chytli jsme se. První čtvrtina se nám povedla, poté přišlo trošku povolení, kdy se chytil Ondřej Sehnal, ale naštěstí jsme nedopustili žádné drama.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Na začátku zápasu naše obrana byla velmi špatná. Tlak na míč byl špatný a na doskoku byl Kolín skvělý. Měl více útoků v první čtvrtině. Ve druhé čtvrtině jsme se zlepšili, byli jsme lepší v obraně. Měli jsme dobrou střelbu za dva i tři body, ale na konci jsme byli unavení. Hráli jsme těžký zápas proti Brnu.“

Domagoj Proleta (power forward USK Praha): „Na začátku zápasu jsme hráli špatně. Kolín měl plno útočných doskoků. Musíme lépe bránit, to se musí zlepšit.“

• dravé mládí

Absence USK: guard Švec, křídlo Dáňa (start obou nejistý)

První vzájemný zápas v sezoně: 76-84

V dohrávce 17. ligového kola jde o víc, než jen o souboj třetího se čtvrtým, dokonce ještě o víc, než o souboj o průběžnou bronzovou pozici v tabulce. Kolínští Medvědi si totiž stále dobře pamatují, jak byli v prvním vzájemném utkání na Folimance od oslabených domácích Sov přetlačeni fyzickou silou a doslova uběháni. A vyvarovat se repríze takového průběhu, byť s už kompletnějším soupeřem, bude pro ně alfou a omegou, pokud opět budou rotovat v minimální sestavě šesti až sedmi mužů.

Domácí vědí, že porážka by je opět vrátila na čtvrtou pozici za USK, naopak výhra jim udrží třetí post a soupeře už by navíc zarovnala na bilanci nyní pátého Brna, což jsou dostatečné ingredience k dramatické podívané s mezním úsilím na obou stranách.

Kolín, který uspěl už 6krát ze 7 posledních utkání, drží fantastickou šňůru 13 utkání s dvojciferným počtem trojek, jež jsou hlavním pohonem jeho výkonů a ofenzivní síly. A právě tuhle zbraň bude chtít USK, který padl už dvakrát z posledních tří utkání, eliminovat. Svou agresivní celoplošnou obranou zřejmě donutí domácí o něco rozšířit rotaci, aby zejména opěrní Medvědi Skinner, Číž a Wallace nedopláceli v závěru utkání na nedostatek energie. To pak snižuje medvědí aktivitu na doskoku i v obraně a právě o to Pražanům půjde.

Utkání nabídne i duel dvou špičkových dirigentů NBL Číže s Ondřejem Sehnalem, kteří se v této sezoně už stali MVP měsíce. Kdo z nich bude lepším lídrem, ten nakloní misky vah pro svůj tým. Zásadní také bude, jak se hostující Proleta a spol vyrovnají s kvalitní a zkušenou podkošovou vozbou domácích.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Všichni jsme si vědomi důležitosti tohoto utkání v boji o třetí místo v tabulce. Chceme potvrdit naši současnou formu, ale čeká nás těžké utkání s týmem, který praktikuje velmi agresivní obranu, a právě s tou se musíme vypořádat. Zároveň nesmíme spoléhat jen na naši útočnou potenci a v obraně zastavit Sehnala s Proletou.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Čeká nás čtvrtý zápas v posledních osmi dnech ovšem doufám, že to na nás nebude nijak znát. Nadále totiž hrajeme o třetí místo, a přestože štěstí nestálo doma proti Brnu v koncovce na naší straně, musíme se teď maximálně koncentrovat na další utkání. Kolín hraje zvláště doma v posledních dnech ve velké pohodě, klíčem k úspěchu bude rozhodně naše obrana a dodržování herního plánu do detailu! Musíme eliminovat kolínské střelce Wallace s Novotným, dát si pozor na playmakera Číže a hrát fyzicky proti podkošovému triu Skinner, Machač, Jelínek.“