#8
6.0

Zisky

Brzký konec Kerra sfoukl šance Turů

Seděl v koutu haly, vedle svitavské lavičky, a připomínal hromádku neštěstí. V našlapaném kolínském hledišti bylo nejspíš nemálo domácích fanoušků, kteří byli zvědavi právě i na bývalou oporu GEOSANU a její souboj s lídrem Medvědů Skinnerem nejen o doskakovací trůn NBL. Garret Kerr byl v prosinci nezpochybnitelnou hlavní hvězdou Turů a jeho výkon měl být i jedním z taháků očekávaného duelu.

Jenže americký forward už po čtyřech minutách odkulhal na lavičku se znovuobnoveným zraněním pravého kotníku, s nímž už v první fázi sezony laboroval měsíc a půl. A teď nějaký čas bude opět. Jako by nestačilo, že kameníci dorazili bez svého druhého rozehrávače Smithsona a veškerá tíha řízení týmu po celých 40 minut ležela na Romanu Markovi, ač ten už za pět minut nabral dva fauly.

Hosté i tak, tehdy ještě i díky 5 bodům Kerra, měli do zápasu skvělý start a vedli 2-14. Při rychlém zakončování jim ani nevdailo, že na domácím koši chyběla časomíra s limitem na útok a Tuři se tak museli do půle spokojit s hlášením od stolku.

Za kritického stavu pro Medvědy však zakročil domácí playmaker Šafarčík, pěti body v řadě zastavil nejhorší „krvácení“ a jeho tým se několika bleskovými přechody rychle vrátil do hry. Hosté začali míjet, a pokud za ně neskórovali Marko se Slezákem (do půle dali 24 ze 36 bodů), nebyla za ně náhrada, protože podkošový kvartet se složil do poločasu (40-36, Kolín 10 bodů z útočných doskoků) jen na 7 bodů.

Klíčová fáze utkání přišla před polovinou třetí čtvrtiny, kdy se útok hostů topil ve ztrátách a neproduktivitě, a Kolín tažený Šafarčíkem odskočil na 51-41. Levoruký rozehrávač pomohl přetavit nesportovní faul Strii ve 4bodový útok, pak získal míč a bez dívání asistoval na snadné zakončení Pajoviče a po jeho obraném doskoku zvýšil na deset znovu Pajovič, který i jako centr v řadě obran bez skrupulí přebíral rozehrávače Marka.

Sviravské opory i pak dřely a držely hosty na dostřel, ale rozjetý domácí tým s nastartovaným hledištěm už nešlo zastavit. Zvlášť když se do hry svým všeplatným způsobem ve čtvrté čtvrtině vkládal lídr týmu Skinner, který se díky čtvrtému double doublu v řadě (12+14 doskoků) a při jen 4 odehraných minutách Kerra stal novým ligovým číslem 1 na doskoku.

V bodech jej však tentokrát předčili Pajovič (15) a Šafarčík (14). Za hosty byli při porážce 76-65 nejvíc vidět Slezák (21) a Marko (18). Medvědi při šesté výhře ze 7 posledních zápasů čněli v šestkách (19-6), doskocích (49-29, v útoku 15-5), bodech z druhých šancí (16-2), z brejků (13-0) i v produkci laviček (32-7).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme sem přijeli s plánem, který nám na začátku vyšel, hráli jsme opravdu dobrý basketbal a Kolín nevěděl, kde je. Ale pak se bohužel stalo to, co je ve sportu velmi nepříjemné, a to bylo zranění Garreta Kerra. Vůbec nevíme, na jak dlouho bude mimo, jelikož to bylo na stejné noze jako naposledy. Všichni, kdo aspoň trošku rozumí basketbalu, si musí uvědomit, že Garret je pro nás něco jako LeBron James pro Cleveland. Všichni hráči dali najednou hlavu dolů, protože se lekli. Tohle je nepříjemné, ale ke sportu to patří. Samozřejmě jsem se hráče snažil burcovat, dávat jim hlavy nahoru, ale pak se to promítlo i do druhé statistiky, a to je procentuální úspěšnost střelby za 3 body. Tuším, že v půlce 4. čtvrtiny jsme pětkrát v řadě ubránili a měli jsme čtyři naprosto otevřené střely, které bychom třeba u nás doma proměnili, ale bohužel, byli jsme pod dekou a trochu s hlavami dole, a proto jsme tahali za kratší konec. Pochvala pro družstvo Kolína, hraje velmi chytře, má dobrého trenéra, který je chytrý, takže čte hru a my jsme dnes bohužel byli ten slabší tým, hlavně po zranění Garreta.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „My jsme byli unavení v 1. čtvrtině, bylo to na nás vidět po náročném utkání, které jsme odehráli ve středu s Děčínem, v němž jsme dominovali. Hráči do zápasu nevstoupili dobře a je pravda, že Svitavy na nás vlítly a vytvořily si velký náskok. Musím říct, že poté to určitě ovlivnilo zranění Garreta Kerra, protože on je pro Svitavy minimálně 50 procent výkonu. Dělá velká čísla jak pro sebe, tak pro družstvo. Svitavy jsou velmi dobře složené v poměru bojovnosti a talentu. Nabádali jsme hráče, abychom hodně nechali hrát samotného Marka s pivoty, protože jsme nechtěli dostat do hry ostatní hráče, nechtěli jsme dostat do hry ani Slezáka, ani Striu a Puršla. Nepodařilo se nám to jen u Pavla Slezáka, který hrál vynikající utkání. Chtěli jsme, aby Marko hodně zakončoval, a to se povedlo. Též jsme nabádali hráče, aby chodili pro útočný doskok a měli jsme jich nakonec 15, což je pro nás výjimečné číslo, protože my jsme družstvo, které nemá úplně výšku, ale bojovností jsme to nahradili. Chtěl bych poděkovat všem hráčům za nasazení a divákům, jak nás hnali dopředu, protože to bylo vynikající a krásné utkání a jsme hrozně rádi, že jsme se udrželi v boji o A1.“

Brett Roseboro (centr DEKSTONE Tuři Svitavy): „Začali jsme velice dobře, ale po zranění Kerra jsme byli znatelně oslabeni. Snažili jsme se probrat, ale minuli jsme několik střel a soupeř nás porazil na obou stranách hřiště.“

Miloš Pajovič (centr BC GEOSAN Kolín): „Jako první chci pogratulovat Svitavům ke skvělému výkonu. Trenér Beneš nás výborně připravil na toto utkání a všichni jsme byli stoprocentně soustředění na tento zápas, protože to pro nás bylo velmi důležité utkání. Chci moc poděkovat fanouškům, kteří přišli a hnali nás dopředu.“

5 24 29 2 9 7 9 16 19 56 65

Absence Kolína: forward Bratčenkov (koleno)

Jen výhra rozdílu v bilancích. Kolínská výhra ve Svitavách o 9 bodů. Souboj jediných dvou dvouciferných doskakovačů ligy Skinnera s Kerrem, kteří ještě minulou sezonu byli spoluhráči v týmu Medvědů. GEOSAN od začátku svého domácího tažení získal už 5 výher z 6 utkání, Tuři jsou aktuálně na 5 vítězstvích ze 7 posledních zápasů. Už to je dostatečná pozvánka na jeden z hitových duelů 17. kola.

Ten se bude nejspíš hrát z dobrých obran a na nižší skore a jeho alfou a omegou bude doskok. Medvědi v něm podle průměru vedou, ale v posledních kolech mají navrch Svitavy a i poslední kolínský duel s Děčínem ukázal zranitelnost Středočechů při obranném doskakování, které by při vyrovnaném průběhu mohlo rozhodovat.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Velmi nebezpečné družstvo Svitav je skvěle složeno a ve své podstatě nemá výraznější slabinu. Očekáváme vyrovnané utkání, o jehož výsledku jistě rozhodne nasazení a momentální forma týmů, či jednotlivců.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „K utkání musíme přistoupit daleko líp, než jak jsme přistoupili k domácímu zápasu proti Kolínu. V posledním vzájemném utkání, které jsme prohráli, jsme do toho nedali energii a úsilí, které tam musí být. Musíme zlepšit náš přístup a to bude klíč k vítězství. Věřím, že s naší energií a dobrou náladou v Kolíně uspějeme.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.