8.0

#7
10.0

Mistr sfoukl SLUNETU rychle

Už ve střední čtyřminutovce první čtvrtiny udeřil mistr doma na oslabenou SLUNETU hromovou silou a z 8-7 tu odskočil na 26-10, čímž především z rukou svých perimetrových mužů rozhodl o celém následném dění. Pak už jen bez potíží směřoval k jednoznačné výhře 101-74.

Nymburk (nadále bez Kříže a Gibbse) dvojciferně sytili Harding (21), Ross (17+7 asistencí) a Gak (13+8 doskoků). Za z pole 38procentní hosty (bez Davida, Faita, Maděry) se stejně prosadili Pecka (19+10 doskoků), Svejcar (18, trojky 9/4) a Autrey (13+7 asistencí). Domácí dominovali zpod koše (50-26) a lepší byli i na doskoku (43-33, útočné 11-11, body z nich 14-4).

Polabané natáhli šňůru domácích výher v NBL už na 218 a bez rozdílu prostředí přidali 38. ligový úspěch v řadě.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme zápas, jak jsme chtěli. V obraně jsme jim nedovolili nic snadného. Ve druhé půli jsme ale v nasazení polevili a ve třetí čtvrtině jsme jim dovolili víc než za celý první poločas. Asi nás ukolébal vysoký rozdíl v poločase. Ale to se nám nesmí v dalších zápasech stávat. Filip Kábrt vypadá dobře v tréninku a větší šanci si zasloužil. Chtěli jsme vidět, jak bude vypadat v zápase. když si to mladí hráči zaslouží, tak jim rád dám šanci získávat zkušenosti v takových zápasech. A bránit Lamba Autreyho je pro něj dobrá zkušenost. Měl za úkol ho přibrzdit.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Měli jsme sice úzkou rotaci, ale všichni hráči základní pětky jsem měl k dispozici, proto bych se na toto nevymlouval. S Nymburkem je těžké hrát i plné sestavě. Po 17 minutách jsme měli na kontě pouze 17 bodů. My se v této sezoně potýkáme s nízkou úspěšností střelby, a když se k tomu přidá obrana, jakou se prezentuje Nymburk, je jasné, proč jsme měli v prvním poločase tak málo bodů. Ve druhém poločase jsme se zlepšili a ukazujeme, že umíme hrát basket i s takovým týmem, jako je Nymburk. S druhým poločasem jsem spokojen. Důležité bylo, že jsme nesvěsili hlavy a šli do něj s novou energií. Třetí čtvrtinu jsme i vyhráli. Celkově jsme prohráli o 27 bodů a to je na zápas v Nymburce docela dobrý výsledek.“

Filip Kábrt (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Když jsem se ráno dozvěděl, že půjdu do základu, tak jsem byl dost překvapený. Ale jsem za to rád, že mi dal tu důvěru. Je to pro mě dobrá zkušenost bránit takového hráče, jako je Lamb Autrey. Přeci jen už tu má v lize hodně odehráno a patří k nejlepším hráčům. Jsem rád, že mi trenér dal důvěru ho bránit. Vždy je co zlepšovat, mohl jsem ho presovat ještě více, ale celkově jsme asi i spokojený s tím, jak jsem bránil a jak bránil tým. Teď to máme nabité, ve čtvrtek návrat z Turecka, včera zápas první ligy, dnes ústí, zítra zas cesta do Řecka. Já to zažívám poprvé a je to fyzicky i psychicky náročné, ale musíme to zvládnout. I proto bylo naším cílem dnes vstoupit do zápasu co nejaktivněji, abychom brzy odskočili a nemuseli se s nimi tahat celý zápas. Ve druhé půli už se ta únava projevila, ale pak jsme ve čtvrté čtvrtině zas zapnuli a dopadlo to jasným vítězstvím.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Vizuálně nás bylo osm, člověk se rozcvičí jinak, než když nás je dvanáct. Myslím, že kromě prvního poločasu jsme se utkání zhostili docela dobře. První poločas nedopadl podle našich představ, Nymburk si udělal pohodlný náskok. Nymburk je velmi kvalitní tým, a když zaberou na sto procent, a někdy stačí i osmdesát, je to těžké. Mají dvanáct velmi kvalitních hráčů a jim stačí si v naší lize udělat takový polštářek dvacet, třicet bodů a pak už to doplácají. Ve druhém poločase jsme se rozhýbali a myslím si, že jsme hráli dobrý basket. Já jsem na náš tým na jednu stranu hrdý, že jsme to nevzdali. Pro nás je to výborná zkušenost.“

• zkušený kádr

Uprostřed úseku sezony se třemi duely během šesti dnů se nachází Nymburk, který po čtvrtečním večerním návratu z Istanbulu musí přeřadit na domácí ligový zápas s Ústím, aby hned v neděli vystartoval směr Soluň.

S Pandami doma ovšem nebude chtít přerušit už 51 utkání a 20 let trvající neporazitelnost s tímto soupeřem. Mistr bude cílit i na natažení ligové série výher (aktuálně 37) a také šňůru domácích úspěchů v NBL (aktuálně 11 let a 217 utkání).

Oba týmy laborují s absencemi. Nymburk tu svou na rozehře už zalepil novým rozehrávačem Rossem, Ústí po čerstvém zranění z palubovky GBA křídelníka Maděry (křížové vazy kolena) muselo (zatím na zkoušku) povolat do zbraně 196 vysokého Američana Brandona Alstona, který naposledy působil v rumunské nejvyšší soutěži s průměrem 12,9 bodu na utkání. Jeho start proti Nymburku je však nejistý.

Absence Nymburka: power forward Kříž (rekonvalescence po zranění kolena), rozehrávač Gibbs (zranění kolena), Tůma (zdravotní potíže)

Absence Ústí: křídlo Maděra (utržený křížový vaz kolena)

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”Utkáním v Nymburce pokračujeme v sérii venkovních utkaní. Poslední dvě klání na půdě GBA a Prievidzy nám vyšla jak výsledkově, tak herně. Pokusíme se na tyto zápasy navázat i u favorita z Nymburka.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): ”Další zápas s Nymburkem a musím použít obvyklé klišé - jedeme tam s tím, odehrát dobré utkání.“

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Ústí je nevyzpytatelný soupeř a dobře si pamatujeme, že nás v minulé sezoně dokázalo u nich doma trápit. Musíme si na něj dát pozor a rozhodnout co nejdříve, abychom mohli rozložit síly.“

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): ”Ústí vypadá jako solidní tým a bude to pro nás další prověrka. Musíme do zápasu vstoupit koncentrovaně jako do každého jiného zápasu. Pro nás je každé utkání důležité a musíme se soustředit vždy na ten nejbližší a až poté můžeme myslet na Ligu mistrů. Lamb Autrey je určitě hráč, na kterého se budeme muset zaměřit a snažit se ho dostat co nejvíce od míče. Ale mají tam další hráče, které si musíme pohlídat, jako jsou Ladislav Pecka a Spencer Svejcar.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o tiskárnu dodanou firmou Flamy Pardubice.