7.0

#6
4.0

Čtvrtá radost pro NH

Nová huť využila v Brně podkošového oslabení domácích (bez Jokla s Heřmanem) a v koncovce vyrvala soupeři vítězství v poměru 83-85. Jde o teprve čtvrtý úspěch Ostravy v této sezoně, Brňané zůstávají na třech. Hostům 9 body, pěti doskoky a šesti získanými fauly poprvé pomohl nový americký křídelník Jacob Calloway.

Velmi vyrovnaný duel se hosté pokusili utrhnout v úvodu druhé půle Newkirkem taženým odskokem na 13 bodů. Krakovič, Novotný a Roby ale domácí rychle vrátili a začínalo se od začátku. Domácí ještě 4:10 do konce vedli 77-71, ale poté se hosté produkcí Petra Bohačíka i šestkami probili k obratu na 79-84. Farský s Krakovičem ještě v poslední minutě snížili na bod, aby Newkirk jednou šestkou zvýšil na 83-85 a závěrečná trojka Brňana Farského už cíl nenašla.

Mladý křídelník sesbíral 17 bodů a 7 získaných faulů, ještě lepší byl z domácích Krakovič (22+9 doskoků) a 13 bodů přidal Novotný. Za NH válel ligový top skórer Newkirk (23+8f+, TH 13/12) spolu s Petrem Bohačíkem (20+8 doskoků). Jejich tým méně ztrácel (15-8) a také lépe útočně doskakoval (8-10, body z druhých šancí 10-17). Hosté uspěli i přesto, že zahodili 14 z 34 šestek (Brno 19/18).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Po dlouhém čase nebudu soupeři gratulovat k vítězství. Dnešní zápas pro nás byl hodně důležitý. Věděli jsme, že se zde nebude hrát vůbec jednoduše. Viděli jsme několik zápasů, které Brno hrálo doma a vyhrálo. Začali jsme trochu vlažněji, pak jsme se do zápasu velice rychle dostali. Možná dvacet minut jsme hráli tak, jak jsme chtěli hrát – posílali jsme si míč, hráli jsme do protiútoků –, ale pak zase přišly naše tradiční části, kdy přestaneme hrát, vypustíme obranu, necháme dvě volné střely a soupeř se chytí. Dnes nás to málem stálo vítězství. Ve druhém poločase jsme udělali několik vážných obranných chyb, ale pak jsme byli naštěstí schopní se do zápasu vrátit. I statisticky si myslím, že je naše vítězství zasloužené.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Zase další koncovka, škoda. Myslím, že rozhodlo 17 bodů z druhých šancí soupeře. Měl deset útočných doskoků, a to i přesto, že jsme věděli, jak je na útočném doskoků dobrý Holsey nebo Petr Bohačík. Tam bych hledal jednu z příčin. Druhou příčinou je velmi špatná energie v prvním poločase, hlavně od rozehrávačů a menších křídel. Nehráli jsme tempo basket, příliš jsme chodili, bylo to moc ospalé. Ve druhém poločase jsme dali do hry Honzu Kozinu, který nás svojí energií vrátil. Máme teď problém, protože Bryan Smithson je po svém zranění takový všelijaký, nemá potřebnou energii v obraně, ani v útoku. A od rozehrávačů to v basketu vychází. Svoji hru jsme potom zjednodušili, dali jsme několik snadných košů, zapojili jsme zónu, soupeř se do ní párkrát netrefil a vrátili jsme se z třináctibodové ztráty do šestibodového vedení. Pak jsou bohužel zalamující věci jako trojka o desku od Petra Bohačíka, útočný doskok po trestných hodech – dokonce třikrát během utkání –, a když pak prohrajete o dva, musíte hledat chyby hlavně na vlastní straně. Pevně doufám a věřím, že se co nejdřív uzdravíme, protože když budeme zdraví, tak máme širší rotaci. Dnes museli někteří kluci hrát delší minutáž, než by bylo zdravé, a v závěru nám chyběly síly třeba k lepší exekuci střel.“

Radek Pumprla (křídlo NH Ostrava): „Já náš tým chválím za pouhých osm ztrát za celý zápas. To se nám většinou nestává. Klasicky mě zase mrzí náš výpadek, když jsme šli z plus třinácti na minus šest. Byla to škoda. V ten moment jsme byli nahoře a bohužel jsme si to pokazili a vyhráli v ušmudlané koncovce."

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Z naší strany asi rozhodl první poločas, kdy jsme k utkání přistoupili velmi laxně. Jak v obraně, tak v útoku vůbec nebyla energie. Dělali jsme spoustu laciných ztrát a dovolovali jsme soupeři skórování z druhých šancí po doskoku. Ve druhém poločase jsme to zlepšili, ale po tom, co jsme dostali jednoduché koše, nám chyběly síly ke zvrácení výsledku.“

10 27 37 2 19 6 8 26 20 100 85

Absence Brna: pivoti Heřman a Jokl, otazník visí nad startem power forwarda Stegbauera, pivota Krakoviče a rozehrávače Smithsona

První vzájemný zápas: 89-99

Těžko čitelný zápas, zejména při nejasné kádrové situaci Brna. V každém případě je jasné, že jeden z týmů v 19. kole zapíše čtvrtou výhru sezony. Nové huti se při podkošovém oslabení skýtá větší šance než obvykle, venku ale zatím uspěla jen v Kolíně, a proto se dá nejspíš čekat vyrovnaný průběh až do dramatické koncovky.

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Čeká nás veledůležité utkání proti Nové huti. Naše absence musí být pro nás všechny tou největší motivací, abychom se s nepříjemnou situací vypořádali. Ostrava hraje velmi dobrý basket a její bilance je stejná jako naše. Odehrála několik výborných zápasů, které jí sice výsledkově nevyšly, ale herně ano. Chceme uspět a našimi největšími zbraněmi tak musí být bojovnost, obrana a doskok.“

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): lZápas s Ostravou nebude vůbec jednoduchý. Máme teď několik zdravotních problémů, ale snažíme se připravit tak, aby neměly vliv na náš výkon. Ostrava poslední dobou podává dobré výkony, ale doufám, že podpora co nejvíce brněnských fanoušků nám pomůže k domácímu vítězství.“

Martin Nábělek (rozehrávač NH Ostrava): „Čeká nás velice důležité utkání v Brně, které postupně ukazuje svůj herní potenciál. V zápase si musíme udržet stoprocentní koncentraci s vysokou energií po celou dobu.“