8.0

#8
4.0

Čtvrtá v řadě i bez snajpra

Odhodláni zlomit sérii neúspěchů, zaskočili Sokoli (i bez lídra Lošonského) v úvodu domácí Tury a po 25 minut si hýčkali vyrovnané skore. Za vedení 58-61 je ale postihla hluchá sekvence v útoku a Svitavy taženy pěti body Marka navázali šňůru 10-0. A i když se hosté při oboustranném trojkobití v úvodních minutách 4. dějství ještě drželi na minus deseti bodech, poslední tři minuty už patřily výhradně Turům.

Ti vyhráli druhou půli 53-35 a celý zápas 102-83, ačkoli jim chyběl top skórer Matěj Svoboda. Tým se ke čtrvté výhře v řadě probil přes palbu Marka (20+8 asistencí a 8 doskoků), Slezáka (17), O´Briena (16+12 doskoků), Puršla (16+8 doskoků), Crandalla (13+7 asistencí) a Jelínka (11). Za nyní už šestkát v řadě neúspěšné Sokoly úderničili Tresač (21), Pekárek (20+10 doskoků), Sedmák (19), Ondřej Peterka (10+6 asistencí a 6 doskoků) a Stamenkovič (9+12 asistencí, 6 doskoků). Tuři přestříleli soupeře v trojkách (11-9) i bodech zpod koše (50-38).

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Nakonec to skončilo nejvyšším rozdílem, který v utkání byl. My jsme se výrazně zlepšili, domácí nás asi podcenili a nakonec první poločas to byla taková bezstarostná jízda z obou stran. My jsme se dostali nahoru, dlouho jsme vedli, poločas byl vyrovnaný, tam jsme udělali pár chyb v obraně, kde jsme je mohli ubránit líp. Ale v tu chvíli jako by domácí nevěděli, co se s nimi děje. Mysleli si, že nás přeběhnou a bylo to jasné podcenění. Nicméně i do třetí čtvrtiny jsme nevstoupili špatně. V ní se to na konci zlomilo, když jsme nedali jednoduché koše, domácí nás tvrdě trestali a odskočili. Vyhráli čtvrtinu o 9 bodů, ale už bylo jasné, že v téhle rotaci, kdy nás bylo jenom 9, a navíc jsme měli problémy s fauly na pivotu, tak domácí přeberou otěže utkání. A přesto, že jsme se snažili v poslední čtvrtině korigovat, tak jsme na lepší výsledek neměli, a to mě mrzí. Ale předvedli jsme celkem slušný výkon.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme rádi za vítězství, ale od nás to vůbec nebyl dobrý výkon, hlavně na obranné polovině. Začali jsme výborně, potom jsme netrefili asi 4 otevřené střely a naopak Hradec nás na druhé straně trestal. Celý první poločas se nesl v duchu naší otřesné obrany. My jsme chtěli být stejně jako proti Olomoucku agresivní na pick-and-rollu, což se nám vůbec nedařilo, a Stamenkovič si z nás dělal trhací kalendář celý zápas. Ve druhém poločase jsme zejména v obraně výkon zlepšili, dali jsme pár bodů z protiútoků a utkání dovedli do vítězného konce. Ale jak jsem říkal, nebyl to dobrý výkon a tohle na Ústí určitě stačit nebude. My si to musíme rozebrat a v sobotu přijít s úplně jiným výkonem, nasazením a nastavením hlav, především v obraně.“

Rostislav Jirák (rozehrávač Kingspan Hradec Králové): „Já hodnotím náš výkon velmi kladně, protože nám chybí dva hráči a přijeli jsme jen v devíti. Domácí nás určitě hodně podcenili. My jsme se celý zápas drželi a vlastně prohra o 20 bodů neodpovídá našemu výkonu. My jsme zlepšili výkon v obraně, komunikaci, nasazení a celý zápas jsme se drželi do 5 bodů. Na konci jsme prostřídali hráče a dopadlo to, jak dopadlo.“

Sean O’Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy ): „My jsme začali zápas, kdy jsme nedali několik střel a měli hloupé ztráty v prvním poločase. A hosté dělali dobrou práci, obrátili to a dali nějaké těžké střely. V druhém poločase jsme odvedli lepší práci. Víc jsme si vážili míče, líp hráli proti zónové obraně, dali otevřené střely a celkově jsme líp bránili. A v poslední čtvrtině jsme začali hrát naši hru. Musíme ale odvádět lepší práci. Nemůžeme odehrát tři čtvrtiny tímto způsobem.“

14 25 39 28 9 13 15 20 91 83

Absence Hradce: power forward Lošonský (poraněná holeň a lýtkový sval), rozehrávač Kantůrek (poraněný palec u nohy)

Pro Svitavy je u duelu s dosud bezvítězným Hradcem vykřičník. V přípravě se totiž před ním musely sklonit, a proto budou ve středu obzvlášť obezřetné. V kapse mají však všechny trumfy – nastoupí doma, soupeři chybí nejúdernější hráč a v zádech mají navíc sérii už tří výher i stále kvalitnější výkony opor.

Z týmu Sokolů si domácí budou muset hlídat nyní už jen pětičlennou osu, od které bude hrozit hlavní a prakticky jediné nebzepečí.

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Hradec zatím čeká na první výhru, my bychom naopak rádi prodloužili naši vítěznou sérii. Abychom uspěli, musíme se prezentovat naší hrou, založenou na rychlém přechodu do útoku. V obraně si musíme dát pozor především na zahraniční hráče hradeckého týmu.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Hradec sice v této sezoně nevyhrál, ale v přípravě nám ukázal, že nás dokáže porazit. My k utkání musíme přistoupit zodpovědně, soustředit se na náš výkon a nepřizpůsobovat se soupeři. Pokud se nám to povede, tak věřím, že náš tým dosáhne v zápase vítězství.“