8

#16
25.0

Další mistrovská koncovka Ústí

Ústecké Pandy jsou jako nebezpečné kobry. Chvíli nedáváte pozor, nebo uděláte jednu dvě chyby a už se stanete jejich obětí. Medvědi doma takové chyby udělali a mají tak zkažené Vánoce. Naopak SLUNETA po trefě Pecky zpod koše pár vteřin před koncem veze na sever už osmou výhru (90-92) z posledních 9 zápasů! Po už několikáté zvládnuté koncovce této sezony se navíc dotáhla na jednu výhru za třetí Svitavy.

V Kolíně se hrál enormně vyrovnaný zápas, v němž po úvodním odskoku hostů na 9-18 zaúřadovali Američané z GEOSANU a pak se jelo až do konce prsa na prsa. Domácí se nicméně po slepených trojkách Purifoye s Čížem nadechli 4 minuty před koncem k už hodně nadějnému vedení 84-77. Ovšem jejich zkušený playmaker Walton vzápětí dvakrát ztratil, Wallace, Šotnar po útočném doskoku a zcela nekrytý Houška udeřili z trojek a rázem vedly Pandy uvnitř poslední minuty 88-90. Pajovič ještě zpod koše srovnal, ale pak najel ústecký Wallace, v nouzi našel v šestce Pecku, který z ne právě snadné pozice svou silnější levačkou o desku rozhodl. Domácí už se ve zbylých sekundách nezmohli na kloudnou střelu.

Ústí táhli Houška (22, dvojky 9/9), Pecka (18+7 doskoků), Svejcar (15) a Wallace (11+7 doskoků). Hosté byli lepší zpod koše (38-46), v útočných doskocích (11-14), bodech z nich (11-15) a také ve ztrátách (11-8). Domácí, kteří už se teď mohou do TOP 8 dostat nejspíš jen na úkor USK, se opírali o Purifoye (29), Waltona (15+10 doskoků, 7 asistencí), Pajoviče (15) a Číže (10). Jejich celek si lépe vedl jen v šestkách (15-9) a brejcích (20-5). Jen 11 minut se 7 body odehrál zřejmě indisponovaný Šafarčík.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je to těžká prohra. Utkání bylo vyrovnané od začátku do konce. V první půlce bylo vepředu Ústí, my zase ve druhé polovině. Jak je vidět, tak i když vedet čtyři minuty do konce o sedm bodů, tak to utkání se může zlomit během dvou minut. My jsme prostě nebyli koncentrovaní na ty stěžejní hráče, nejenom v koncovce, ale i během celého utkání. Proto jsme také inkasovali 92 bodů. Nám zlomil vaz útočný doskok soupeře. Těch čtrnáct doskoků je opravdu hodně a to se těžko otáčí i na domácí palubovce. Musíme se tedy soustředit se na další utkání.“

Miloš Pajovič (centr BC GEOSAN Kolín): „Soupeř byl dnes šťastnějším týmem. Zároveň děkuju fanouškům za podporu.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Když jsme jeli do Kolína, tak jsme si řekli pár věcí. To nejhlavnější je, že Kolín je třetí nejofenzivnější tým soutěže, ale zároveň družstvo s třetí nejhorší obranou. A tak naše příprava byla zaměření hlavně na naši obranu. Zápas jsme začali přesně tak jak jsme chtěli, po šesti minutách jsme vedli o jedenáct bodů. Nicméně my jsme tu byli v osmi lidech, plus tři mladí, takže úzká rotace a potřebovali jsme prostřídat. Po tom prostřídání se na nás Kolín dotáhl a od té doby se to táhlo nahoru – dolů. Myslím, že větší část zápasu tahal Kolína za delší konec, vedli větší část zápasu, nicméně my jsme si v poločase řekli, že musíme některé věci zlepšit. V poločase obdržet 44 bodů je mnoho. Ve třetí čtvrtině drželi domácí hlavně trestné hody. Co se týká koncovky. Tam jsem si vzal timeout, něco jsme si řekli k útoku, kluci to udělali, padli nám tam otevřené střely, kterých jsme během zápasu spoustu nedali. Přišly naštěstí v tom závěru. Ať už od Wallace nebo od Houšky, ty byly opravdu důležité. Na konci to pak už bylo jenom o štěstí a zaplať pánbů, že se překlopilo na naši stranu. Na závěr bych chtěl poděkovat našim fanouškům, kteří i ve vánočním čase nás přijeli podpořit.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Bylo to opravdu těžké utkání. Kolín hrál většinu zápasu lépe a my jsme nevěděli co s ním dělat, ale vždy nás podržela nějaká těžká střela. A na konci vyhrál šťastnější tým.“

14 27 41 1 17 5 8 14 19 94 92

Absence Kolína: křídla Vocetka a Merta (oba koleno)

Před domácími Medvědy stojí v utkání, které výjimečně startuje už v 16:45, výzva dotáhnout se bilancí na nejlepší osmičku, kdy je nyní od osmých Sov dělí jediná výhra. Domácí bilance 3-4 i kolísavá forma a s tím i výsledky ale značí, že se nedá mnoho předvídat. Defenziva je stále na 90 bodech, na 40 doskoků se tým dostal za posledních 6 zápasů jen při jasném sestřelu Nové huti a plusem může být především to, že v Ústí tým dokázal vyhrát.

Tehdy ale SLUNETA ještě nebyla zkonsolidovaná. Nyní už valí dopředu drtivou silou a po dílčím výpadku v Pardubicích, kde ale dlouho vydržela ve skore na těsný distanc, spláchla doma nyní nevýraznou Opavu a počítá tak už sedm výher z osmi posledních utkání. V této sérii hned šestkrát udržela soupeře na 70 nebo pod 70 body, což je nyní její hlavní deviza. A bude tomu tak zřejmě i v Kolíně.

Pandy už sice našly náhradu za forwarda Stevanoviče, nicméně na třítýdenní zkoušku přicházející Američan Vincent Zollo zatím nefiguruje na oficiální soupisce a klub zatím nevydal žádné indikace směrem k jeho zápasovému zapojení. Šestadvacetiletý rodák z Kentucky, který v Evropě působí dva roky, měří 203 centimetrů a váží 104 kilogramů a naposledy působil v černohorském Ibar Rozaje, kde zaznamenával 14 bodů na utkání. Měl by zastávat pozici 3 i 4 a podle informací klubu jde i o kvalitního distančního střelce.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Ústí se aktuálně nachází v dobré formě. My jsme ho však dokázali na jeho palubovce porazit a i doma uděláme vše pro to, abychom zvítězili.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Soupeře dobře známe a stále máme na paměti domácí porážku. Od té doby jsme však odvedli velký kus práce na tréninku a bude záležet jen a jen na nás, jestli dokážeme navázat na dobré výkony z posledních ligových zápasů. Klíčem bude jednoznačně obrana.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Další venkovní zápas, na který se chceme dobře připravit a zvládnout ho. Pokud si pohlídáme podkošový prostor a doskoky, můžeme pomýšlet na vítězství. Nesmíme domácí pustit do žádného velkého laufu, to by se nám nemuselo vyplatit.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.