8.0
#33
7.0

Úžasný O´Brien hrdinou dramatu

Doma s Děčínem, doma s Ústím a nyní opět doma se Svitavami (90-95). Pokaždé padli v koncovce před vlastními fanoušky. To vše během devíti kol. Nebýt mezitím zvládnutého thrilleru s Beksou, už by si kolínští Medvědi mohli nechat nezvládnuté domácí koncovky patentovat. Jen díky další porážce USK mohou i po 17 kolech stále myslet na skupinu A1, od níž je i po pátém selhání ze šesti posledních utkání nadále dělí jediná výhra.

Druzí Tuři si ale výhru za vedení v drtivé většině zápasu zasloužili a uspěli už poosmé za 9 posledních kol. Na startu nakopli vedení 2-11, a i když domácí se postupně začali vracet, křídelník O´Brien jim 11 body v první čtvrtině a dvaceti za první poločas (dvojky 10/9) – s nepominutelnou podporou Puršla (13) – stále držel minimální náskok. Do půle jej hosté posilovali i 32 body zpod koše, odkud skórovali i díky své trpělivé hře.

Medvědi (bez Purifoye) mohli chovat naději jen díky jedinému artiklu – hře do koše a na šestky, jichž jen do půle proměnili 15. Nejvíc je sytili Šafarčík s Waltonem, který měl však už do půle tři fauly. Od druhé půlky třetí čtvrtky už s jeho týmem začínalo být zle nedobře, neboť domácí zcela zamrzli v útoku a z chvilkového vedení 58-56 se propadli na 58-69, když za hosty z trojek udeřili Svoboda i Aiken. Následoval domácí kontr na 64-69, který ale Tuři díky dalším dvěma trojkám odrazili na 64-77. Když však Svoboda, O´Brien a Marko další trojkovou salvou upravili až na 73-86 necelých 6 minut do konce, přišel strhující atak Medvědů a ohnivého oře sedlající Šafarčík třemi trojkami a celkem 11 body v řadě snížil na 84-88. Tuři v této sekvenci přišli o pět míčů a Walton s Thompsonem dokonce otočili na 89-88.

Mladík Kovář ovšem třemi šestkami obrátil na 90-91, a když domácí Šoula minul trojku a Šafarčík s Čížem se dopustili ztrát, Tuři už epické drama došestkovali k triumfu. Famózní Sean O´Brien je vedl 29 body, 13 doskoky a 7 asistencemi, z pole proměnil 12 ze 13 pokusů a jeho rating 48 je novým rekordem sezony. Zdatně mu ovšem sekundovali Puršl (16), Matěj Svoboda (13, trojky 3/3) i Marko (12, do půle byl bez bodu).

Svitavy měly mnohem efektivnější dvojky (54/21 – 33/21), daly i víc trojek (8-13), sebraly víc doskoků (36-45) a nezabilo je ani 19 ztrát (z toho 13 v druhé půli) proti 7 domácích. Ti měli tři hlavní úderníky v Šafarčíkovi (31, trojky 8/5), Waltonovi (22+8 doskoků, 7 zisků, minutu do konce se ale vyfauloval) a Thompsonovi (13+9 doskoků).

Z utkání 15 minut před koncem odstoupil zraněný křídelník Svitav Slezák, jemuž museli na lavičku pomáhat členové realizačního týmu.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Ač koncovka utkání vypadala velmi těsně, a utkání vyhrálo šťastnější družstvo, tak podle mého názoru tomu tak není. Soupeř vedl 39 minut v utkání. Jak je ale trenér Růžička nějaký způsobem nazloben na některé své hráče, tak já musím svým hráčům poděkovat. Odvedli dnes dobrý výkon, odehráli jsme slušné utkání s druhým mužstvem tabulky. Kousali jsme, co to šlo, ale došli nám bohužel síly. Měli jsme i tři propady, v první, druhé a čtvrté čtvrtině. Ty jsme pak museli dotahovat a ty nás stály vítězství. Utkání bylo v koncovce vyrovnané, nepadla nám jednoduchá střela z rohu a zbytek si soupeř pohlídal trestnými hody. Zaslouženě vyhrál.“

Petr Šafarčík (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Svitavy zaslouženě vyhrály. Vedly bez minuty celý zápas. Nám zase utekly pasáže, se kterými máme problém celou sezonu. Dostaneme se do minusu třeba až patnáct bodu a při naší úzké rotaci nás to stojí mnoho sil to dohnat. Ale i tak na tomto zápase najdu pozitivum, kdy po výbuchu v minulém kole v Hradci Králové, tak jsem rád, že se celý tým k tomu postavil takto. Bylo to vidět už na posledních trénincích. Byla to obrovská změna, a to říkám na rovinu. Já už tušil, že se nebude minulé kolo opakovat, to snad ani nejde. Pozitivum byl zlepšený výkon a každý si musí uvědomit, že bez té práce, kterou jsme udělali v posledních pár dnech, to prostě nepůjde, a když v tom budeme pokračovat, tak si myslím, že výkony půjdou nahoru. Ač jsme zklamaní, že jsme prohráli, tak si myslím, že je to dobrý odrazový můstek pro další zápasy.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zaprvé si myslím, že jsme viděli velmi zajímavé utkání. My jsme do něj vstoupili velmi dobře, koncentrovaně, vedli jsme 11-2 a plnili jsme to co jsme chtěli. Po prostřídání nám odešlo tempo hry, udělali jsme spoustu špatných rozhodnutí jak v obraně, tak v útoku, i tak poločas byl vyrovnaný. Pak jsme se nadechli k nějakému náporu, dostali jsme se na plus osm, ale domácí zase odvrátili. Následně za stavu plus třináct jsme udělali mnoho ztrát. Za druhý poločas jsme udělali celkem třináct ztrát, a to je smrtící. Už před zápasem jsem říkal hráčům, že pokud se vyvarujeme ztrát, tak máme velkou šanci na úspěch. Těch třináct za druhý poločas a z toho devět v poslední čtvrtině je prostě opravdu mnoho. A to vrátilo domácí do hry. Včetně velkých střel Petra Šafarčíka, za což mu gratuluji. Vyhráli jsme, máme radost, ale výkony některých hráčů byli na pováženou. Musíme si to rozebrat, trochu se vrátit na zem. Jsme ale rád za jeden velký výkon, a to od O´Briena. Užitečnost 48 za jeho 33 minut na palubovce. Těch sedm minut bez něj jsme ale prohráli o osmnáct bodů, a to je na zamyšlenou.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do zápasu jsme chtěli vstoupit dobře, a to se nám povedlo. Pak ale nastala naše klasika, pracně si vypracujeme vedení, které ale za dvě minuty je zase pryč. A musíme zase začínat znovu. Pak když už jsme byli plus třináct, tak jsme vlastními ztrátami dali Kolínu šanci na vítězství. Díky Bohu, že nám dnes zahrál O´Brien. Byl výborný, a to vítězství jde hlavně za ním. V Kolíně se lehce nevyhrává a o to více jsme za vítězství rádi.“

10 35 45 8 25 4 19 21 28 117 95

Absence Kolína: křídla Vocetka a Merta (oba koleno)

Ať je to z jakýchkoli důvodů, Medvědi se už delší čas potýkají se slabou výkonností, počítají už 4 porážky z 5 posledních kol a jen podobná „neforma“ Sov jim šest kol do konce základní části dovoluje ještě myslet na skupinu A1. Pokud do ní chtějí proniknout, je domácí úspěch při zbývajícím programu týmu v základní části prakticky povinností. Týmu, který doma padl už pětkrát, ale vedle pevnější obrany nyní chybějí i trojky a také stabilnější forma některých opor.

Tuři přijíždějí jako druhý tým tabulky, získali už sedm výher z osmi posledních zápasů, včetně čtyř za sebou venku (celkem venku uspěli pětkrát a padli jen v Nymburce, Opavě a Pardubicích). Při kompletní sestavě mají v ruce všechny trumfy a jen stoprocentní výkon domácích po celých 40 minut je může připravit o další vítězný zářez.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Do utkání se Svitavami jdeme s chutí uspět a zvrátit tak před domácím publikem naši aktuální černou sérii. Pokud budeme předvádět kolektivní a aktivitou hýřící výkon, máme určitě na to Svitavy na domácí palubovce porazit.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do roku 2019 vstupujeme utkáním na kolínské palubovce. V prvním ligovém měření sil v této sezoně jsme rozhodli stylem start - cíl. V Kolíně nás čeká zcela jiný zápas. Domácí hrají ve svém stánku o poznání lépe, než tomu bývá na venkovních palubovkách. Do zápasu půjdeme s několika cíli. Vše bude vycházet z pevné obrany a dobrého doskakování. Na útočné polovině vždy řešíme náš největší limit a tím jsou ztráty. Pokud dodržíme naše pravidla, věřím, že jsme schopni vkročit do roku 2019 úspěšně.“

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás první zápas v novém roce a chtěli bychom navázat na dobré výkony z roku minulého. Kolín je těžký soupeř, obzvlášť na domácí palubovce. Musíme se vyvarovat zbytečných ztrát a dát si pozor na jeho útočný doskok. Pokud se odrazíme od dobré obrany a týmového výkonu, věřím, že můžeme uspět.“

Atrakce utkání: soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.