19.0

#32
5.0

Vyoralova smutná premiéra

Byla na něj upřena největší pozornost. Soupeře i diváků v nymburském hledišti. Vše ještě znásobil fakt, že mu domácí klub před utkáním oficiálně poděkoval za celkem čtyři sezony služeb. Jenže pak rozehrávač, který zůstane už navždy spolupodepsán pod šestým místem národního týmu na světovém šampionátu 2019, jako by z přemíry očekávání – vlastních i okolí – zakopl už na startu své soutěžní premiéry v pardubickém dresu. A pak znovu. A znovu...

Dvě úvodní přihrávkové ztráty vystřídala další v nájezdu, po čtyřech minutách přišla další pokažená příhra a vzápětí ještě jedna, když jeden těžký pas střídal ještě složitější. Pátou ztrátu po necelých pěti minutách reprezentant doprovodil pohledem ke stropu haly a několika peprnými slovy, jimiž si chybu ostře vyčetl. Byla to v tu chvíli už sedmá ztráta týmu. Ale tohle všechno na tom stejně nebylo to nejdůležitější.

Podstatnější bylo, že nový pardubický kouč Scalabroni, který jej už v minulosti vedl sezonu na pražském USK, ho ani po oné páté chybě nevystřídal. A hned na začátku obnovené spolupráce mu tak ukázal: „Máš moji důvěru. A chci na tobě stavět.“ Tomáše Vyorala tak zkušený americký kormidelník vystřídal až po 6 minutách, kdy se jeho svěřenec protlačil už i k nějakým zakončením. Co v tu chvíli překvapilo, bylo skore, ukazující jen 9bodové vedení mistra (14-5).

Přesto právě tady, po už osmi ztrátách hostů, se zrodil klíčový rozdíl utkání. Domácí se pak vyšplhali až k trháku 27-11, ale nepadaly jim trojky (do půle 14/2), kombinace až do koše v řadě případů i vinou nesehranosti selhávaly a z 13 útočných doskoků vytěžil tým za prvních 20 minut jen 10 bodů. Bekse se tak díky útočným doskokům, vynuceným šestkám i solidní obranné práci podařilo uhrát ještě přijatelný stav 38-26. Přijatelný i proto, že reprezentační duo dirigentů Vyoral – Plůpán, které do poločasu odehrálo přes 15 minut, mělo na kontě 8 ze 14 ztrát týmu a pouhé 3 body díky Vyoralově trojce s klaksonem útoku.

Pardubice se pak ještě po většinu třetí čtvrtiny držely na manku jen těsně nad 10 body, ale na přelomu třetí a čtvrté části už favorit při dalších a dalších triviálních ztrátách hostů odskočil až za hranu 20 bodů a tam už skončily i poslední mikroskopické naděje Beksy.

Mistr v utkání s šesti účastníky světového šampionátu zvítězil 88-52, když z jeho nových tváří se nejvýrazněji ukazoval s míčem často operující rozehrávač Booker, autor 10 bodů, 3 asistencí, 3 zisků a 3 doskoků. Stejných 10 bodů stihl Jaromír Bohačík a ještě lepší byli s 16 body i bez trefené trojky Hruban, se 13 body druhá nová posila, power forward Dalton, a s 12 body a 7 doskoky další nový nový muž Hankins. Jediným dvojciferou hostů byl s 10 body Švrdlík, Vyoral ke 4 bodům přibalil za 30 minut i 10 ztrát a palbu 11/1.

Domácím nepadaly trojky (27/4 – 27/7), zato dominovali na doskoku (54-36, v útoku 28-15, body z druhých šancí 26-12), v produkci z brejků (15-2) a také zpod koše (48-16). Beksa navíc při velkém tlaku soupeře v celém prostoru hřiště ztratila 24 míčů!

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Bylo tam z naší strany hodně energie a vůle, ale zatím chyběla větší kvalita. Zatím ale jdeme krok po kroku. Stále zapracováváme nové hráče a pracujeme na souhře. Je před námi ještě mnoho zápasů, blíží se Liga mistrů, a tak věřím, že za dva týdny už to z naší strany bude lepší.“

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Nějakých 25 minut to bylo celkem vyrovnané utkání. Neustále jsem se drželi na dostřel 12 bodů. Ale neměli jsme dostatek kvality na to, abychom udělali zápas zajímavější. Udělali jsme hodně chyb, ztratili jsme mnoho míčů a také jsme měli problém na doskoku. Nymburk nás celý zápas hodně tlačil, hrál na nás agresivně a získával většinu míčů, které byly padesát na padesát. Musíme se z toho poučit do dalších zápasů.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Do zápasu jsme dali hodně energie, ale bohužel jsem ji nesměrovali tím úplně správným směrem, hlavně v útoku. Byli jsme docela mimo tempo a nepamatuju, kdy jsme za poločas v lize dali tak málo bodů. Pak jsme se trochu rozběhli a dali snadné koše. Zápas nám vyhrál doskok a tlak v obraně, kdy jsme dostali Pardubice pod tlak a soupeři pak ztráceli míče. Teď je pro nás cílem dostat se do útočného rytmu a hrát víc v pohodě a využívat naše signály, aby to nebylo tak o štěstí.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Nedokázali jsme se popasovat s nymburským tlakem v obraně, když jsme ztratili hodně balonů. Taky nás Nymburk přeskákal. Každý nerozhodný míč měli soupeři, nebojovali jsme. Do dalšího zápasu tyhle věci musíme změnit, jinak to budeme mít hodně těžké. Bylo hezké se vrátit do Nymburka. Byl jsem asi přemotivovaný, chtěl jsem, abychom odehráli vyrovnanější zápas, ale bohužel se to nepovedlo.“

13 18 31 12 2 23 19 20 26 52

Absence Pardubic: křídlo Michal Svojanovský (zranění)

S výhledem na vyrovnání vlastního rekordního počtu ligových výher v řadě (59 z let 2013-14) vtrhnou obhájci trofeje na domácí půdě do páteční předehrávky 1. kola proti Pardubicím. Tým v létě vyměnil všechny své cizince a přišlo celkem pět nových hráčů – američtí power forwardi Zach Hankins (výška 210) a Hayden Dalton (206) a celkem tři muži na rozehru - americký nováček mezi profesionály Deishuan Booker (191), člen chorvatského národního týmu Roko Rogič (187) a český mládežnický reprezentant Jakub Tůma (192).

Beksa vyexpedovala všechny americké hráče z minulé sezony a z cizinců si ponechala pouze chorvatského křídelníka Ozrena Pavloviče. Posily však přišly jen dvě, a to reprezentační dirigent Tomáš Vyoral (190) z Nymburka a po skončení působení v NCAA vcemistr Evropy kadetů z roku 2011 Prokop Slanina (204) pod koš.

Hlavní posilu však klub vzal na post trenéra, jímž bude zkušený Ken Scalabroni, jenž bude v čerstvých 63 letech doyenem trenérského pelotonu 28. sezony Kooperativa NBL. Do české ligy se vrací po pěti letech a letos v létě vedl mimo jiné i reprezentaci žen do 20 let na A-divizním ME v Klatovech.

Favoritem utkání je bez jakýchkoli pochyb Nymburk, který v přípravě i bez pěti českých reprezentantů až na jeden omyl s Gliwicemi vítězil a po návratu české elity do týmu na tradičním zahraničním soustředění už nelítostně drtil slovinskou konkurenci. Na ještě urychlenější hře je zatím znát omlazení kádru o zhruba tři roky, pravým prověřením nově složeného celku však budou až zápasy Ligy mistrů, jež odstartuje za necelé dva týdny.

Pardubičtí v přípravě, jež začala ještě bez kouče Scalabroniho, střídali lepší výsledky se slabšími, hodně je ovšem limitovala zranění a sehrávání při většinové nepřítomnosti Vyorala nebylo z nejsnadnějších. Jen se ovšem reprezentant zapojil, okamžitě těžil z euforie českého národního týmu a v prvním zápase v pardubickém dresu zasypal koš Dabrowy Gorniczy 25 body včetně pěti trojek. Je jasné, že i v Nymburce, kde v minulých dovu letech za Eugenem Lawrencem nedostal na evropské scéně očekávanou šanci, bude jeho motivace maximální.

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): „Je zajímavé, jak odlišným směrem se v Pardubicích vydali. Bylo to ale na místě, protože výsledky neodpovídaly jejich ambicím. Podepsali dobrého trenéra, sám pana Scalabroniho znám z USK. To byla dobrá volba. Znám i jeho asistenta Adama Konvalinku, který je taky výborný trenér a kluk. Na postu realizačního týmu tedy Pardubice posílily dobře, pak podepsaly i Tomáše Vyorala, což je vynikající hráč. Do Česka se vrátil Prokop Slanina, který podává dobré výkony, co jsem zatím slyšel. Myslím, že ta změna bude k jejich prospěchu a budou to nebezpečnější soupeři.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk, vstupující do 13. ligové sezony): „Jsem zatím nadšený. Zahraniční kluci plní vše, co se po nich chce. Vypadá to, že sami sobě chtějí něco dokázat a chtějí v Evropě prorazit. Makají na sobě i mimo trénink a to je hodně důležité. Bylo tu už pár hráčů, na kterých jsme viděli, že si přišli odtrénovat jen to svoje a o víc se moc nezajímali. Tito kluci se ale zajímají o dění v klubu, jak co funguje, a ptají se nás i na kulturu v Česku. Z pohledu basketu zatím působíme trochu jako neřízené rakety, běháme nahoru dolů, je hodně znát nárůst rychlosti oproti minulému roku. Teď jde o to občas to zklidnit a hrát s rozvahou. Ta rychlost ale určitě bude obdivuhodná.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Do sezony vstupujeme asi nejtěžším možným způsobem - proti Nymburku v Nymburce, ale všichni už se těšíme a nemůžeme se dočkat, až sezona začne. První zápas bude velkou prověrkou pro naši obranu, protože Nymburk je známý velkou ofenzivní silou na všech postech. Potřebujeme eliminovat zejména Bohačíka s Hrubanem. Co se týče zahraničních hráčů, s Rogičem přichází velká zkušenost, s američanem Bookerem především atletičnost a s podkošovými hráči Daltonem a Hankinsem variabilita a pohyblivost. Celkově bude třeba zastavit soupeřův rychlý protiútok a snažit se ho udržet i na doskoku. My se ale budeme soustředit hlavně na nás, nejedeme se koukat na to, jak hraje a co potřebuje Nymburk, chceme přijet a hrát náš styl hry. Nejen v pátek, ale v celé sezoně se budeme chtít opírat o kolektivní výkon podpořený všemi hráči, abychom mohli konkurovat těm nejsilnějším týmům.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Bude to pro nás velká zkouška, ale samozřejmě nejedeme do Nymburka prohrát. Budeme chtít hrát náš nejlepší basket. Pokud jde o Nymburk, nejde eliminovat úplně všechno v jeho hře, ale každopádně musíme velmi dobře bránit, protože pokud nepokryjeme jeho rychlý protiútok a střelbu trojek, které jsou schopni dát skoro všichni hráči, bude se nám hrát hrozně těžce. Takže je potřeba co nejlíp bránit a zároveň, pokud ubráníme, hrát náš protiútok, protože se musíme snažit dát co nejvíc lehkých košů.“

Atrakce zápasu: partner utkání společnost ERA připravila ceny do poločasové divácké soutěže.