21.0

#1
11.0

Opava rozsévala zkázu z útočných doskoků

Hermeticky od dobrých zakončení odřezávaný MVP sezony Adam Číž byl po své čtvrté ztrátě - poprvé i naposledy - stažen ze hry a kolínští Medvědi tím po 24 minutách svěsili svou bojovou zástavu. Jejich lídr a jeden z ligových top skórerů si odcházel sednout bez jediného bodu, s jen jednou asistencí a hosté tu ztráceli propastných 21 bodů (53-32). Očekávaný start semifinálové série se v už opět hlomozícím opavském stánku proměnil v jejich debakl (86-61) a před pondělním odpoledním Duelem 2 (15:15 na ČT Sport) budou mít co dělat, aby nedělní večerní sprchu vytěsnili z myslí. Naopak domácí Opava suverénním způsobem nakročila za svou další finálovou účastí.

V utkání ji při úvodní smršti nakopli i fanoušci, kteří podle všeho byli od semifinálového kola do hal v menším množství vpuštěni, a Slezany jako by jejich věrní pokropili živou vodou.

Domácí tým se v rozhodné první čtvrtině naplno vrhl na útočný doskok, kam chodil tradičně v několika mužích, a ač s tím hosté museli počítat, nedokázali tomu čelit. Opava za prvních 6 a půl minuty zužitkovala 5 ze 6 svých útočných doskoků a 13 body z nich založila vedení 19-4, jež tým vzápětí nastavil až na 22-4, a vzal tak Kolínu veškerý vítr z plachet.

Paradoxem je, že Medvědi měli za prvních 10 minut dokonce 7 útočných doskoků, ale využili jediný. Navíc minuli prvních 11 trojek a premiérový obloukový projektil tak proměnil až Jelínek po 16 minutách hry! Jeho tým třemi slepenými trojkami dočasně zastavil blížící se zkázu, ale stav 34-27 tři minuty před půlí pro něj byl jen posledním náznakem odporu.

Domácí totiž v posledních 90 sekundách zaúřadovali několikrát zpod koše a zázračná Křivánkova trefa z vlastní poloviny hřiště s poločasovým klaksonem na 41-30, jejíž platnost muselo potvrdit až video, byla jen malým zmírněním kolínského utrpení první půle.

Z pole jen 29procentní hosté tu zaostávali na body zpod koše 20-8 a z druhých šancí 15-5 (při útočných doskocích 9-10).

Kdo čekal, že po změně stran se Medvědi ještě vyhecují k dramatizaci, čekal marně. Opava k tomu hostům nedala v úvodních minutách třetí čtvrtiny nejmenší šanci, Kolínští tu vršili ztráty a stažení Číže poté prakticky ukončilo zápas.

Vítěze (bez Klečky) táhli Zbránek (17), Šiřina (14), Slavík (12) a Kouřil (10), z pole 31procentní hosty Petráš (13+8 doskoků), Jelínek (12) a Skinner (11). Domácím patřily trojky (40/11 - 35/5), navíc při poměru útočných doskoků 16-20 vládli z druhých šancí 25-10.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
”Začali jsme velmi dobře, konečně před diváky, které jsme dlouho postrádali. Měli jsme výborný vstup do první a třetí čtvrtiny, což rozhodlo o vítězi. Podařilo se nám pokrýt Adama Číže, což byl hlavní úkol do dnešního zápasu. Kolín od 25. minuty nasadil úsporný mód a šetřil své klíčové hráče na zítřejší utkání. My jsme také nasadili všechny hráče z lavičky, takže zítra zase od nuly v boji o druhé vítězství.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): ”Měli jsme vynikající vstup do lichých čtvrtin. Kolín se ve druhé čtvrtině dotáhl na sedmibodový rozdíl, ale to bylo z jeho strany vše. Naše základní pětka šla rychle do vedení a uklidnila celý tým. Je to však pouze první vítězství a k postupu jsou zapotřebí ještě dvě. Proto jdeme dál plně koncentrovaní.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”My jsme nezachytili drtivé nástupy domácích do první a třetí čtvrtiny. Od druhé poloviny třetí čtvrtiny se utkání již jen dohrávalo. Za necelých 24 hodin nastupujeme do druhého utkání a tak jsem chtěl v závěru pošetřit naše hlavní opory.”

Jakub Petráš (centr BC GEOSAN Kolín): ”Věděli jsme , že to bude v Opavě těžké a to se potvrdilo. Nevyšel nám vůbec vstup do utkání a to asi rozhodlo o vítězi. Nevzdáváme se a zítra to snad bude z naší strany o něčem jiném.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 82-72, 80-93,  68-85, 101-79

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forward Robenek (všichni zranění), power forward Petr Bohačík (problémy s kotníkem, start nejistý)

Dnes navečer (17:00 na TVCOM.cz) otevře brány jedna z nejočekávanějších semifinálových sérií Kooperativa NBL posledních sezon. Po dlouhodobé části druhá Opava vyzve v prvních dvou utkáních na domácí palubovce Kolín, který za ní zaostal jen o dvě výhry a během sezony vyhrál poměrně jednoznačně oba domácí zápasy. A stejně jako Slezané jednoznačně mluví o finále jako o svém cíli, na jehož naplnění má největší šanci za svých 14 sezon v lize. Pro Opavu je série na tři vítězství ještě s přídavným tlakem, neboť klub se hodlá pokusit o svou druhou účast v Lize mistrů a kvůli tomu potřebuje skončit na druhém místě.

Ve vzájemných zápasech letos platilo můj dům - můj hrad. V prvním duelu v Opavě domácí rozhodli až v závěru, když při dvakrát menším počtu trojek (7-13) měli o stupeň lepší doskok, dominovali zpod koše a jejich lídr Šiřina posadil do koše 32 bodů za plných 40 minut.

Kolín kontroval doma, kdy tažen 31 body Skinnera rozbil Opavu z trojek 19 ku 10, ale velké manko měl na útočném doskoku a opět zpod koše.

V nadstavbě byli Medvědi doma lepší jen o jednu trojku (13-12), ale podmanili si doskok včetně útočného a zápas vyhráli v segmentu úspěšnosti dvojek. Opava tu už měla Petra Bohačíka, ale její celková úspěšnost z pole 37 procent nemohla stačit.

Na závěr se v Opavě hrálo o konečné druhé místo a domácí zápas jasně ovládli mnohem intenzivnější hrou na obou polovinách hřiště. Slezané poprvé dali víc trojek (16-12), ale znovu byli zpět na útočném doskoku.

Právě doskok bude velkým klíčem k sérii. Kolín je v něm druhý, Opava třetí, přičemž oba celky tu získávají přes 40 míčů. Slezané jsou nejlepší na útočném doskoku (14), Kolín je s průměrem 13 třetí, když ve druhé části sezony se tu zlepšoval, přičemž největší hrozbou jsou Skinner s Petrášem. Opava si sice na závěr sezony pořídila z Ostravy největší doskakovací mašinu Petra Bohačíka, jeho start a tím i výrazné zapojení je však v ohrožení.

Série bude i velkým trojkařským soubojem. Obloukovými králi této sezony jsou zatím s průměrem 12,5 trefy na utkání Kolínští (Opava druhá s 11,3), přičemž oba celky mají úspěšnost nad 34 procent. Slezané se v poslední době z trojkoviště rozohnili, Medvědi po krátkém výpadku při návratu z karantény opět pálí jako o závod, proto bude zcela zásadní, kdo si z dlouhé vzdálenosti pomůže víc.

Ač se opticky zdá, že Opava dokáže bránit o poznání agresivněji než Kolín, oba celky mají po dlouhodobé části podobně výkonné obrany, ale také útoky (na úrovni 87 bodů).

Zatímco Opava bude v kritických situacích spoléhat především na reprezentačního rozehrávače Šiřinu, v případě Kolína jsou téměř na vlas stejnými bodovými úderníky (s průměrem 18 bodů) MVP sezony Číž a power forward Skinner. V závěru sezony oba celky zaznamenaly i zajímavá posílení. V případě Opavy to vedle Bohačíka byl i rozehrávač Kouřil, na kolínské straně je nyní důležitým střelcem a nájezdníkem dlouhoruký křídelník Pekárek, zapůjčený z Olomoucka.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Vybojovali jsme si výhodu začátku na domácí půdě. Samozřejmě chceme této výhody využít. Nebude to jednoduché. Kolín hraje v této sezoně uvolněný, výborný basketbal. Tahouny týmu jsou celou letošní ligu Číž a Skinner.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Konečně je tady semifinále play-off. Přijde i pár diváků. Chceme dokázat, že jsme právem skončili po základní části a nadstavbě na druhém místě. Do Kolína by bylo dobré odcestovat s polštářem dvou vítězství. Víme, že to nebude jednoduché. Kolín přejel ve čtvrtfinále ambiciózní Pardubice a dokázal, že letos má výborně poskládaný tým a produkuje výborný basketbal.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Jsme si vědomi, že Opava je favoritem semifinálové série, my jsme se však celý týden připravovali a věřím, že do obou utkání na opavské palubovce vložíme velkou energii a dokážeme alespoň jednou uspět.”