10

#12
11.0

Bleskoválka Škrance a nového otce

Na první pohled byl klíčovou personou rozhodné sekvence předehry 5. kola playmaker hostů Viktor Půlpán, který při svém prvním ligovém vítězství v roli otce zasíťoval při úvodním trháku na 3-17 9 bodů a 2 asistence a domácímu Hradci, který v tomto šestiminutovém úseku spáchal 6 ztrát, tak zasadil šach mat téměř sám.

Ne tak rychle! Přece byl na kurtu ještě jeden chlapík, který si vzal k srdci slova kouče i staršinů z pardubického týmu o nutné pomoci zbytku perimetru, a v prvních 13 bodech měl prsty 2 body, 2 zisky, 2 asistencemi a jedním obranným doskokem zakládajícím na úspěšný brejk. David Škranc byl při bleskovém startu hostů hodně cítit v rychlém protiútoku, a když jeho tým vysunul náskok už v první čtvrtině až na 16 bodů, dál nebyo co řešit.

Beksa i bez zraněného power forwarda Slaniny náskok na hranici 20 bodů udržovala až do konce a po vítězství 68-89 zaknihovala třetí ligový úspěch sezony, při němž se jako nejvíc ztrácející celek ligy omezila na pouhých 10 chyb, přičemž v rozhodné první čtvrtině neměla ani jednu a za poločas zapsala pouhé 2. Nadále bezvítězní domácí, kterým citelně chyběl power forward a nejproduktivnější hráč Lošonský, ztratili 18 míčů, zaostali na útočném doskoku (8-18, body z druhých šancí 10-19), v bodech zpod koše (34-46) i v trojkách (6-8) a měli o 21 střel méně.

Jejich šiky vedli Sedmák (20+8F+) se Stamenkovičem (14+8 asistencí), v dresu Beksy řádili Pavlovič (18, vše během 11 minut první půle), Vyoral (16+6 doskoků, 6F+ a 6 asistencí na 1 ztrátu), Kohout (15+11 doskoků), Švrdlík (15) a Půlpán (13).

18 23 41 3 23 11 10 16 19 112 89

Absence Pardubic: power forward Slanina (zranění, start nejistý)

Zahájí pardubická Beksa ústup z vedoucí pozice v počtu ztrát? Anebo se budou poprvé v sezoně radovat hradečtí Sokoli? To už v pátek večer (18:00) zodpoví předehrávka 5. kola Kooperativa NBL, jež v Hradci Králové nabídne východočeské derby, v němž budou oba týmy nesmírně bažit po vítězství.

Hosté by při své kvalitě tyto zápasy měli umět zvládat, jenže domácí už také potřebují zabrat, aby neopakovali smutný příběh ze startu minulé sezony, kterou si nejvíc pokazili právě v první polovině základní části. Jejich šestičlenná osa údernějších hráčů je však i přes letní posílení týmu zatím poměrně úzká, což dokládá v útoku spíš skromnějších 75 bodů na utkání. Horší však pro Sokoly je, že i jejich 94bodová obrana stále spíš navazuje na minulou sezonu. Z druhé strany viděno, střety s Opavou, Olomouckem, Ústím či letos mnohem produktivnějším USK nebyly z defenzivního pohledu nijak snadné. Kingspan nicméně určitě musí zvednout i doskok a trojkovou úspěšnost.

Beksa zkusí navázat na úspěšné zápasy s Brnem a Ostravou a především se bude soustředit na maximální limitaci nevynucených chyb, neboť aktuální průměr 18,5 ztráty je nejhorší v lize. Tým naopak v pozitivním ohledu vede pořadí útočných doskoků s obřím průměrem 17. Pokud to ale v útoku nedoprovodí i lepší péčí o míč, větším využíváním druhých šancí a získáváním trestných hodů a vyšší úspěšností dvojek i trojek, nebude dosud 75bodový útok zvedat vůbec snadno.

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Náš soupeř ještě nemá ani jednu výhru a doma ji určitě bude chtít urvat. Spoléhá se na zahraniční hráče Sedmáka, Stamenkoviče, Lošonského a Tresače, z českých hráčů k nim lze přiřadit stálici Ondřeje Peterku a mladé Heinzla s Pekárkem. Tým hodně těží ze spolupráce mezi Stamenkovičem a Sedmákem, kdy hrozí jak zpod koše, tak zpoza tříbodového oblouku. Pokud jde o nás, potřebujeme odčinit nepovedený výkon z utkání proti Olomoucku, kdy se nám toho po pravdě moc nepovedlo. Důležité bude především eliminovat ztráty míče, v tomto ukazateli bohužel „vládneme“ lize. Týden přípravy nám umožnil dobře potrénovat a všichni věříme, že se vrátíme ke stylu, který chceme předvádět, nehledě na soupeře, který proti nám stojí.“