2.0

#8
7.0

Nymburk semlel i Tury

Mistr (zatím bez nové posily Almeidy) v televizním duelu splnil úlohu favorita a po kontrolovaném průběhu zvítězil ve Svitavách 70-97, čímž vytvořil nový klubový rekord 60. ligovou výhrou v řadě.. Už v úvodu si velkým celoplošným tlakem na míč vynutil čtyři ztráty domácích a i díky útočným doskokům a brejkům vedl po 6 minutách 5-18. Když se však zdálo, že Tury zlomí hned v úvodu, domácí se přece jen zvedli, zahodili respekt a od stavu 25-42 se začali tlačit zpět do zápasu.

Po dravých průnicích Svobody a dvou trojkách i velkém bloku Jelínka (do půle autora všech jeho 13 bodů) na Bohačíka se dostali na poločasových 43-51, což byl pro ně v danou chvíli – i vzhledem ke 12 ztrátám a manku zpod koše 12-30 - skvělý dílčí stav, k němuž pomohla i výborná bilance šestek (19/15).

Po změně stran ale mistr brzy odskočil nad deset bodů, pro Svitavy bylo stále těžší odolávat jeho soustavnému tlaku a na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny jejich manko vzrostlo už nad 20 bodů.

Nymburk byl nejvíc sycen Jaromírem Bohačíkem (24 za 26 minut), Hankinsem (13+12 doskoků), Rogičem (11) a Pavlem Pumprlou (10). Domácí přetlačil body zpod koše (24-46), trojkami (7-10), body z brejků (8-20) i menším počtem ztrát (20-15) a při shodném počtu útočných doskoků (16-16) byl lepší z druhých šancí 18-25. Za z pole jen 31procentní domácí Matěj Svoboda zajistil 14 bodů, Crandall a Jelínek po 13 a O´Brien 10.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Nebyl to úplně kvalitní zápas, ale musím ocenit domácí a jejich trenéra, že hrají velmi dobrý týmový basketbal plný energie. Nakonec jsme dokázali zápas dovést k jasnému vítězství. A to se počítá.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Doplatili jsme na problém na doskoku a také na naše ztráty. S tím to pak proti Nymburku nemůže dopadnout dobře. Soupeř nás z toho potrestal 53 body, což je neuvěřitelně vysoké číslo. Naše slabina byla i proměňování volných střel a nájezdů. Teď se musíme zvednout a vyhrát s Ostravou.“

Pavel Pumprla (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Nebylo to zrovna pohledné utkání kvůli hodně nevynuceným chybám, ale my jsme byli ten klidnější tým a ztráty jsme víc trestali než domácí. Musíme se ale zlepšit, protože v Lize mistrů by nás to vytrestalo. Nevím, čím to, že zrovna teď jsme vytvořili rekord ligy v neporazitelnosti. Možná proto, že teď jsem tady já. To je samozřejmě nadsázka. Asi se teď dokážeme soustředit i na českou ligu. Dřív jsme jezdili zápasy jen odehrát a lepší soupeři to dokázali trestat. To ale neznamená, že tato série byla nějak jednoduchá. Bylo tam několik zápasů, co jsme vyhrávali poslední střelou nebo v prodloužení. Je to i o náhodě, že se při té sérii povedlo několik zápasů se štěstím vyhrát. Nic podstatného to ale pro nás není. To nejdůležitější, tedy Liga mistrů, nás teprve čeká.“

16 35 51 2 26 11 15 22 21 124 97

Favorizovaný mistr míří do Svitav k televiznímu duelu s výhledem na překonání vlastního klubového rekordu, a to už 60. ligovou výhrou v řadě. Především však před utkáním ohlásil další zahraniční posilu, a to 30letého reprezentanta Kapverdských ostrovů Ivana Alemeidu, který v posledních dvou sezonách patřil k nejvýraznějším postavám polské ligy. V dresu Wloclawku byl zvolen nejužitečnějším hráčem soutěže v roce 2018 a v uplynulém ročníku pak byl MVP finálové série. V Nymburce podepsal smlouvu do konce sezony a bude nosit dres s číslem 23.

Basketbalově vyrůstal na americké univerzitě Stonehill, hrající druhou divizi NCAA. Poté zamířil do Portugalska, kde odehrál dvě sezony a patřil mezi elitní hráče soutěže. V roce 2013 odešel do Francie, kde oblékal dresy Lille, Chorale de Roanne a prvoligového Choletu. Největší jméno si ale udělal v Polsku, kam přešel v roce 2017. Hned při svém debutu pomohl Wloclawku jako MVP získat polský Superpohár. V první sezoně s týmem oslavil i zisk ligového titulu a za své výkony byl zvolen MVP soutěže s průměry 17,3 bodu, 5,5 doskoku a 2,9 asistence. Minulou sezonu začal v estonském Kalevu Tallinn, se kterým hrál VTB ligu, kde měl průměry 16,6 bodu, 4,6 doskoku a dvě asistence. V únoru se ale vrátil do Wloclawku a opět s ním oslavil titul.

„Od začátku jsme měli v plánu přivést zkušenějšího hráče, skórera, který v případě potřeby je schopen vzít tíhu utkání na sebe, ale zároveň nebude sobecký a bude ochoten tvořit i pro své spoluhráče. Almeida to splňuje. Byl klíčovým mužem úspěchů Wloclawku. Je to skórer, ale má i dobrá čísla v asistencích a je typem hráče, který může hrát na pozicích 2, 3, ale i na rozehře,“ uvedl generální manažer Nymburka Rudolf Šimeček.

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitvy): „Po prohře v Děčíně jsme si jasně řekli, na čem je potřeba pracovat, a věřím, že v zápase s Nymburkem se posuneme v naší hře zase o kus dál. Všichni víme o síle soupeře, ale do zápasu půjdeme jako do každého jiného, a to s cílem zvítězit.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Utkání proti Nymburku je pro nás velká výzva a zároveň zatěžkávací zkouška z kategorie nejtěžších. Nymburk je výborně fungující klub evropského formátu. Tudíž o kvalitě na soupisce není třeba hovořit. Družstvo soupeře je postaveno z českých reprezentantů, kteří před nedávnem zaznamenali obrovský úspěch pro český basketbal, a z velmi kvalitních cizinců. My si tak musíme dát pozor opravdu na všechny hráče na palubovce. Nymburk omladil kádr a bude hrát dopředu ještě rychleji než v minulé sezoně. Zpomalení jejich smrtícího přechodu do protiútoku bude náš hlavní úkol. Jsme však odhodláni nechat na domácí palubovce vše a prát se před našimi fanoušky o co nejlepší výsledek.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Svitavy i přes porážku v prvním kole ukázaly, že mají dobrý tým. Udělaly jen malé změny na soupisce. Největší změnou je tak trenér, i když Lukáš Pivoda tam už pracoval jako asistent. S novým koučem ale vždy přichází alespoň malá změna filozofie. Co jsme mohli vidět, v přípravě Tuři prakticky neprohráli a v prvním kole prohráli až po prodloužení, takže budou určitě silným protivníkem a my do utkání musíme dát sto procent.“

Atrakce utkání: zápas vysílá od 17:45 ČT Sport, a to v rámci nového formátu a se spoustou vylepšení.