15.0

#18
5.0

Děčín vítězem thrilleru!

Královští sokoli spolu s děčínskými Válečníky vzali v jediném víkendovém utkání NBL fanoušky v hradeckém hledišti na nebývalou adrenalinovou horskou dráhu, kde nebylo nic jasné ani do konce základní  hrací doby. Erupci radosti si však v předehře 12. kola mohl užít jeden, a to byl po 45 minutách tým ze severu po vítězství 84-90.

Hradec měl stejně jako naposledy doma s Brnem královský nástup, když se nejdřív během dvou minut prošestkoval z 9-10 na 20-10 a po deseti minutách vedl až 32-20. Ve druhé čtvrtině ale Autrey táhl děčínský návrat na 40-39. Pak se odehrávala dlouho vyrovnaná bitva, v níž po 25 minutách začínali mít mírně navrch hosté, kteří ještě 2:40 do konce čtvrté části vedli 67-75.

Pak ale křídelník Pandula (už do půle měl 3 fauly), rozehrávač Rikalo a power forward Sedmák dostali i díky dvěma minutým šestkám děčínského centra Grunta domácí na 74-75 a po minuté dvojce Grunta (do půle stejně jako další podkošový Krakovič 3 fauly) měl Canda šanci ze šestek dokonce rozhodnout. Do koše však posadil až druhý - vyrovnávací - pokus a pár vteřin do konce tak měli hosté ještě akci na výhru, ovšem dlouhý výhoz na alley-oop nevyšel.

Do prodloužení ovšem Děčín vtrhl třemi trojkami v řadě na 78-84, aby Sedmák s Rikalem ještě dokázali srovnat. Jenže Válečníky poté Carlson s Autreym poslali do nového čtyřbodového vedení, a to už mělo půl minuty do konce fatální hodnotu.

Vítěze vedl skvělý Autrey (21+15 doskoků, 5 asistencí), následován Šiškou (15, trojky 6/3) Gruntem (12) a Carlsonem (11). Za domácí kontrovali Sedmák (17+11 doskoků), Rikalo (17), Lošonský (15) a Canda (9+10 doskoků). Děčín nakonec díky prodloužení přestřílel soupeře z trojek (5-9), což byla hlavní rozdílová statistika vedle bodů laviček (24-48).

11 39 50 1 17 5 15 24 21 95 90

Nabuzeni první výhrou v NBL po takřka čtvrtstoletí vlétnou v sobotu, při začátku reprezentačního okna v jediném zápase ligového programu, do domácího střetu s Válečníky Královští sokoli. A budou čekat, jakou venkovní střeleckou formu si tentokrát soupeře doveze. Děčín i přes stobodovou erupci v Kolíně svůj útok na palubovkách soupeřů stále hledá a i na východě Čech tak bude spoléhat především na svou defenzivu, jež se zatím venku nechala rozstřílet pouze v Kolíně, jinak to byly většinou výkony pod 80 body.

Hradec i své první výhry proti aktuálně se trápícímu Brnu dosáhl horko těžko, když ztratil téměř celé 20bodové vedení, a určitě tuší, že prosazovat se proti děčínské obranné hrázi bude velmi těžké, zejména když osoví hráči budou odpočívat. A právě to budou ty nejvhodnější momenty pro ničivé údery vyrovnanější rotace hostů, jíž by mělo stačit soupeře fyzicky uštvat. A také ničit lepším doskokem. Z druhé strany bude zajímavé sledovat defenzivní strategii domácích, kteří si možná vezmou mustr od ústeckých Pand a nechají při zabedněném podkošovém území soupeře pálit a případně rozhodnout zvenku. Válečníci totiž v halách soupeřů zatím jen jednou vystoupali na aspoň 8 úspěšných trojek.

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Všichni jsme zdraví a už se moc těšíme. Soupeř má kvalitní tým, několik sezon patří ke špičce ligy a bude favoritem. Nechceme podcenit žádnou maličkost, neboť zápas můžou rozhodnout i doskoky. Jdeme zápas od zápasu, první výhra potěšila, ale Brno je už za námi.“

Marko Rikalo (rozehrávač Kingspan Královští sokoli): „Žádný soupeř v této soutěži není lehký a už vůbec ne Děčín. My se ale chceme zápas od zápasu zlepšovat a uděláme vše proto, abychom hráli kvalitně a zodpovědně dozadu a nápaditě a agresivně dopředu.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Hradec Králové získal první výhru nad Brnem, čímž si jistě spravil chuť a sebevědomí před naším vzájemným zápasem. Naopak my se musíme rychle oklepat z prohry v Ústí, hodit ji jednoduše za hlavu a předvést mnohem kvalitnější výkon po celých čtyřicet minut. Pak věřím, že jsme schopni potvrdit roli papírového favorita.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Ačkoli tomu postavení v tabulce nenapovídá, tak nás v Hradci bude čekat těžké utkání. Domácí určité budou sebevědomí po první výhře v sezoně. My se hlavně musíme soustředit na sebe a hrát s odlišným přístupem, než který jsme předvedli v Ústí.“