10.0

#8
8.0

14/11! 18minutová 3-kanonáda Turů!

Hradecký nováček poznal současnou vyšší ligu v NBL. Tuři soustředili všechen svůj hněv i odhodlání po vyřazení ze čtvrtfinále poháru právě do domácího duelu se Sokoly, podruhé za sebou vysázeli stovku a dokonce podruhé za sebou vykouzlili i 14 trojek! Už posedmé za osm zápasů z oblouku zapsali nejméně 10 tref a Kingspan to odnesl porážkou 102-77.

Už po necelých 4 minutách se 4 trojkami domácí vedli 16-3, po 5 minutách to bylo 20-5 a po 7 trojkách v první čtvrtině 35-22. Nováček neztrácel míče, ale tomuto tempu jednoduše nemohl stačit a za stavu 59-35 po 18 minutách už mu do obruče spadlo 11 trojek ze 14 pokusů domácích (78,6 procenta).  Po poločase 63-41 s 18 body Slezáka (trojky 5/4) a 13 O´Briena nebylo už vůbec co řešit. Svitavští vedli i na doskoku (23-12), měli výtečné dvojky (23/15) a do půle nepotřebovali házet jediný trestný hod (hosté 15/13).

Tury, kteří po 10. výhře z 12 zápasů udrželi sdílenou druhou bilanci ligy, sytili Slezák (21, trojky 8/5), O´Brien (19+7 doskoků), Svoboda (13), Marko (10+8 doskoků, 6 asistencí), Kovář a Aiken (po 10). Za hosty korigovali Lošonský (21, TH 11/8), Canda (16) a Sedmák (14+8 doskoků, 5 asistencí). Domácím patřily dvojky (43/27 – 49/21), trojky (26/14 – 21/6), doskoky (49-31), body zpod koše (46-32) i z brejků (22-13) a při remíze na útočných doskocích i body z nich (22-8).

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Svitavy podaly výborný výkon a potvrdily, že hrají v poslední době velmi dobře a doma jsou opravdu excelentní. I když jsme se na toto utkání chystali, tak se nám nepodařilo zachytit vstup a v podstatě během pár minut Svitavy rozhodly o osudu zápasu. I když se nám během některých částí, myslím dokonce na 12 bodů, podařilo manko stáhnout, tak domácí měli utkání jasně pod kontrolou a ve všech statistikách byli lepší. Fantastické procento za tři (73) v prvním poločase, které nakonec spadlo na stále skvělých 53 procent. Svitavy nás také brutálně přeskákaly, takže jednoznačně zápas byl v jejich režii.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Gratuluji svým hráčům, protože k zápasu přistoupili s charakterem, ukázali, že jsou výborným týmem, který drží pospolu. Já jsem poslední tři dny tým nepřipravoval, protože jsem byl v Londýně, a jsem rád, že trénuju takové profíky, kteří jsou schopni se s asistenty připravit na nebezpečného soupeře, kterým Hradec je, protože sice jeho bilance je nelichotivá, ale má velký útočný potenciál. Rozhodl náš vstup do utkání a myslím, že hlavně atleticismus, všude jsme byli o krok rychlejší. Naši pivoti byli pohyblivější a dobře jsme pohybovali míčem, tomu nasvědčuje i 28 asistencí. Samozřejmě do naší hry se vždy vloudí to, že „začneme hrát na parádu“ a pak to, že když máme vysoké procento za tři body, tak to někdy tlačíme na sílu. I když pak Hradec stáhl na rozdíl 12 bodů, tak bylo jasné, že po prostřídání půjdeme zase nahoru, protože základní pětka nebo sedmička hráčů jasně soupeře přečnívala. A zároveň bych chtěl poděkovat divákům za skvělou kulisu a jsem rád, že jsme jim udělali radost některými akcemi a pokořili stobodovou hranici.“

Ondřej Peterka (křídlo Kingspan Královští sokoli): „Svitavy začaly výborně, Pavel Slezák dal hned ze startu trojku o desku a pak ještě jednu a myslím, že svých 6 tisíc bodů v lize oslavil náramně. V poločase měli domácí 11 trojek a myslím, že dnes nás přejeli od začátku do konce a neměli jsme nárok. Doskok a návrat do obrany byl špatný. Máme teď těžký týden, tak se z toho musíme zvednout a zlepšit se.“

Sean O´Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Věděli jsme, že musíme začít s dobrým pohybem míče a to se nám dařilo. Dobře jsme si posouvali míč a Pája Slezák střílel s vysokým procentem. Hradec má velmi talentované hráče do útoku. Taky měli několik rozběhů do brejků, které jsme si museli pohlídat. A fungoval nám i rychlý protiútok.“

12 19 31 2 18 10 9 21 13 84 77

Svitavy počítají už 9 výher z 11 posledních zápasů, ale zároveň vstřebávají hořké vyřazení z poháru, kdy už v Děčíně začínali mít výhru na dohled, aby poté zcela vypadli z role. Doma proti nováčkovi však budou jasnými favoritovi, s touhou odčinit selhání na severu.

V týmu Hradce definitivně skončil hráčskou kariéru slovenský křídelník Pandula, který kvůli nemoci už od 24. listopadu nenastupoval, a naplno se nyní bude věnovat roli asistenta. Tým má po jeho problémech s ramenem zpět rozehrávače Stamenkoviče a po posílení o křídelníka Marquardta, který měl dobrou premiéru proti Ústí (13 bodů za 15 minut), může jít do zápasu s otevřeným hledím. I když v poslední době zlepšil doskok, stále jej láme k podlaze ohromné množství ztrát, jež si ve Svitavách nesmí dovolit. Jinak odjede s velkou náloží.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Sobotní východočeské derby proti královským Sokolům nabízí zajímavý souboj. Soupeř oproti poslednímu střetnutí výrazně obměnil svůj kádr. Na pozici ústředního rozehrávače angažoval Stamenkoviče, který v minulosti patřil k nejlepším rozehrávačům slovenské ligy. Přivedl na pozici power forwarda slovenského reprezentanta Lošonského, který je výborným obranářem a doskakovačem, zároveň je však nebezpečný i na útočné polovině. Navrátilcem do sestavy je Marquardt, který je velmi nebezpečným střelcem. Sokoli nejsou nováčkem podle soupisky, kde je řada velezkušených hráčů v čele s Petrem Sedmákem. My se musíme soustředit na náš výkon a úkoly, se kterými jdeme do zápasu. Aktivní hra na obou polovinách hřiště a vysoké tempo hry budou klíčem k úspěchu. Věřím, že s podporou našich skvělých fanoušků jsme schopni zápas úspěšně zvládnout. Domácí prostředí nám velí v zápase uspět.“

Pavel Slezák (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas proti Hradci Králové musíme odehrát v našem tempu a kvalitě, kterou jsme předváděli minulé týdny. Hrajeme doma a chceme uspět. Vyvarovat se musíme ztrátám, dále zodpovědně bránit a doskakovat. Těšíme se, že zase po čase odehrajeme domácí utkání a věříme, že bude hala Na Střelnici slušně zaplněná a požene nás za vítězstvím!“

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Svitavy jsou velmi kvalitní tým, který se za posledních pár let stal jedním z nejlepších v soutěži. Doma jsme s ním hráli vyrovnaně, ale utekla nám poslední čtvrtina. Má velmi kvalitní lavičku a dominuje na útočném doskoku. Doufám, že předvedeme atraktivní výkon a dáme Turům na jejich palubovce pořádně zabrat.“

Peter Sedmák (power forward Kingspan Královští sokoli): „Hrát se dá s každým a žádný zápas dopředu nevzdáváme. Nechceme dopadnout jako s Ústím, a tak to bude hodně o obraně. Začíná nám těžký týden se čtyřmi zápasy, tak ať začne co nejlépe.“