12.0

#43
4.0

Roby a spol. dostihli Kolín

Dosud poslední Brno (stále bez Heřmana) tyto dny dál uzlí dění ve skupině A2 a po druhé výhře v řadě už dorovnalo jedenáctý Kolín. Jeho nejčerstvější obětí se pod Špilberkem stala Nová huť (86-59), jež se ve druhé půli zmohla jen na 23 bodů.

Zápas začala s ligovým top skórerem Newkirkem jen na lavičce a úvodem se proztrácela. Brňanům však salva čtyř trojek nepomohla k zásadnímu trháku a Newkirk po svém nástupu přitáhl hosty zpět. Přesto silný závěr úvodního dějství dostal k náskoku 23-16 Brno. Zejména Američané po 16 minutách ještě dotlačili NH k obratu na 34-36, jenže to už se domácí chystali trhat poločas (45-36) z útočných doskoků a dalších trojek, když je 13 body vedl poslední zápasy spíše tichý první playmaker Smithson.

Úvodních šest minut druhého poločasu pak rozhodlo definitivně. Hosté pětkrát ztratili, přestali se prosazovat z pole a domácí se využíváním chyb soupeře a produkcí Nehyby s Robym odpoutali na 63-44.

Vyrovnané pole brněnských střelců tvořili vedle právě Nehyby (15, trojky 9/5) s Robym (15) i Farský (15+9f+, TH 12/8), Smithson (13+7 asistencí) a Jokl (10). Za hosty příliš málo opovídali Newkirk (15), Calloway (12) a Holsey (10). Brno dominovalo trojkami (31/11 – 15/3), útočnými doskoky (16-5, body z nich 19-10) a také menším počtem ztrát (15-20).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Dnes jsme byli impotentní, možná dokonce invalidní. Co jsme předvedli, bylo zoufalství. Brno nás přehrálo ve všech činnostech. Hráli jsme hodně individualisticky, nepůjčili jsme si míč. V prvním poločase to možná ještě bylo jakž takž, ale pak to z naší strany sklouzlo k antibasketbalu. Každý to chtěl vzít na sebe, každý to chtěl zkusit. Chyběl nám doskok, kde máme pět útočných doskoků. To je katastrofální číslo. Zaměřme se na míče – deset asistencí, dvacet ztrát. Tohle, co jsem dnes předvedli, je impotence. Doufám, že se z toho rychle vzpamatujeme, máme teď tři týdny volna, protože co jsme předvedli, bylo skutečně tristní.“

Lubomír Růžička (trenér mmicté1 Basket Brno): „Na úvod chci poděkovat fanouškům, protože dnes jsme je slyšeli a byli cítit, za což jsme rádi. Na celém týmu bylo vidět, že po prohře doma s Hradcem před deseti dny musíme něco změnit. Hráli jsme bez energie. Teď už jsme se konečně uzdravili. Trénovali jsme v hojném počtu, což se nám v lednu nedařilo, a právě z tréninku to musí vycházet. Už v Hradci byla z našeho týmu vidět velká energie, dnes jsme to jen potvrdili, za což jsem rád. Vstup do skupiny A2 se nám vydařil, protože máme dvě vítězství. Jsem moc rád, jak se předvedl celý tým, ať už se jedná o hráče z lavičky nebo ty začínající. Výborný part odehrál Zdeněk Nehyba, který se hned v úvodu chytil trojkami. Ve třetí čtvrtině, když Ostrava skórovala, tak proměnil další dva koše a zvedl nás trojkami. Když docházelo ke střídání, střídali jsme do kvality, zatímco Ostrava tolik ne. To byla voda na náš mlýn a pak se hraje s jinou energií. Velmi mě těší našich 16 útočných doskoků, to je velký počin. A jsem rád i celkově za naši obranu, která byla dobrá. Kluci si zaslouží volno, bude reprezentační přestávka a my se musíme připravit na zbylých 10 zápasů. Nesmíme létat v oblacích, musíme být pokorní a hlavně zdraví, a pak to bude dobré.“

Dominik Lukáč (křídlo NH Ostrava): „Náš výkon byl už od počátku bez energie, bez koncentrace a neplnili jsme, co jsme měli. Určitě chci zmínit náš týmový výkon, který byl velmi špatný. Dvacet ztrát je příliš. V obraně jsme nebyli schopní zastavit rychlé protiútoky a Brno si s námi dělalo, co chtělo.“

Zurab Kereselidze (guard mmcité1 Basket Brno): „Vydařil se nám začátek, kdy jsme do zápasu vstoupili s velkou energií. A tu energii jsme udrželi až do poslední vteřiny, což mě těší. Nejdůležitější byla naše agresivní obrana, kdy jsme Ostravu donutili ke dvaceti ztrátám a inkasovali jsme jen 59 bodů. Takže jsme odvedli výborný výkon jak na obranné, tak na útočné polovině.“

5 27 32 3 10 5 20 18 20 46 59

Absence Brna: power forward Heřman (zranění)

Absence Ostravy: možná dále rozehrávač Newkirk (o jeho stavu nejsou informace)

Vzájemné zápasy této sezony NBL: 89-99 a 83-85

Brno se po šesti porážkách v řadě konečně dočkalo výhry, a to dokonce na palubovce soupeře v Hradci. To by mohlo poslední tým tabulky povzbudit i před domácím utkáním, které musí zvládnout, pokud se chce posouvat tabulkou mimo barážovou pozici. V utkání by mmcité1 mělo prokázat, proč má o deset bodů lepší obranu než Ostrava.

Nová huť po úseku se třemi výhrami ze čtyř utkání schytala stovku v Kolíně, navíc už dvakrát hrála bez Newkirka, jehož absence i pod Špilberkem by mohla být pro hosty velkým problémem.

Martin Vaněk (asistent mmcité1 Basket Brno): „V základní části jsme s Ostravou odehráli dvě vyrovnaná utkání, a totéž očekávám i v sobotu. Soupeř měl určitá zranění, my se ale musíme soustředit hlavně na svůj výkon. Chceme před domácími fanoušky urvat další vítězství.“

Jakub Krakovič (power forward mmcité1 Basket Brno): „Ostrava se opírá hlavně o americké duo Newkirk - Holsey. Klíčem k vítězství bude zastavení těchto hráčů a hlavně koncentrace na naši hru. Pokud nastoupíme se stejnou energií jako naposledy v Hradci, nemám strach o výsledek.“

Kammeon Holsey (power forward NH Ostrava): „Už dvakrát jsme Brno porazili, ale vždy to byly velmi těsné zápasy. Musíme hrát s nasazením po celý zápas a pak můžeme myslet na vítězství.“