14

#12
9.0

Fénix Kříž se vrátil 12 minutami

Pro mistra a zejména jednoho jeho hráče byla v domácím duelu s GBA jedna skutečnost ještě o poznání důležitější než očekávaná 43. ligová výhra v řadě a dokonce 220. domácí vítězství v NBL v nepřerušené sérii. Už po šesti a půl měsících od dubnového přetržení křížových vazů pravého kolena se dokázal do zápasového procesu vrátit reprezentační forward Martin Kříž, který 12 minutami proti bankéřům od Vajgaru potvrdil, že se umí znovuzrozovat v rekordních časech i z těch nejtěžších zdravotních průšvihů.

V utkání sice neskóroval, a týmu navíc chyběli i guardi Gibbs s Hardingem, ale i tak obhájce trofeje vysázel 116 bodů a bez potíží zvítězil 116-75. Rozhodl už první čtvrtinou, v níž se kombinací čtyř trojek a přehršle podkošových zakončení s využitím pěti ztrát hostů vyhoupl do trháku 32-11. Už v poločase (60-27) měl pak na kontě deset trojkových zásahů ze skromných 19 pokusů.

Po 40 minutách vykázal šest dvojciferných střelců, a to Riverse (16), Gaka (15+9 doskoků), Rosse (14+7 asistencí), Hrubana, Tůmu (po 14) a Váňu (13). Za Jihočechy odpovídali Dorn (20), Novotný (13), Welsch a Gregory (po 12). Domácí kralovali na doskoku (54-27, útočné 24-16, body z nich 27-17), zpod koše (50-36) i v trojkách (37/18 - 22/6), hosté byli lepší z brejků (15-27) a ve ztrátách (20-14).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Jako každý zápas jsme se snažili dobře začít a jet po správných kolejích. A to bez ohledu na soupeře, protože všechny respektujeme. Je třeba hrát naplno každý zápas. Musíme prokazovat naší kvalitu a potvrzovat roli favorita. A to se dnes povedlo. Teď  máme před sebou výzvy znovu do týmu zapracovat Jakuba Tůmu a Martina Kříže. Martin je duše a srdce týmu a nemohli jsme se dočkat, až ho budeme mít zpátky. Díky dobrému týmovému duchu se ale jistě do hry začlení rychle. Jakub dnes dal nějaké střely, což po tom, čím si v minulých dnech musel projít, mu dodalo určitě pozitivní energii. Spoluhráči také poznali, že je zpět. Máme v týmu dobrou chemii, spoluhráči se podporují. A když někdo předvede něco speciálního, jako když Petr Benda dnes zasmečoval, tak si to náramně užijí.“

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio banka J. Hradec):
”Nymburk odvedl skvělou práci hlavně při střelbě z dálky. Vypracoval si hodně otevřených střel z rohu. Nakonec měli skoro padesátiprocentní úspěšnost z trojek. Pro náš tým je to velká lekce, že je třeba se zlepšit a lépe roh hřiště bránit. Dnes viděli, že před sebou máme ještě hodně práce. Byl to pro nás ale velmi dobrý test. Další velký rozdíl byl v doskocích. Prohráli jsme je o 30 doskoků, což také ukazuje, že na tom musíme hodně pracovat. Jsem rád, že jsme si mohli zahrát proti soupeři, který nás dělá lepšími. Oproti zápasu s Pardubicemi byl velký rozdíl hlavně v doskoku. Nebránili jsme špatně, ale pak jsme dali Nymburku další střely. To nás stálo zápas.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): ”Dneska jsem byl lehce nervózní. Přeci jen uplynula od mého posledního utkání dlouhá doba a zranění nebylo vůbec příjemné. Jsem rád, že jsem dneska zasáhl do hry a dokázal jsem si, že to jde. Teď musím ještě přehrát hlavu, abych do každé akce šel naplno. Věřím, že to bude lepší a lepší. Pravda, dneska jsem nedal ani bod, moc jsem nestřílel. To je asi pochopitelné. Člověk má určité obavy a potřebuje si na hřišti trochu navyknout. Pro mě není důležité, jestli jsem dal body, nebo nedal, já jsem byl rád, že jsem se dostal na dvanáct minut na hřiště. Mezi střídáními jsem využíval rotoped, abych udržel koleno zahřáté a myslím si, že to svůj účel splnilo.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): ”Zápas se hrál podle našich not. Vždy chceme hned na úvod vytvořit bodový náskok a rozložit pak minuty, aby si vytěžovanější hráči z Ligy mistrů více odpočinuli. Bylo příjemné, že jsem mohl já a Martin Kříž odehrát větší porci minut a dostat se do zápasového tempa. Všichni v týmu jsme rádi, že je Martin zpátky na hřišti. Všichni jsme si to užívali s ním a myslím, že i on měl velkou radost, že mohl zasáhnout do zápasu. I pro mě to byl výborný zápas, protože jsem po dlouhé době viděl jeden koš a ne dva (Jakub měl kvůli nemoci rozdvojené vidění, což se díky aktuální léčbě zlepšilo - pozn.). Musím říct, že se mi střílelo o dost lépe. Doufám, že mi střelecká fazona ještě nějakou dobu vydrží. Dneska to byl opravdu zvláštní zápas. Petr Benda zasmečoval! Když šel střídat, říkal, že to byl za poslední tři roky první dunk v zápase. Měl z toho strašnou radost a vybouchli jsme i my všichni na lavičce. Opravdu jsme si to užili. Mně přijde, že Petr je čím dál tím mladší, že jde proti času. Je pravda, že se docela rozskákal i na tréninku, ovšem je to i naší zásluhou, protože ho dobře motivujeme.“

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Utkání proti Nymburku se nám po výhře nad Pardubicemi hrálo lépe, než kdybychom v minulém kole prohráli. První výhra v sezoně nám určitě zvedla sebevědomí. Do prvního poločasu, který v podstatě rozhodl o celém utkání, jsme ale přišli až s příliš velkým respektem. Zdálo se mi, že domácí proměnili snad osmdesát procent volných střel, které měli k dispozici. To byl jeden rozdíl. K tomu se přidalo velké množství druhých šancí po útočném doskoku. V tomto statistickém údaji jsme prohráli obrovským rozdílem.“

• nový pivot Quinn

Mistr má v tomto týdnu volno v Lize mistrů, a proto v rámci NBL pohostí nováčka od Vajgaru, možná už s navrátilcem po zranění Martinem Křížem. GBA v sobotu spadl veliký kámen ze srdce díky první výhře v sezoně na desátý pokus (doma s Pardubicemi), jenže teď tým čeká ten vůbec nejtěžší soupeř.

Pro bankéře bude úspěchem každá vyrovnaná minuta utkání. Je jisté, že právě proti Nymburku se bude chtít vytáhnout aktuální top skórer NBL Torin Dorn, který také bude hlavním terčem domácí obrany. GBA už ale není jen Dorn, neboť po posílení jsou znát i nový pivot Quinn a rozehrávače Strawberry a zapomenout nejde ani na čerstvou trojkovou formu aktuálně třetího střelce týmu Stegbauera.

Jihočeši v posledních utkáních o něco zvedli doskok, ale stále zásadně zápolí s úspěšností střelby včetně šestek a v posledních třech zápasech také se ztrátami. Disponují i nejslabší obranou soutěže, což proti nejlepšímu útoku není ta nej vyhlídka.

Nymburk vyhrál všech 17 vzájemných zápasů s Jindřichovým Hradcem, přičemž nejmenší rozdíl ve skóre byl 13 bodů. Úřadující šampion nyní drží šňůru 42 ligových výher v řadě a doma je to už 219 utkání!

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno), guard Harding (poraněné rameno z tréninku)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Pro nás je každý zápas důležitý, bez ohledu na to, jestli hrajeme Ligu mistrů, s USK o čelo tabulky nebo s posledním. Jindřichův Hradec ukázal proti Pardubicím, že nikoho nelze podceňovat. Má mladý tým, který se bude chtít ukázat. My se opět soustředíme především na svou hru.“

Filip Kábrt (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”GBA se do NBL dostalo po právu, ale měl jsem od ní větší očekávání. Zatím má jen tu poslední výhru nad Pardubicemi, která byla docela překvapivá. Ale co jsem se díval, tak si Jihočeši zasloužili vyhrát. Mají hodně mladých hráčů a budou se snažit hrát hodně agresivně a hodně běhat. Mají to hodně postavené na výchově mladých zahraničních hráčů, které chtějí dostat někam do Evropy nebo Ameriky. To je jejich cíl, kterému dávají přednost před týmovými výsledky. Ale to neznamená, že se nebudou snažit vyhrát a že nám to dají zadarmo. Rozhodně je nesmíme podcenit.“

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Nymburk je velmi úspěšný tým se špičkovými trenéry a hráči. V kádru soupeře najdeme vynikající české hráče, a to například Vojtěcha Hrubana, Lukáše Palyzu nebo Luboše Kováře. Se dvěma zahraničními hráči Nymburka jsem velmi úzce spolupracoval. Několik let jsem trénoval Demetre Riverse. Demetre je zároveň bývalý spoluhráč z univerzity našeho rozehrávače Jordana Strawberryho. A Gorjak Gak byl součástí skupiny, kterou jsem trénoval toto léto. V Nymburce chceme ze sebe vydat maximum a také musíme pokračovat ve stavění vítězných návyků. Ke každému držení míče musíme přistupovat odvážně a hlavně musíme hrát týmově. Vítáme možnost změřit síly s tímto skvělým soupeřem.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž o tiskárnu dodanou firmou Flamy Pardubice.