10.0

#1
5.0

Pekárek s Křivánkem odmítli konec semifinále

Nabiti produkcí i energií svých pozdních posil Křivánka s Pekárkem, spolehli se kolínští Medvědi na kouzlo své středoškolské tělocvičny, po půl roce zaplněné hlukem několika desítek fanoušků, a vyhecovaným výkonem v defenzivě přetlačili Opavu 79-67. Snížením na 1-2 vybojovali druhé semifinálové vítězství svých dějin, hlavně však poprvé zdramatizovali aktuální sérii.

Domácí (v základu opět s Jelínkem a Pekárkem) v prvních 20 minutách i díky komfortu známého prostředí předvedli nejlepší poločas série (43-32), jehož překvapivým hrdinou se stal forward Křivánek, jenž na maximum využil šance po druhém faulu kolegy Pekárka už po osmi minutách. Za svých 12 minut do půle vysázel díky dvěma trojkám i odvážným atakům koše 11 bodů a předčil i 10bodového spoluhráče Skinnera.

Medvědi po zprvu nervózním startu, kdy potřebovali čtyři minuty na první zásah z pole, pomalu přebírali otěže díky obloukovým trefám, které do půle naopak citelně chyběly druhým nejúdernějším trojkařům ligy. Slezané (v základu už opět s Gniadkem) do obruče sesměrovali jediný pokus ze 13, což ostře kontrastovalo s bilancí domácích (16/6).

Ti sice stejně jako soupeř většinu první půle nezískávali druhé šance z útočných doskoků, ale důsledněji než v prvních dvou zápasech se snažili krýt podkošový prostoru, což bylo do půle téměř jediné zřídlo opavských bodů (24 ku 12 soupeře). Opava se navíc na rozdíl od domácích (14/13) nedostávala na trestnou linii (4/3), což si po některých tísněných průnicích hostů žádala celá lavička.

Slezané bez problémů přebírali po clonách Kolína Číže, díky staženému postavení v obraně totiž ústřední dirigent domácích neměl kudy využít výhody nad pivotem a rány z dálky se zprvu neujímaly.

První půli téměř nechybující domácí vyhráli první čtvrtku 18-10 (hosté tu byli z pole jen 26procentní). Opava pak ve druhé čtvrtině ještě zesílila tlak v obraně, snažila se domácí rozhodit i zónou, ale Číž šestou trojkou týmu trhal náskok už na 36-23. Až poté, z 11. pokusu týmu, proměnil v 18. minutě Šiřina z rohu první obloukovou trefu hostů. Ale i přes úderný úsek 7 k nule Slezané v půli ztráceli dvojciferně, když jejich lídrem byl s 10 body centr Petr Bohačík.

Úvod druhé půle pak nabídl už řádné emoce i obrovskou řež na doskoku. Hráči si vzájemně i ostřejší formou vysvětlovali spoustu zákroků a nebrali si servítky ani směrem k arbitrům, kteří nejednou jen stěží zachovávali kamenné tváře.

Po faulu ve cloně lídra hostů Šiřiny na lídra domácích Číže skončili oba hráči na zemi a výrokem nemálo rozčilený šéf Slezanů byl i přes teprve druhou osobní chybu preventivně stažen na lavičku už po čtyřech minutách třetí čtvrtky. V zápase jej kouč Czudek nejednou pároval i s druhým dirigentem Kouřilem a opakovaným nasazováním jej zkoušel výrazněji nastartovat, ale k více než 12 bodům a 3 asistencím za 27 minut při střelbě 14/5 to nevedlo, možná i kvůli podílu do třetího utkání upravené obrany Kolína.

Tomu se ve druhé půli rozjel dlouhonohý křídelník Pekárek, který se tlačil do koše a v obraně sázel velké bloky. Ty i další defenzivní akce postupně stále víc hecovaly domácí tým, který za stavu 52-37 už 15 minut do konce téměř lámal zápas.

Hostům pak ještě svitla naděje snížením na 62-55, když domácí začali vršit přihrávkové ztráty, a Šiřinu přišel znovu podpořit nenápadně efektivní Kouřil. Jenže vzápětí už osm minut do konce následoval čtvrtý faul pod košem důležitého Slezana Bohačíka, který tentokrát nenalezl podporu u podkošového kolegy Gniadka, jenž čtyřmi body nenavázal na svou erupci ze Zápasu 2.

Za už jen sedmibodového vedení Kolín stáhl tou dobou matného Číže, jenže to už se naplno rozehříval Pekárek, který dvěma dálkovými dvojkami odtáhl náskok opět na úroveň deseti bodů, a když pak jeho tým ustál včetně doskoku několik defenzivních pozic, Pekárkův a Torreborreho nájezdy už za vedení 73-57 pět minut do konce vyvolaly postupné stahování opavských opor.

Tahouny vítězů byli Pekárek (15+7 doskoků), Skinner (15), Číž (11+9 doskoků), Křivánek (11) a Petráš (10+7 doskoků), u z pole 35procentních hostů (bez Klečky) byli dvojciferní Šiřina (12), Kouřil (11+7 asistencí) a Bohačík (10+10 doskoků). Domácí soupeře předčili z trojek (31/9 - 37/5) i šestek (27/22 - 10/8 z faulů 17-22), Opavě patřily body zpod koše (26-40), ztráty (16-10) i útočné doskoky (8-12) a také měla o 19 střel víc z pole.

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): ”Dnes jsme přitvrdili hru. Od začátku série nemáme dobré procento střelby, ale s tím člověk nic neudělá. Řekli jsme, že naše jediná možnost je vyrovnat se silové hře, jakou Opava hraje. Doma jsme jednou tolik silnější tým než venku a věřili jsme si. Naštěstí to dobře dopadlo. Zítra musíme začít stejně, musíme chytit začátek, aby nám Opava rychle neujela, bránit stejně agresivně jako dnes a hlavně si pohlídat její útočný doskok, ze kterého dává velké množství bodů. Myslím, že jsme to dnes zastavili a slavili jsme úspěch.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Musíme to hodit za hlavu, nejlépe hned po zápase, přestat na to myslet a soustředit se na další utkání, které bude už zítra. My se budeme chtít odrazit z výkonů, které jsme předváděli doma, protože dnes to s těmi výkony nemělo nic společného. Nechali jsme Kolín rozehrát a proti tak zkušenému týmu je těžké stahovat 10bodové manko. Ve třetí čtvrtině jsme se přiblížili na 6 bodů, ale pak jsme obratem zase dostali nějaké zbytečné koše a Kolín si následné vítězství pohlídal. Naše obrana mu dala střelecké pozice, které soupeř v domácí hale proměňuje.”

Předchozí zápasy série: 61-86, 68-87

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forwardi Robenek a Zbránek (poraněný kotník z druhého utkání)

Zády ke zdi už stojí před třetím semifinálovým duelem na domácí půdě domácí Medvědi. A jestli si něco po historické sezoně svého klubu nepřejí, je to skončit sérii s Opavou 0-3 na utkání. K tomu se ale dnes od 17:45 (vysílá Studio Basketbal od 17:15) musí vzepřít na zadní a nedovolit Slezanům získat třetí snadnou výhru a tím i postup.

Opavští však naladili před play-off velkou formu, v prvních dvou utkáních ubránili Kolín pod 70 body a v útoku se dokázali prosazovat zpod koše i z trojek, když uměli chytře využívat, co jim obrana soupeře nabízela. V prvním utkání Opava uspěla z útočných doskoků a trojek, ve druhém z vymezeného území, kam se dostávali místy až příliš snadno, přičemž kalkulovali i s přibývajícími fauly protivníka.

V obraně pak v prvním duelu za nule zavřeli lídra Medvědů Číže, na nějž přitom nechtějí příliš vypomáhat od ostatních hráčů. Ve druhém utkání se rozehrávač sice dostal díky lepší první půli na 13 bodů, ale kromě veterána Jelínka (24) se už nikdo další v útoku výrazně nepřidal, a to musí tým, v sezoně sázející téměř 90 bodů na utkání, doma zásadně vylepšit, aby ještě sérii mohl zdramatizovat.

Dílčí výhodou pro něj může být, že Opavě bude ve třetím duelu chybět důležitý forward Zbránek, platný zejména v obraně a na doskoku.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Zápasy v Opavě se nám hrozivě nepovedly. Na domácí palubovce musíme být agresivnější jak v obraně, tak i v útoku, a především nesmíme dát opavským hráčům možnost sbírat útočné doskoky. Věřím, že hráči odevzdají maximum a že se ještě pokusíme sérii zvrátit.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Zajíždíme do Kolína s náskokem dvou vítězství z domácí palubovky. Víme, že poslední krok k postupu bývá těžký. Kolínská ofenzivní síla se projevila ve druhém utkání v Opavě a určitě bude pokračovat v Kolíně. Obrana a rychlý protiútok, to by mělo na domácí platit. Bude-li to stačit, uvidíme večer.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Jedeme do Kolína s respektem, ale s odhodláním sérii co nejrychleji ukončit. Týmy se navzájem dobře znají, těžko se něčím  překvapíme. Rozhodne aktuální forma a odhodlání všech hráčů, kteří do utkání nastoupí. Věřím, že tím odhodlanějším budeme my.”