35

9
13

Obrat z -17 za 10 minut!

Kolínští Medvědi byli blízko tomu, aby se o nich mluvilo jako o těch, co se na nich první výhrou konečně chytili Lions. Už ve druhé čtvrtině se doma propadali do minusu (i přes 10 poločasových útočných doskoků a 16 bodů z brejků), když se proti nim nebojácně prosazovala i jindřichohradecká omladina. Ve třetí čtvrtině pak bankéři udeřili dokonce 7 trojkami a za stavu 59-76 ve 30. minutě se s domácími zdál být amen.

Jenže Kolín se doma, jako už tolikrát v minulosti, dokázal do závěru nebývale zmobilizovat a pro hosty se čas najednou začal neuvěřitelně vléct. Medvědi vyhnali na maximum defenzivní tlak, odebírali soupeři míče, běhali do brejků a z dálky se chytil - poslední dva měsíce nevýrazný - Bakič. Už za minutu a půl 4. části to bylo jen o 7 a pod tlakem se topící Lions se uchylovali ke hře 1 na 1 z trojky nebo zpod koše, většinou však bez úspěchu.

2:30 do konce už Horák srovnával a Hráč utkání Skinner za chvíli košem s faulem poslal domácí do vedení 84-81. Lions se nedokázali prosazovat ani dál a Kolín si zápas došestkoval k výhře 89-84. Poslední čtvrtinu se 7 ztrátami hostů ovládl 29-8 a Jihočeši tak ani popatnácté v sezoně nevyhráli.

Lídr vítězů Skinner doručil ohromný double double za 21+19 doskoků (už do půle 11 doskoků), k tomu měl i 5 zisků a 4 asistence. Bakič doplnil 18 bodů, své sezonní maximum. Domácí soupeře přetlačili v bodech zpod koše 46-30, v bodech z brejků 33-10 a z druhých šancí 15-4. V proměněných šestkách byl poměr 23-11 a kolínská lavička přestřílela tu jindřichohradeckou 36-13. Za hosty byli nejžhavější Upchurch (28), Petrič (18) a Stegbauer (16), jejich týmu však nepomohla ani převaha z trojek (4-11).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „30 minut jsme nebyli lepším týmem. My jsme šli do utkání s nějakým záměrem, který se nám bohužel nedařil, v prvním poločase vůbec. I když se zdálo, že jsme třetí čtvrtinou zápas už prohráli, tak se tam utkání trochu zlomilo v tom, že soupeř se snažil střílet pouze z dlouhé vzdálenosti, odkud měl velkou úspěšnost, a nehrál vůbec z vymezeného území, což začínala být voda na náš mlýn. Ale já mohu být spokojen pouze s poslední čtvrtinou. Ne s tím, že jsme ji vyhráli 29-8, ale zejména s nasazením. Na našich hráčích bylo vidět v prvních třech čtvrtinách, že si myslí, že to půjde samo, že k nám přijelo družstvo, které ještě nevyhrálo. A že po utkání s Ústím, které jsme si prohráli podobným způsobem, tak že to teď půjde samo a ono to nešlo. Až v poslední čtvrtině, když si hráči uvědomili, že když budou bojovat a plnit, co mají, tak se to utkání mohlo otočit. Samozřejmě nám k tomu - bohužel pro kolegu Karla - pomohl soupeř svou neorganizovanou hrou. A to i pro nás znamenalo, že jsme  utkání vyrovnali a následně otočili. Jsem za vítězství strašně rád, protože každé domácí vítězství se počítá a doufám, že nás to nakopne do dalších domácích zápasů, které potřebujeme vyhrávat.“

Bojan Bakič (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Chtěl bych poděkovat fanouškům za podporu v poslední čtvrtině. I díky nim jsme vyhráli tento zápas.“

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Chtěl bych Pavlovi pogratulovat, ale nechci říct k zaslouženému vítězství, protože si myslím, že dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. A možná i chytřejší tým v poslední čtvrtině. Tohle je sport. I když jsme jednu chvíli hráli na hranici svých možností, tak zase odjíždíme s prázdnou. Dostali jsme se do velmi slibného náskoku 17 bodů, ale ani to nestačilo, protože jsme neudělali ten poslední krok. A ten krok jsme neudělali, protože hrajeme ve velmi úzké rotaci. To není omluva, ale realita. Klíčoví hráči, kteří nám ten náskok vybudovali, už v závěru nemohli. Druhá věc, která rozhodla, byla ta, že Kolín neztratil víru ve vítězství a my jsme poslední čtvrtinu odehráli bez organizátora. Bez rozehrávače. Nebyl tam jediný hráč, který by si vzal hru na starost. A to rozhodlo. Kolín má kvalitu na to, aby zvrátil i stav minus 17 bodů. Nakonec my jsme tady před třemi roky zvrátili ztracený zápas, ale jakým způsobem se to stalo dnes nám, to je opravdu škoda. Nám nezbývá než jít dál a věřit v lepší zítřky.“

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Odehráli jsme relativně vyrovnanou první půlku, cítili jsme šanci. Vstup do třetí čtvrtiny se nám vydařil. Měli jsme týmový lauf a vybudovali jsme si náskok 17 bodů. Co se stalo pak, je to, že jsme se báli vyhrát. Přestali jsme hrát basketbal, který jsme do té doby hráli, nebyla tam žádná organizace z naší strany a neustáli jsme to hlavou. Klobouk dolů před klukama a trenérem Kolína, že se dokázali do zápasu takovým způsobem vrátit.“

4 31 35 19 2 13 19 21 85 84

Absence Kolína: křídlo Bratčenkov (koleno)

Absence Lions: guard Šoula (těžké zranění kotníku)

Lions se sbírají z povánočního domácího duleu s Brnem, v němž místo toužebně očekávané první výhry přišla studená sprcha s pouhými 63 nastřílenými body. I Medvědi naposledy zažili rozčarování, když padli doma s Ústím, což může být v boji o A1 už zárodek problému. Další zaváhání by v zápase s bezvítěznými bankéři už mělo podobu katastrofy. Tým musí přidat na útočném doskoku, kde má zatím ve třech domácích utkáních průměr pouhých sedm míčů. Lions pak k úspěchu budou potřebovat pevnější defenzivu, kterou musí stlačit co nejníž pod 90 bodů.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Utkání s Jindřichovým Hradcem je pro nás velmi důležité. Ze dvou důvodů. Zaprvé se potřebujeme rehabilitovat za nepovedené předchozí utkání s Ústím a zadruhé chceme potvrdit roli favorita a tím se vrátit zpět do své herní pohody z prvních dvou domácích utkání.“

Dalibor Fait (power forward Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „V naší situaci po čtrnácti prohrách se soustředíme především na to, abychom se posouvali blíže pokynům, které chceme plnit. Kolín má velmi kvalitní tým, proti kterému se nelze soustředit jen na určité hráče. Ale jak jsem řekl, chceme především zlepšit náš výkon a dokázat nejen sobě, ale všem fanouškům i lize, že můžeme být konkurenceschopný tým.“

Adam Novák (vedoucí týmu Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Do Kolína jedeme s čistou hlavou. Víme, že naše bilance nemůže být horší a nemáme co ztratit. V týmu se snažíme udržet klid a pozitivní chemii. „Deka“, která na týmu leží, se drží už moc dlouho, a proto věřím, že kluci udělají všechno proto, aby odehráli kvalitní zápas se ctí.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.