29.0

#6
7.0

Sokolí loupež už s Haladou

Královští sokoli (bez Pekárka) dokázali, že svou akceleraci ze závěru základní části myslí vážně. Už s novým křídlem Filipem Haladou v sestavě (9 bodů za 21 minut) měli v Brně lepší start, za pět minut vedli po dvou trojkách Tresače 5-15 a pět minut před poločasem byli po ztrátách domácích vpředu o dvacet (24-44), přičemž za první půli měli o 20 procent lepší střelbu z pole. Pak ale sami začali ztrácet a domácí (bez Heřmana) ještě v závěru druhé čtvrtiny stáhli na osm. V polovině třetího dějství snížili až na tři body, jenže hradecký trojkovod opět oddálil Sokoly na deset a v závěrčné desítce pustil Kingspan domácí nejblíž na 70-75 sedm minut před koncem.

Sklidil tak druhou výhru v řadě (82-98), díky níž spolu s NH odskočil na sdíleném devátém místě jedenáctému Kolínu už o dvě vítězství. Pod venkovní lup se dokonce triple doublem podepsal srbský rouzehrávač Peda Stamenkovič (11+10 doskoků a 10 asistencí)! Činili se ale i Lošonský (19+9 doskoků), Ondřej Peterka (18), Tresač (17, trojky 8/5) a Sedmák (14). Hosté byli lepší z trojek (11-14) a při poměru útočných doskoků 10-6 byli nesmírně efektivní z druhých šancí (8-14). Za domácí kontrovali Roby (21+7 doskoků, 9f+, TH 11/7), Stegbauer (13), Nehyba (13, trojky 5/4) a Krakovič (12). Tým mmcité1 už nasadil nového estonského křídelníka Kirvese, který odehrál 9 minut s pěti body.

Lubomír Peterka (trenér Kingspan Hradec Králové): „Jsem velmi rád, že jsme vyhráli. Čekali jsme těžké utkání, protože Brnu neodpovídá jeho postavení v tabulce. Hraje dobrá utkání. Dnes jsme ale měli dobrý úvod a v průběhu prvního poločasu jsme vedli o dvacet. Brno změnilo obranu na zónu, my jsme bohužel začali zmatkovat a jednoduchými ztrátami jsme domácím nabídli snížení. Tam jsem se trochu obával, protože Brňané byli pokropení živou vodou, ale ve druhém poločase jsme si to pohlídali. Měli jsme také výbornou střelbu za tři body - 53 procent, 14 trojek. Od začátku do konce jsme vedli a následně vyhráli, zaslouženě.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Mně se to samozřejmě hodnotí hůř. Hosté hráli s velkou přesností na útočné polovině. My jsme dnes nebránili dobře a všude jsme byli o krok později. A celkově poslední měsíc jsme neodehráli dobře. Máme problém na rozehrávce, hodně předržujeme míč a z toho to pramení. V obraně jsme děti. Když člověk vidí, že do koše najíždí Tresač nebo Barač, tak to jsou chlapi a my odpadáme. To stejné bylo dnes na pozici čtyři, kde nás Lošonský ničil v dolním postavení, ve hře jeden na jednoho. Hradec je tak zkušené družstvo, že si utkání pohlídal. Teď nás čeká 12 utkání a musíme zabrat, protože se chceme vyhnout baráži.“

Filip Halada (nové křídlo Kingspan Hradec Králové): „Jsem velmi rád za vítězství. V týmu jsem necelý týden, takže se ještě seznamuju s různými akcemi, ale těší mě, jak jsme dnes vypadali na palubovce. Hlavně na útočné polovině, kde jsme měli vysoké procento trojek. Padalo nám to a na oblouku jsme nebezpeční. V obraně jsme měli trochu problémy, když Brno postavilo zónu. Měli jsme spoustu ztrát. Pak jsem se ale hlavně útokem dokázali vrátit. Měli jsme i dostatečně rozloženou bodovou zátěž, hráli jsme týmově a rotoval míč, což se mi líbilo. Hlavně jsem rád za vítězství. Pro mě je to první vítězství s Hradcem Králové a doufám, že tak budeme pokračovat. Teď nás čeká skupina A2, kde bude každé vítězství důležité.“

Davell Roby (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Dnešní začátek byl velmi emotivní, kdy jsme vzdali čest památce Kobeho Bryanta, který výrazně ovlivnil každého, kdo hraje basketbal. Hradec na nás nastoupil tvrdě, dával střely, i když mu už docházel čas. Dokázal si udělat pozice a proměnit trojky. Musíme na sobě zapracovat a příště hrát lépe.“

První vzájemné utkání sezony: 76-78

Hradec po propuštění amerického křídla Ridgewaye na začátku ledna dál ladí svůj kádr na útok na play-off a na zranění kotníku křídelníka Davida Pekárka, který je nejspíš do konce sezony mimo hru, reagoval posílením o jiné křídlo Filipa Haladu, který se musel vyvázat ze smlouvy v Handlové. Zatím ale není doplněný na soupisce, jeho zapojení do zápasu je tak otázkou.

Brno po pěti porážkách bude chtít zabrat, protože už prakticky jde o zápas, který bude míchat kartami v konečném účtování po nadstavbě. Podle předpokladů opět vyrovnaný duel musí ale zvládnout až do koncovky. To však Sokoli nebudou chtít připustit. Po příchodu srbského křídla Barače zvedli svou obranu, posila se navíc naposledy s NH ukázala i jako všestranný skórer (23 bodů) a bude zajímavé sledovat, zda se své produkci dokáže přiblížit.

Martin Vaněk (asistent mmcité1 Basket Brno): „Hradec prošel od našeho posledního měření sil hráčskou obměnou, stejně tomu ale je i na naší straně. Soupeř má zkušený tým, který se prezentuje útočným stylem hry. Pokud chceme v zápase uspět, musíme předvést týmovou obranu a hrát rychle do útoku.“

Zdeněk Nehyba (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Už potřebujeme vyhrát. Vrátil se, snad už plnohodnotně, pivot Jakub Jokl, který nám dost pomůže. Doufám, že omezíme hloupé ztráty a s podporou fanoušků dotáhneme utkání do vítězného konce.“