7.0
#6
3.0

Drama pro Brno rozhodl Kirves

Jako by symbolicky se odvíjel start duelu dvou celků sdílejících dnovou bilanci ligy. Uběhlo už téměř 6 a půl minuty, když tabule v kolínském stánku ukazovala fotbalové skore 3-0 a nový kouč domácích Medvědů Miroslav Sodoma věděl, že jej proti Brnu čeká těžká šichta.

To potvrdila už druhá čtvrtina, již jeho svěřenci i kvůli šesti ztrátám (za poločas 12) „profičeli“ 17-29, a v poločase tak zaostávali 29-39. Brňané se v tomto dějství prosazovali z trojek i z útočných doskoků, když nade všechny čněl autor 18 poločasových bodů Roby.

Pobyt v kabině však domácí přece jen vyburcoval a trojku po trojce se i díky ohluchnutí brněnského útoku protloukli na 45-45. Až do plusu se ale neprobili a útočná bída v úvodu čtvrté části znamenala 7:30 do konce nový propad až na -11 bodů. Tlačeni mohutnou podporou medvědích fanoušků se však domácí zejména třemi trojkami prostříleli půl minuty do konce až k vyrovnání na 74-74.

A pak došlo na závěrečné šachy. Po timeoutu Brna (rozhodlo se vyhazovat z vlastní půlky, ale jen v sedmi rotující Kolín nešel do presinku) si nejdřív až příliš snadno došel pro dvě úspěšné šestky Roby (74-76). Následoval kolínský timeout a šikovný signál s výhozem na trojkujícího Richardsona (77-76). Brno však mělo ještě jeden „time“ a po něm znovu najel Roby, tentokrát ale shodil pod koš na Kirvese, který 8 sekund do konce rozhodl o výhře mmcité1 77-78. Domácí Richardson se sice ještě dostal k nouzové dvojce, tu ale minul a stejně po útočném doskoku dopadl i Machač. Medvědi se pak už jen marně dožadovali odpískání faulu.

Vítěze (stále bez Heřmana), kteří zanechali GEOSAN v osamění na posledním místě, nejvíc táhli Roby (25+7f+, TH 10/9), Krakovič (14+8 doskoků) a Kirves (14), domácí pak Durham (20+8 doskoků a 8f+), Richardson (15, trojky 10/5) a Granič (13). Hosté byli lepší v bodech zpod koše (24-36) a ve ztrátách (21-12), Kolínu nepomohly ani výraznější trojky (12-6) a doskoky (48-36, v útoku 15-10, body z druhých šancí ale jen 12-10).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Nás tato prohra mrzí. Všichni vědí, že v úterý došlo v našem klubu ke změně trenéra. Nebylo lehké se připravit. Snažili jsme se s tím vypořádat a myslím, že jsme se s tím vypořádali docela dobře. Hráči chtěli hrát a chtěli ukázat, že hrát umějí. Pár dobrých věcí tam bylo, ale jak říkám, není to krasobruslení, počítá se konečný výsledek. Nebyli jsme schopni do poločasu zastavit Robyho. O poločase jsme si to znovu rozebrali a Roby dal ve druhém poločase sedm bodů, z toho čtyři z trestných hodů. Ukázalo se ale, že už bylo pozdě.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Dnes jsme chtěli moc vyhrát, což bylo asi v prvním poločase znát. Byli jsme asi trochu moc přemotivovaní. Ve druhém poločase jsme ukázali srdce, ale bohužel to nestačilo. Nezbývá než jít dál a pokusit se vyhrát další utkání.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Viděli jsme oboustranně dobrý basketbal. Dobrý přístup všech hráčů, dobré individuální výkony, spousta soubojů. Oba dva týmy věděly, o co se hraje, a daly do toho vše. Dnes jsme měli štěstí my. I přesto, že jsme vedli více než polovinu zápasu a v koncovce byli na plus šesti bodech, tak jsme zaspali v posledním útoku na cloně a Ben Richardson dal dobrou trojku. Pak už to bylo o štěstí. Myslím, že se vším respektem ke svým hráčům - my nebudeme vyhrávat utkání ve skupině A2 útokem. Jsme tým, který se musí prezentovat kvalitním obranou a rychlým protiútokem. Není to o tom, že nemáme dostatek talentu, ale některé pozice prostě nejsou tak silné individuality. Dnes jsme tady měli Robyho, který zahrál první poločas fantasticky, a dokonce i zaskočil za Smithsona na pozici rozehrávače a paradoxně jsme šli v těch chvílích do vedení. Sezona ještě nekončí, ale každá výhra zvenku je moc cenná. Toto vítězství musíme nyní potvrdit doma proti Hradci Králové. Na závěr děkuji Kolína za opravdu dobrý basket a domácím fanouškům za velmi dobrou atmosféru.“

Filip Novotný (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Na obou týmech byla na začátku vidět delší zápasová pauza. Naštěstí jsme se ve druhé čtvrtině dostali rychleji do tempa a do druhého poločasu šli s desetibodovým vedením. Kvůli našim chybám jsme se bohužel dostali do vyrovnané koncovky, ale tam jsme byli šťastnější.“

10 26 36 11 10 12 16 22 72 78

Absence Brna: power forward Heřman (koleno)

Vzájemná utkání této sezony: 82-73, 76-87

V duelu o odpoutání se ze dna tabulky se Medvědi poprvé představí pod vedením nového kouče Miroslava Sodomy, který je zároveň generálním manažerem klubu. Deset kol do konce nadstavby se oběma celkům zužuje prostor pro jakoukoli chybu, a proto eliminace ztrát, boj o každý volný míč a doskok i proměňování pozic zpod koše budou všechno důležité díly vítězné skládačky. Medvědi budou žádat třetí dvojciferný střelecký výkon od nového power forwarda Gilla, hosté budou chtít pravidelnější vyšší příspěvek od nedvávno pořízeného Estonce Kirvese.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Všichni víme, že za současné situace nás čeká velmi důležité utkání. Věřím, že náš tým předvede to nejlepší, co v něm je, a že se nám podaří Brnu oplatit porážku z minulého střetnutí.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Čeká nás těžká zkouška. Kolín doplnil kádr a v týdnu z klubu odešel trenér Beneš. Je tak otázkou, co vše nový trenér ze hry Kolína ponechá, a co pozmění. My se ale soustředíme především na naši hru. V týdnu jsme odehráli utkání v Prostějově, kterým jsme znovu získali herní rytmus. Klíčem k úspěchu bude především zamezit Kolínu v získávání jednoduchých bodů z protiútoku nebo ze hry jedna na jedna. Dále si musíme pohlídat doskok a vyhnout se hluchým pasážím. Pro oba týmy je už skupina A2 pomalu v módů play-off zápasů. Každá výhra posouvá k vyhnutí se baráži a zaroveň k přiblížení se do předkola play-off. O motivaci, myslím, není potřeba dlouze mluvit.“

Filip Novotný (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Bude to velmi důležité utkání a víme, že nás nečeká nic lehkého. Od minulého vzájemného zápasu přivedl Kolín dva nové cizince a také změnil trenéra. My se ale musíme soustředit hlavně na svůj výkon a hrát celou dobu bez zbytečných chyb.“