10
17

BK Opava

Sokoli bez Barače a bez šance

Druhý zápas za necelých 24 hodin už byl pro zdravotně zdecimované Sokoly příliš. Bez křídla Barače a se zřejmě indisponovaným Haladou byli ve hře jen do stavu 16-12 po sedmi minutách. Nečekaný tahoun Slezanů Kvapil pak ale bodově vedl trhák z přelomu prvních dvou čtvrtin na 28-14. Hostům chyběla energie k útoku i obraně a domácí tak bez větších potíží dokormidlovali poločas k náskoku 44-25, k němuž si pomohli 6 trojkami, lepším doskokem i převahou zpod koše (24-14).

Druhá půle už na dění nezměnila vůbec nic a Opava tak dosáhla na snadné druhé vítězství v sérii (79-56), takže už v sobotu může na východě Čech slavit postup do semifinále.

Vítězové (bez Klečky), kteří jen na 9 minut využili prvního dlouhého Gniadka, měli tři dvojciferné střelce v Kvapilovi (15+7 doskoků), Šiřinovi (13+8 asistencí) a Jurečkovi (10). Za z pole jen 37procentní hosty korigovali Sedmák (13) a Lošonský (12). Slezanům patřily trojky (12-9) i body zpod koše (38-24) a také méně ztráceli (10-17).

Miroslav Kvapil (pivot BK Opava):
”Dnes to bylo jednodušší utkání, my jsme od začátku vedli a nepřipustili soupeře ke kontaktnímu skore. Chyběl jim Barač a to bylo znát jak v útoku, tak v obraně. Série ještě nekončí, zajíždíme do Hradce. Chceme vyhrát hned první utkání v sobotu.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Dnes jsme mohli zapojit do hry všechny hráče, protože soupeř byl po včerejšku nalomený. Určitě hrálo roli zranění  Barače a Halady. U našich hráčů mi ve druhé půli chyběl hlad po koši, přece jenom v play-off se musí hrát s větším nasazením. Prohráli jsme čtvrtou čtvrtinu a to není dobře. Petr Bohačík si přivodil zranění kotníku, doufám, že to nebude nic vážného.”

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): ”Dnes nám došly síly. Hrát dvě těžká utkání ve dvou dnech bylo na nás moc. Znatelně nám chyběl náš celosezónní tahoun Nemanja Barač. V sobotu hrajeme doma a pokusíme se Opavu potrápit. Musíme se vyvarovat dnešních chyb.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Opava byla jasně lepší. Nás decimují zranění, která při úzkém kádru jsou znatelná. V sobotu se pokusíme o zvrat, ale nevím, jak se podaří vyléčit zraněné. Respektujeme sílu Opavy, ale doma je doma.”

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forward Robenek

Po měsících pobytu ve skupině A2 podal na úvod čtvrtfinále Hradec až nečekaně výborný výkon a v závěru sahal po dramatu, což by se před utkáním nepředpokládalo. Osvědčil své efektivní zbraně, jako chytrou hru v útoku i obraně, kde se jejím mixováním snažil soupeře rozhodit. Navíc Opavě nedal ani 10 útočných doskoků, vyrovnané skore udržel ve ztrátách a zaostal jen o dvě trojky. Litovat může pouze v obraně málo přísné první čtvrtiny, kde domácí nechal rozlétnout až ke 32 bodům, mnohdy dosahovaným až příliš snadno.

Velkou otázkou však je, zda po méně než 24 hodinách dokáže tým minimálně zopakovat úterní kvalitu a dostat tak favorita ještě jednou pod tlak. A také si musí dát pozor na brzké fauly svých opor.

Opava měla většinu prvního zápasu pod kontrolou, ale zároveň musela být stále ve střehu. Potřebovala 14 trojek a hodně si musela pomoct i z šestek (dané 21 ku 12) a produkcí lavičky. Naopak při vychýlené trojkové mušce zůstal jen na 11 bodech ústřední režisér Šiřina. Tým si musí dávat pozor na ze zálohy útočně doskakující soupeře a také na jeho kontry, přicházející v každou možnou chvíli. Vzhledem k tomu, že oba celky odehrály první zápas na podobně širokou rotaci, mohl by hrát roli možná jen o něco starší hradecký kádr. V play-off to ale bude mít spíše zanedbatelnou hodnotu.

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Chceme se do toho opřít, zamezit soupeři dávat jednoduché koše a trojky. Klíčem ke druhému vítězství bude také dobrá regenerace.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): ”My jsme po úspěchu v Českém poháru zvedli hlavy, hrajeme uvolněně a daří se nám střelecky. Opava zůstává favoritem a potvrzuje, že patří do špičky v naší lize.”