7.0

#15
2.0

Demolice Sov v Polabí

O Schilba oslabený USK vydržel v Nymburce jen jednu čtvrtinu, když po 10 minutách dohrávky 10. kola A1 byl i přes pět ztrát pozadu jen 25-18. V úvodu druhého dějství se ale favorit zpod koše utrhl na 34-18 a pak už jen pádil k 62bodovému triumfu 116-54. Pražané tak vědí, že pokud ještě chtějí přeskočit Brno na čtvrté místo, musí ve čtvrtek ve svém posledním nadstavbovém duelu uspět v Opavě.

Domácí (bez Obasohana, Kříže) měli půltucet dvojciferných střelců, a to Hardinga (22, trojky 5/4), Zimmermana (18+11 doskoků), Daltona (16), Hrubana (12), Bendu (11+8 doskoků) a Prewitta (11+7 asistencí). Za z pole jen 36procentní hosty jen lehce korigovali Ondřej Sehnal (13), Proleta (11) a Štěrba (11+7 doskoků). Domácí, kteří měli o 22 střel víc, dominovali zpod koše (54-30), z brejků (28-10), v trojkách (16-5) i na doskoku (50-23, útočné 17-6, body z nich 20-6) a také mnohem méně ztráceli (10-22).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme dobře, převzali jsme kontrolu nad zápasem. Našli jsme způsob, jak hrát plynule. To je příběh zápasu. Není k tomu moc co říci. Když si hráči takto půjčují míč a proměňují se střely, tak je o vždy zábava. Pro nás je hlavní, že jsem zůstali zdraví a že ze zápasu můžeme mít dobrý pocit. Hráči odvedli dobrou práci. Snažili jsme se dostat Jerricka Hardinga zpět do pohody, proto jsme ho dnes využívali na více pozicích a hráli trochu více na něj, aby se cítil jako před zraněním. A on si vedl opravdu dobře.“

Rostislav Jirák (guard ERA Basketball Nymburk): „V zápase jsme byli podstatně energičtější. Před několika dny jsme na Folimance podali ospalý výkon, dělali jsme hloupé chyby, odstupovali jsme od hráčů a nechávali jsme je střílet. Soupeř se chytl, a proto utkání dopadlo tak, jak dopadlo. V dnešním zápase jsme od začátku hráli naplno, dobře jsme bránili, běhali jsme do rychlých protiútoků a hned na začátku jsme si vybudovali dvacetibodový náskok. V dnešním zápasy byli i hráči z lavičky dobře připravení. Dneska jsme vyrovnali letošní rekord v počtu asistencí. My se týmově snažíme hrát celou sezonu, ale dneska jsme i úspěšně proměňovali střelecké pokusy a tím nebylo tak těžké sbírat i asistence. Já osobně jsem hrozně rád, že jsem v posledních zápasech dostal hodně minut. Jsme rád, že jsem mohl ukázat, že na ligovou úroveň mám.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Náš předzápasový cíl bylo zapojit do rotace všech dvanáct hráčů, protože už za dva dny nás čeká velice důležitý zápas s Opavou o čtvrté místo v tabulce. Jenže to není důvod k prohře o šedesát bodů, o 27 doskoků. To pro mě nebyl profesionální přístup. Mladí hráči, kteří dnes hráli, musí do zápasu vložit více energie, více koncentrace, protože jinak nemohou hrát v zápasech play-off. Byla to pro ně šance hrát dobře v útoku, dobře v obraně bez nějakého tlaku na výhru v utkání. Ovšem musím znovu opakovat, neviděl z jejich strany žádnou velkou energii ani koncentraci. Vypadá to, že budeme musel play-off odehrál jen se sedmi hráči. Možná se hráči šetřili v hlavě na utkání v Opavě, ale to není omluva. Hrát proti Nymburku musí být pro mě jako trenéra i pro každého hráče motivací v každém okamžiku. Je to pro mě nepochopitelné, že všechny ostatní zápasy s Nymburkem byly dramatické a teď, když hrají všichni hráči je to mínus šedesát. To není normální. Minus pět před sedmi dny a dnes minus šedesát!“

Domagoj Proleta (power forward USK Praha): „Budu stručný. Dnes to od nás byla hanba, od prvního po posledního hráče týmu. Bylo to od nás opravdu ohavné a doufám, že se to nebude opakovat.“

Vzájemné zápasy v této sezoně: 72-88, 104-88, 85-80

Absence Nymburka: forward Kříž (koleno), zřejmě nadále rozehrávač Obasohan (po nemoci)

Karty před dohrávkou 10. kola skupiny A1 jsou rozdány jasně. Domácí, kteří ztratili až do konce sezony Martina Kříže, se momentálně soustředí především na to, aby před Final-8 Ligy mistrů už nepřišli o žádného dalšího hráče a rozloží síly na co nejvíce náhradníků. Totéž ale bude podle všeho praktikovat aktuálně pátý USK, který se koncentruje hlavně na čtvrteční (schůdnější) zápas v Opavě, kde by ještě v případě výhry mohl na poslední chvíli přeskočit čtvrté Brňany a získat tak výraznou výhodu pro vzájemné čtvrtfinále. V něm se hrají první dvě utkání na kurtu lépe postaveného celku, který tak může doma mohutně nakročit k postupu.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Určitě budeme dávat větší pozor na to, kdo hraje kolik minut. Prostor dostanou všichni hráči z lavičky. Není tajemství, že naše hlavní utkání se hraje ve čtvrtek. Tomu bude podřízený úterní zápas v Nymburce. Budeme se snažit rozehrát všechny, aby byli v rytmu.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „S Nymburkem hrajeme od finále Českého poháru vyrovnaná střetnutí. To platí aspoň na domácí palubovce, která nám očividně svědčí. Nachytat soupeře nepřipravené na jejich půdě je nesmírně těžké. My se o to zase budeme chtít pokusit. Zároveň se ale musíme soustředit na dlouhodobější misi, kterou je skončit základní část na čtvrtém místě. Budeme se snažit zapojit do rotace více hráčů a rozložit herní minuty.“