BK Opava
12

BK Opava

Nový playmaker na vše nestačil

Po 25 minut žily v Hradci Králové naděje domácích Sokolů (nadále bez Panduly) na další drama. Jenže pak odešel střídat nový srbský playmaker Stamenkovič, kterým se Východočeši pokusili Opavany (bez Šiřiny) zaskočit, a který vytlačil ze základu bosenského dirigenta Rikala. A s Rikalem a dalším rozehrávačem Andresem ve hře začal vyrovnaný duel domácím utíkat, a byť se Stamenkovič zanedlouho vrátil, oheň ztrát už se nedalo uhasit. Hosté se z 54-56 utrhli do konce třetí čtvrtiny na 57-67 a 3:30 před poslední sirénou vedli už 61-81. Zvítězili 64-89 (druhou půli vyhráli 24-48) a udrželi si vánoční klid na sedmé příčce s náskokem dvou výher na osmý USK.

Opavu tlačili za výhrou Kvapil (19), Jurečka (16), Bujnoch (14+7 doskoků), Klečka (13) a Kouřil (11+11 asistencí). Tým vládl v bodech zpod koše (30-46) i z trojek (6-11). Za domácí se zviditelnili Lošonský (22, 14 do půle), Canda (12+7 doskoků), Ondřej Peterka (11) i Stamenkovič, který nejenže zaznamenal 9 bodů, 10 asistencí, a 7 doskoků, ale za 28,5 minut byl na nule v plus/minus. Zápas tedy Hradec o 25 bodů ztratil za 11 minut se Srbem na lavičce.

Absence Hradce: možná stále křídlo Pandula

Absence Opavy: otazníky visí nad rozehrávači Šiřinou a Kouřilem, kteří bez bližšího odůvodnění ve středu nenastoupili v Lize mistrů

Nováček má i při případné trvající absenci Panduly nemalou šanci po posledních třech porážkách o šest, jeden a 10 bodů, kdy se utkal s Děčínem i Beksou, dočkat se svého druhého úspěchu v sezoně. Za posledních 6 utkání dostal maximálně 90 bodů a defenzivní průměr z této sekvence 86,6 je dramatickým zlepšením oproti předchozímu průběhu sezony. Třikrát za těchto 6 zápasů také doskočil nejméně 40 míčů a to je dalším náznakem zlepšování.

Opava naopak dílem kvůli absencím na doskoku v posledních utkáních vynechává, a pokud navíc bude stále bez obou hlavních playmakerů, což by stejně jako ve středu v Lize mistrů naložilo enormní břemeno na guarda Klečku, měla by vše ještě těžší. Tým se nachází uprostřed série čtyř zápasů venku a nabral už 6 porážek z posledních devíti utkání, navíc má za sebou domácí zmar s Fribourgem s porážkou o jediný bod a dvěma minutými střelami Klečky na výhru. Dokážou se po téhle ráně Slezané zvednout, nebo přijde čas Sokolů?

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Opava je vicemistr, účastník Ligy mistrů a jasný favorit. Jsou to extrémně nebezpeční střelci trojek a preferují týmové pojetí hry s nasazením od každého hráče na palubovce. Nebude se nám hrát lehce a proti takovému soupeři můžeme jen překvapit.“

Pavol Lošonský (power forward Kingspan Královští sokoli): „Opava je velmi silný tým, a i když měla slabší chvilku v Ústí a prohrála vysokým rozdílem, tak zápas u nás bude jiný. Chceme pokračovat v nastoupené cestě, zodpovědně bránit a věřit, že dočasný náskok soupeře se dá vždy otočit.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Pořád neumíme zahrát v NBL tak jako třeba ve středu v Lize mistrů. Byli jsme teď i psychicky dole, ale musíme se zvednout a zúročit zkušenosti z Ligy mistrů i v naší lize. A začít bychom měli v Hradci Králové.“