4.0
#98
3.0

Mistr v polabském derby až v koncovce!

Až v poslední půlminutě dobyl oslabený mistr vítězství v Kolíně, a to mu ještě musel zásadně pomoct veterán Benda, který podle původních informací neměl nastoupit. Nymburk zvítězil 86-91, když mu zásadně chyběli reprezentant Kříž a nový první dirigent Gibbs.

Kompletní Medvědi se třemi trojkami hned v úvodu utrhli do vedení 14-2. Pak ale začal úřadovat hvězdný guard Nymburka Harding, který 16 z 22 bodů týmu v první čtvrtině vrátil hosty zpět do zápasu.

Od té doby se v Kolíně strhla ohromná bitva, jež vrcholila v poslední čtvrtině. Šest minut do konce Kolín vedl 73-67, aby poté reprezentační kapitán Hruban s využitím medvědích ztrát sám otočil na 73-74 a následně s Hardingem získal hostům klíčové vedení 76-82. Domácí křídelník Novotný ještě půl minuty do konce trojkou z útočného doskoku snížil na 86-88, ale Hruban vzápětí dvěma klíčovými šestkami dal mistrovi klid do posledních sekund.

K vítězství hostů nejvíc přispěli Harding (24), Hruban (23, TH 11/10) a Benda (13+8 doskoků), za domácí se činili Číž (26, trojky 11/5), Novotný (15), Lošonský (12) a Mareš (11). Nymburk si nejvíc pomohl body zpod koše (26-40), navíc i méně ztrácel (13-8), a Medvědům tak nepomohl ani výrazně lepší počet trojkových tref (14-6).

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Byl to docela zajímavý zápas, příjemný sledovat, zejména pro fanoušky. Prvních 40 minut sezony oba týmy předváděly, co umí v obraně i útoku. První půlku zápasu jsme se za domácími honili, nechali jsme je v útoku hrát, co chtěli, a v jednu chvíli bylo pro nás těžké je bránit, měli dobré střely, hráli dobře v útoku. Na konci zápasu jsme taky měli nějaké dobré momenty a to nám zaručilo výhru. V lize nemůžeme nikoho podceňovat a zvlášť Kolín, který hrál minulou sezonu skvěle, evidentně hraje stejně i tento rok a bude to těžký protivník. Dnes v útoku střílel mnohem lépe než my, byli jsme pod naším průměrem, což nás trochu trápilo. Na druhou stranu hráči Kolína stříleli velmi dobře, některé ze střel byly opravdu těžké, některé otevřené, ale musíme jim poblahopřát ke skvělé basketbalové hře a těšíme se na další zápasy.”

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Bylo to drama. A především to byl pěkný zápas na začátek ligy. Fanoušci udělali krásnou atmosféru, takže z tohoto pohledu to bylo super. Dneska jsme nehráli úplně skvěle. Nedokázali jsme ten zápas ukončit. Udělali jsme spoustu chyb. Naše souhra v obraně je zatím taková hodně rezavá, ale myslím že se to zlepšuje. Kolín měl výborný den a dával těžké střely a tím se držel ve hře. Zapotili jsme se do poslední minuty i vteřiny. V minulých letech nám takové zápasy občas chyběly. Já měl v první polovině pár špatných rozhodnutí a špatně jsem řešil kolínskou obranu.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Zápas byl vyrovnaný a dle statistik jsme vedli dvacet šest minut, soupeř osm.  Rozhodující je, kdo se raduje z vítězství, a to byl tým Nymburka. Snažili jsme se vracet do hry, ale na Nymburk to již nestačilo. Určitě dobře, že jsme s ním odehráli vyrovnané utkání. Vyrovnali jsme se mu na útočném doskoku i ve ztrátách. Bohužel nevyvíjíme takový tlak po celé hrací ploše. Za hru jsem určitě rád, ale mrzí to. Kdy jindy než teď jsme mohli Nymburk porazit.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Náš cíl byl vyhrát, to se bohužel nepovedlo. Je to velká škoda, hodně nás to mrzí, protože jsme odehráli slušné utkání. Drželi jsme se až do konce, bohužel Nymburk byl schopný ukázat svoji sílu a koncovku zápasu uhrál. Nezbývá nám než se poučit a připravit se na další zápas.”

• expresní hra

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (čeká se na vyšetření poraněného kolena), power forwardi Benda (menší zranění) a Kříž (dokončuje rehabilitaci po květnové operaci kolena)

Pěkně zostra začnou bronzový a zlatý tým minulé sezony nový ročník. První vzájemný duel se odehraje před již netrpělivě čekajícím kolínským publikem. Tomu se po postupně se lepšících výsledcích v přípravě představí nyní již výhradně česko-slovenský tým Medvědů. V něm po odchodu Skinnera, Wallace, Torreborreho, Pekárka a Machače nenastalo mnoho příchodů. Tři však byly důležité, když celek posílili slovenský pivot Lošonský, z USK snajpr Mareš a na rozehrávce slovenský reprezentant Rožánek.

V Nymburce, který nyní povede úspěšný kouč slovinské reprezentace Sekulič, exity především pětice Dalton, Obasohan, Zimmerman, Prewitt, Šafarčík nahradily příchody křídelníka Váni, australského pivota Gaka, amerického forwarda Riverse a jeho krajana na rozehru Gibbse, který se ale v prvním kole nepředstaví, stejně jako veterán Benda a kolega zpod koše Kříž.

Kolín tak může líčit na zajímavý průběh utkání a možná historicky druhý triumf nad Nymburkem, neboť přípravné výsledky mistra se třemi porážkami s Bambergem, Chemnitzem a Krkou Novo Mesto či poslední těsná výhra nad Pardubicemi zatím nenaznačují příliš suverénní výkony. Nymburk nicméně má v zádech šňůru už 32 ligových výher v řadě a veden stále lepším guardem Hardingem o ni nebude chtít v pěkné rovině přijít.

Atrakce utkání: soutěž ve střelbě trestných hodů s cenami (elektrospotřebiči) věnovanými OC Futurum Kolín, soutěž o poukazy na pizzu zdarma, losování patronů mládežnických týmů z řad hráčů ligového týmu, kteří se pak budou jednou měsíčně aktivně účastnit tréninků ”svého” celku.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Všichni víme, že Nymburk je favoritem nejen tohoto utkání, ale celé soutěže. Naším cílem však není jen utkání odehrát, ale ukázat všem, že na domácí palubovce chceme stejně jako v loňské sezoně vítězit, uvidíme, jak se bude utkání vyvíjet, Nymburk se nedá porážet pravidelně, ale jednou za čas se může zrodit překvapení.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Začátek sezony je vždy důležitý. Nevíte, co přesně čekat od soupeře. Zvláště když hrajeme venku. Hrajeme proti týmu, který byl v minulé sezoně největším překvapením. Má stejného trenéra, pár změn bylo v kádru, ale jádro zůstalo stejné. Bude to určitě zajímavé utkání a musíme být na něj maximálně připraveni.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): ”Už bylo načase, aby sezona začala, a moc se na to těším. Tým Kolína se zase tolik nezměnil, podle soupisky možná ještě trochu posílil. Určitě se bude pohybovat na předních příčkách tabulky. Trenér zůstal, většina klíčových hráčů také a nebudou ustupovat od toho, co jim fungovalo a budou se držet střelby z dálky. Možná tam budou menší změny, mají navíc šikovného slovenského rozehrávače, takže si Adam Číž může odpočinout nebo se posunout na dvojku. Ale systém hry se nezmění. Jen mi je líto, že už se na hřišti nepotkám s Davidem Machačem, který je moje generace a spolu jsme v lize vyrůstali. Teď jsem se s ním viděl a říkal, že už to nemá zapotřebí. Čas letí a my nemládneme.“